VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Od upálení Jana Zajíce uplyne osmačtyřicet let

Někteří ho vidí jako hrdinu, vlastní rodina mu však jeho čin nemohla odpustit. Jan Zajíc z Vítkova se v blízkosti Václavského náměstí upálil 25. února 1969.

Kraj po mnoha letech mění leteckou službu

V lednu převzala provoz Letecké záchranné služby (LZS) v Moravskoslezském kraji společnost Helikopter Air Transport HAT. Jinými slovy to znamená, že po 23 letech skončila společnost DSA. Krnovské či opavské nemocnici to však problémy nejspíš nepřinese.

Kostely v regionu se lépe zpřístupní, ve hře je i přenocování na faře

Projekt Ostravsko opavské diecéze Otevřené chrámy má být spuštěn letos. V některých kostelích na Opavsku a Bruntálsku budou k dispozici průvodci.

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

Dobrovolní hasiči z Melče oslaví významné jubileum

Dvě oslavy v jeden den. Tak v Melči pojali tuto sobotu, kdy budou od 9 hodin slavit 80. výročí založení hasičského sboru v obci a odpolední program pak bude zaměřen na Den obce.

Kvůli Sisákovi ožily vzpomínky na kauzu První slezská banka

V médiích je hlavní zprávou dne podnikatel Petr Sisák, kterého od pátku hledala policie. Lidem z Opavy a Krnova se při reportážích o Petru Sisákovi vybaví největší finanční průšvih: První slezská banka. Ta měla sídlo v Opavě.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

V pátek proběhne Noc kostelů

/POZVÁNKA/ Tradiční Noc kostelů vychází na tento pátek 29. května. V kostelech po celé České republice jsou naplánovány nejrůznější programy. Ani Opavsko není výjimkou. Návštěvníci v chrámech božích budou mít možnost nasát mnohdy podmanivou atmosféru některých svatostánků. U této příležitosti jsme se zaměřili na Opavu a blízké okolí.

Na hradecký jarmark historickým vlakem

Hradec nad Moravicí /POZVÁNKA/ – Lokální trati v našem regionu kdysi brázdil motorový vůz s označením M 131.1454 maximální rychlostí šedesát kilometrů za hodinu. Tento sympatický motoráček si získal přezdívku Hurvínek.

Polští studenti ITF vystavují ve Flemmichově vile

Krnov - Na žádné z uměleckých škol Poláci netvoří tak velké procento studentů jako na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity (ITF SU) v Opavě. Výsledky spolupráce vystavuje Flemmichova vila v Krnově.

Poláci zfušovanou přehradu vypustili

Włodzienin /FOTOGALERIE/ - Ačkoli leží za hranicemi, má nová přehrada v polském Włodzieninu k opavskému okresu více než blízko. Velkolepý projekt tohoto vodního díla měl sloužit celému širokému okolí. Stavba byla ale zfušovaná a jenom se štěstím se na to přišlo včas.

Nová kniha o Janu Zajícovi

Krnov, Opavsko - Výročí sebeupálení Jana Palacha v polovině ledna provázela premiéra filmu Hořící keř. V této době vychází kniha Jan Zajíc, kterou krnovský archivář Branislav Dorko připomíná další živou pochodeň.

Křídla nad Krnovem

Krnov - Na konci druhé světové války spojenecká letadla operovala také v okolí Krnova. Vzdušný prostor bránila hitlerovská vojska, kterým se podařilo několik letadel sestřelit. Jaké byly osudy amerických a anglických pilotů, kteří havarovali nad naším regionem?

Poznámka: Šťastné a veselé saturnálie

Pokud čtete tuto poznámku, zřejmě konec světa nenastal a Vánocům se nevyhneme. Jako katolické dítě jsem kdysi řešil, jak neviditelný dárkonoš Ježíšek souvisí s ukřižovaným Ježíšem Kristem Nazaretským.

Vladimír Blucha vydává knihu Králův syn

Krnov /ROZHOVOR/ - Krnovský historik a spisovatel Vladimír Blucha v těchto dnech vydává další knihu. Nese název Králův syn, odehrává se ve 13. a 14. století a mapuje osudy vévody Mikuláše Opavského a jeho otce Přemysla Otakara II. Blucha ve své nové knize vysvětluje, proč rod Přemyslovců vymřel o dvě století později, než jak se učí žáci ve školách.

AKTUALIZOVÁNO

Život mladé ženy vyhasl na kolejích po nárazu vlaku

Krnov-Cvilín – Mladá dvaadvacetiletá slečna v pátek ráno v Krnově zahynula pod koly vlaku. Jednou z vyšetřovacích verzí policie je podezření, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o sebevraždu.

Roztržitý řidič si spletl Krnov s Opavou a nahlásil krádež

Krnov, Opava - Případ extrémní roztržitosti, který připomíná spíš anekdotu než skutečný policejní případ, zaznamenali krnovští policisté.

Starostka Krnova přála maminkám dvou malých Martínků

Opava, Krnov - Martin Gatnar z Opavy se narodil 1. ledna 2009 a Martin Sedláček z Krnova má v rodném listě datum 3. ledna 2009. Oba Martínky předevčírem navštívila v krnovské porodnici starostka Krnova Renata Ramazanová.

První miminko roku 2009 je Martin Gatnar z Opavy

Krnov, Opava - Prvním dítětem roku 2009, kterému pomohli na svět v krnovské nemocnici, se stal chlapeček Martin Gatnar. Zdravé miminko se narodilo šestnáct minut po třetí hodině ranní.

Unikátní tramvaj se vrátila do Opavy

Opava, Krnov - Stojí na speciálních kolejích před divadlem a je situována v ose, kudy před padesáti lety vedla její trasa Krnovskou ulicí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies