VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do akce Ukliďme Česko se zapojilo Opavsko i Bruntálsko

/FOTOGALERIE/ Ani déšť neodradil dobrovolníky v Opavě, Krnově i Bruntále od zapojení do akce Ukliďme Česko.

Od upálení Jana Zajíce uplyne osmačtyřicet let

Někteří ho vidí jako hrdinu, vlastní rodina mu však jeho čin nemohla odpustit. Jan Zajíc z Vítkova se v blízkosti Václavského náměstí upálil 25. února 1969.

Kraj po mnoha letech mění leteckou službu

V lednu převzala provoz Letecké záchranné služby (LZS) v Moravskoslezském kraji společnost Helikopter Air Transport HAT. Jinými slovy to znamená, že po 23 letech skončila společnost DSA. Krnovské či opavské nemocnici to však problémy nejspíš nepřinese.

Kostely v regionu se lépe zpřístupní, ve hře je i přenocování na faře

Projekt Ostravsko opavské diecéze Otevřené chrámy má být spuštěn letos. V některých kostelích na Opavsku a Bruntálsku budou k dispozici průvodci.

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

Dobrovolní hasiči z Melče oslaví významné jubileum

Dvě oslavy v jeden den. Tak v Melči pojali tuto sobotu, kdy budou od 9 hodin slavit 80. výročí založení hasičského sboru v obci a odpolední program pak bude zaměřen na Den obce.

Kvůli Sisákovi ožily vzpomínky na kauzu První slezská banka

V médiích je hlavní zprávou dne podnikatel Petr Sisák, kterého od pátku hledala policie. Lidem z Opavy a Krnova se při reportážích o Petru Sisákovi vybaví největší finanční průšvih: První slezská banka. Ta měla sídlo v Opavě.

OBRAZEM: Zámek Hošťálkovy otevřou veřejnosti poprvé v historii

Ať už byl barokní zámek Hošťálkovy sídlem šlechty, nebo ústavem pro mentálně postižené, veřejnost dosud nikdy neměla přístup do jeho noblesních komnat. A uzavřený zámek zůstal i po privatizaci, když se stal soukromým majetkem.

V pátek proběhne Noc kostelů

/POZVÁNKA/ Tradiční Noc kostelů vychází na tento pátek 29. května. V kostelech po celé České republice jsou naplánovány nejrůznější programy. Ani Opavsko není výjimkou. Návštěvníci v chrámech božích budou mít možnost nasát mnohdy podmanivou atmosféru některých svatostánků. U této příležitosti jsme se zaměřili na Opavu a blízké okolí.

Na hradecký jarmark historickým vlakem

Hradec nad Moravicí /POZVÁNKA/ – Lokální trati v našem regionu kdysi brázdil motorový vůz s označením M 131.1454 maximální rychlostí šedesát kilometrů za hodinu. Tento sympatický motoráček si získal přezdívku Hurvínek.

Polští studenti ITF vystavují ve Flemmichově vile

Krnov - Na žádné z uměleckých škol Poláci netvoří tak velké procento studentů jako na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity (ITF SU) v Opavě. Výsledky spolupráce vystavuje Flemmichova vila v Krnově.

Poláci zfušovanou přehradu vypustili

Włodzienin /FOTOGALERIE/ - Ačkoli leží za hranicemi, má nová přehrada v polském Włodzieninu k opavskému okresu více než blízko. Velkolepý projekt tohoto vodního díla měl sloužit celému širokému okolí. Stavba byla ale zfušovaná a jenom se štěstím se na to přišlo včas.

Nová kniha o Janu Zajícovi

Krnov, Opavsko - Výročí sebeupálení Jana Palacha v polovině ledna provázela premiéra filmu Hořící keř. V této době vychází kniha Jan Zajíc, kterou krnovský archivář Branislav Dorko připomíná další živou pochodeň.

Křídla nad Krnovem

Krnov - Na konci druhé světové války spojenecká letadla operovala také v okolí Krnova. Vzdušný prostor bránila hitlerovská vojska, kterým se podařilo několik letadel sestřelit. Jaké byly osudy amerických a anglických pilotů, kteří havarovali nad naším regionem?

Poznámka: Šťastné a veselé saturnálie

Pokud čtete tuto poznámku, zřejmě konec světa nenastal a Vánocům se nevyhneme. Jako katolické dítě jsem kdysi řešil, jak neviditelný dárkonoš Ježíšek souvisí s ukřižovaným Ježíšem Kristem Nazaretským.

Vladimír Blucha vydává knihu Králův syn

Krnov /ROZHOVOR/ - Krnovský historik a spisovatel Vladimír Blucha v těchto dnech vydává další knihu. Nese název Králův syn, odehrává se ve 13. a 14. století a mapuje osudy vévody Mikuláše Opavského a jeho otce Přemysla Otakara II. Blucha ve své nové knize vysvětluje, proč rod Přemyslovců vymřel o dvě století později, než jak se učí žáci ve školách.

AKTUALIZOVÁNO

Život mladé ženy vyhasl na kolejích po nárazu vlaku

Krnov-Cvilín – Mladá dvaadvacetiletá slečna v pátek ráno v Krnově zahynula pod koly vlaku. Jednou z vyšetřovacích verzí policie je podezření, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o sebevraždu.

Roztržitý řidič si spletl Krnov s Opavou a nahlásil krádež

Krnov, Opava - Případ extrémní roztržitosti, který připomíná spíš anekdotu než skutečný policejní případ, zaznamenali krnovští policisté.

Starostka Krnova přála maminkám dvou malých Martínků

Opava, Krnov - Martin Gatnar z Opavy se narodil 1. ledna 2009 a Martin Sedláček z Krnova má v rodném listě datum 3. ledna 2009. Oba Martínky předevčírem navštívila v krnovské porodnici starostka Krnova Renata Ramazanová.

První miminko roku 2009 je Martin Gatnar z Opavy

Krnov, Opava - Prvním dítětem roku 2009, kterému pomohli na svět v krnovské nemocnici, se stal chlapeček Martin Gatnar. Zdravé miminko se narodilo šestnáct minut po třetí hodině ranní.

Unikátní tramvaj se vrátila do Opavy

Opava, Krnov - Stojí na speciálních kolejích před divadlem a je situována v ose, kudy před padesáti lety vedla její trasa Krnovskou ulicí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies