VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA HRUŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Osud si na kostel svatého Václava zasedl

/HISTORIE/ Jako dominikánský kostel byl vysvěcen roku 1336 a v letech 1732 až 1735 prošel barokní přestavbou. Trojlodní baziliku zdobí fresky ze života sv. Václava. Ke kostelu patří gotická kaple sv. Dominika.

Gymnazista Jan Štohanzl v Zemi vycházejícího slunce

Student druhého ročníku Mendelova gymnázia Jan Štohanzl využil možnost strávit na výměnném pobytu deset měsíců v Japonsku. Koncem loňského března si zabalil kufr a vyrazil k pobytu do Nary, která bývala v historii hlavním městem Japonska.

Petr Pavlíček: Dělám práci, kterou skutečně miluji

/ROZHOVOR/ Život bez svých žáků si ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček zatím vůbec nedokáže představit. Ve školním prostředí se cítí jako ryba ve vodě a pro své studenty má dokonalé pochopení.

Opera spojí síly s baletem. Slezské divadlo připravuje další premiéru

/POZVÁNKA/ Slezské divadlo nabídne v neděli 19. února od 19 hodin divákům premiéru operní pohádky Chytračka a scénickou kantátu Carmina Burana. Autorem obou děl je Carl Orff.

Kaple svatého Petra a Pavla v Rohově má nový zvon

Váží sto dvacet kilo, je na elektrický pohon a nese jméno sv. Jana Pavla II.

Lidé se svezou retro motoráčkem

/POZVÁNKA/ Slezský železniční spolek připravil na neděli 19. února pro zájemce jízdu mimořádným rekreačním retro- spěšným vlakem z Ostravy do Malé Morávky.

Starý neplachovický zámek nahradil v obci nový

/HISTORIE/ Původní tvrz z 15. století byla zřejmě v 17. století přestavěna na zámek, který je označován jako starý. Nový zámek byl postavený roku 1840, ale konkrétní autor projektu není znám.

Nezaměstnaných v regionu je více

Nový rok přinesl další utlumení sezónních prací a zvýšil počty lidí bez práce. V evidenci opavského pracoviště Úřadu práce bylo v lednu 7 327 nezaměstnaných a převažovali muži.

Smolkovští divadelníci představí premiéru z hornického prostředí

/POZVÁNKA/ Divadelní soubor Grunt z místní části Smolkov představí tuto sobotu 11. února v Konírně Slezského gruntu premiéru jednoaktovky Horníci.

S dostavbou jižního obchvatu se stále počítá

Jižní obchvat byl dokončen v polovině roku 2012, ale neskončil na opavské výpadovce, jak měl, nýbrž už před Oticemi. Jeho dokončení je však ještě po pěti letech velmi komplikované.

Marie Gawrecká byla oceněna

Historičce a pedagožce Ústavu historických věd Slezské univerzity Marii Gawrecké bylo rakouským velvyslancem Alexandrem Grubmayrem propůjčeno vysoké vyznamenání – Rakouský čestný kříž za vědu a umění.

Marianum je znovu vlastnictvím Kongregace

/HISTORIE/ Na stavbě pracovalo v roce 1908 celkem 247 dělníků a pomáhaly jim řadové sestry. Činnost ústav zahájil roku 1909 a jeho kostel vymaloval v beuronském stylu benediktýnský mnich Antonín Vrbík z Emauz

Alfréd Dőrr: Počty narozených dětí stoupají

/ROZHOVOR/ Celé čtyři roky vládne primář Alfréd Dőrr gynekologicko–porodnímu oddělení Slezské nemocnice a s vývojem situace na svém pracovišti je spokojený. Pokud mají stejné pocity i pacientky, je všechno v nejlepším pořádku.

AKTUALIZOVÁNO

Opavská opera zažívá další velký úspěch

Operní scéna Slezského divadla má v republice dobrý zvuk. Může se mimo jiné pochlubit i Cenou Thálie 2004 a nominacemi na ni hned v posledních třech sezonách.

Nedělní matiné ve Slezském divadle

/POZVÁNKA/ Foyer Slezského divadla zažije v neděli od 10 hodin další díl oblíbeného pořadu Divadelní Matiné s moderátorem Evženem Truparem a klavíristkou Libuší Vondráčkovou.

Festival filmů o přírodě

/POZVÁNKA/ Festival Ekotopfilm přiveze v úterý 7. února do kina Mír poprvé nejlepší filmy o udržitelném rozvoji z celého světa.Veškerý program festivalu je zdarma.

Opavané poznávají rodinu Karamazových

Po přízni řízni. Tak nějak by se dal shrnout pohled do rodiny Karamazových, jak ho návštěvníkům Slezského divadla předložil Fjodor Michajlovič Dostojevský.

Ambulance budou přemístěny

Kvůli stavebním úpravám se příjmová a pohotovostní ambulance oddělení ORL (ušní, nosní a krční) ve Slezské nemocnici od 6. do 10. února přemístí.

Raduňský zámek byl původně středověkou tvrzí

/HISTORIE/ Středověkou tvrz přestavěli během 16. a 17. století Tvorkovští z Kravař a Bruntálští z Vrbna na renesančně-barokní zámek. Další proměnou, tentokrát novoklasicistní, prošel areál během 1. poloviny 19. století za Larisch-Mönnichů a Blücherů z Wahlstattu.

Spolek musí znovu platit za pozemky

Šestnáct let staré zaváhání vychází Matici slezskou velmi draho. Za užívání pozemků musí zpětně doplácet desítky tisíc korun.

Ve Slezském Gruntu proběhne první ročník Rock Retro plesu

/POZVÁNKA/ Konírna Slezského Gruntu zažije v pátek 27. ledna od dvaceti hodin historicky první ročník Rock Retro plesu.

Františkánský klášter měl velice pestrý osud

/HISTORIE/ Objekt ze 17. století dvakrát vyhořel a v 18. století sloužil jako veřejná nemocnice. Během války v něm byl vojenský karanténní lazaret, od roku 1852 se stal Slezskou zemskou nemocnicí. Po roce 1900 osiřel a nyní je využíván muzeem a částečně ke komerčním účelům.

První návštěva bratří Karamazových v Opavě

/POZVÁNKA/ Synové Dimitrij, Ivan, Aljoša nebo sluha Smerďakov? Kdo z nich má na svědomí vraždu Fjodora Karamazova?

Ludmila Štědrá: Osud mi určil opavské divadlo

/ROZHOVOR/ Na prknech Slezského divadla ztvárnila Ludmila Štědrá kolem 250 postav a každou z nich obdařila vysoce kultivovaným projevem. Patřila k pilířům dámské části činoherního souboru a s divadlem spolupracuje i po svém odchodu do důchodu.

Slezské divadlo zasáhlo další úmrtí

Rok po smrti emeritního člena činoherního souboru Slezského divadla Emanuela Křenka se na divadelní budově znovu objevila černá vlajka.

Mladí Opavané se v soutěži neztratili

Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka pomáhá při léčbě závažného onemocnění trávícího traktu, takzvané Crohnovy choroby.

Arboretum v Novém Dvoře vzniklo ze zámeckého parku

/HISTORIE/ V areálu roste kolem 7000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd z různých států světa. Arboretum proslavila sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v Česku.

Pacienti budou bez návštěvníků

Na vstupu do opavské psychiatrické nemocnice i na dveřích jednotlivých oddělení visí od pondělí informace o zákazu návštěv.

Nezaměstnanost mírně roste

Nezaměstnanost v regionu po pětiměsíčním klesání mírně roste. Koncem prosince měl opavský úřad práce v evidenci 7173 uchazečů o zaměstnání a to je o 683 víc než v listopadu.

Nemocnice zvyšuje platy svým zaměstnancům

Od ledna si v opavské nemocnici polepší všichni zaměstnanci, ale hlavní pomoc pro zdravotnictví spočívá v dořešení systému vzdělávání sester a lékařských služeb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies