VYBERTE SI REGION

JITKA HRUŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ludmila Štědrá: Osud mi určil opavské divadlo

/ROZHOVOR/ Na prknech Slezského divadla ztvárnila Ludmila Štědrá kolem 250 postav a každou z nich obdařila vysoce kultivovaným projevem. Patřila k pilířům dámské části činoherního souboru a s divadlem spolupracuje i po svém odchodu do důchodu.

Slezské divadlo zasáhlo další úmrtí

Rok po smrti emeritního člena činoherního souboru Slezského divadla Emanuela Křenka se na divadelní budově znovu objevila černá vlajka.

Mladí Opavané se v soutěži neztratili

Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka pomáhá při léčbě závažného onemocnění trávícího traktu, takzvané Crohnovy choroby.

Arboretum v Novém Dvoře vzniklo ze zámeckého parku

/HISTORIE/ V areálu roste kolem 7000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd z různých států světa. Arboretum proslavila sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším v Česku.

Pacienti budou bez návštěvníků

Na vstupu do opavské psychiatrické nemocnice i na dveřích jednotlivých oddělení visí od pondělí informace o zákazu návštěv.

Nezaměstnanost mírně roste

Nezaměstnanost v regionu po pětiměsíčním klesání mírně roste. Koncem prosince měl opavský úřad práce v evidenci 7173 uchazečů o zaměstnání a to je o 683 víc než v listopadu.

Nemocnice zvyšuje platy svým zaměstnancům

Od ledna si v opavské nemocnici polepší všichni zaměstnanci, ale hlavní pomoc pro zdravotnictví spočívá v dořešení systému vzdělávání sester a lékařských služeb.

Sníh a led musí ze střech dolů hned

Střecha s nasněženou čepicí vypadá sice jako z pohádky o Mrazíkovi, ale náklad sněhu i visící rampouchy ohrožují nejenom ji, ale také kolemjdoucí. A v této fázi už pohádka končí.

Dluhy město občanům nepromíjí

Také během loňského roku se opavskému magistrátu nevyhnuly dluhy zapomnětlivých poplatníků. Týkají se nejenom obecních poplatků, ale též nájemného za byty i nebytové prostory. Na svědomí je však nemají pouze sociálně slabí obyvatelé města, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mezi dlužníky jsou i solventní občané, kteří na úhradu tak nějak pozapomněli.

Zub času honosnou budovu České spořitelny téměř zničil

/HISTORIE/ Budova České spořitelny byla v Opavě postavena na počátku 19. století a na jejím vzhledu se podepsali dva architekti – vídeňský Friedrich Ohmann a opavský Karl Kern, jehož hlava zůstává na fasádě. Generální rekonstrukcí prošla v letech 2004 a 2005 a má jeden z největších rotomatů v Evropě.

Rodiče většinou volí českou klasiku, loni se narodilo nejvíce Jakubů a Elišek

V roce 2016 přišlo ve Slezské nemocnici v Opavě na svět celkem 1120 dětí, z toho 594 kluků a 526 děvčátek.

V kapli jsou sarkofágy rodu Lichnovských

/HISTORIE/ Se záměrem postavit kapli přišel Karl Maria Lichnovský, projekt uskutečnil syn Karl Max Lichnovský a návrh je dílem opavského stavitele Julia Lundwalla. Krypta ukrývá sarkofágy tří členů rodu Lichnovských.

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí ve Slezském divadle

/POZVÁNKA/ Do Slezského divadla zavítá ve čtvrtek 12. ledna po letech znovu klavírista Lukáš Vondráček, jehož jméno je stále na špici mezinárodního klavírního světa.

Zkouška tance na silvestrovskou noc

/POZVÁNKA/ Taneční škola Mirka Spáčila Vítr pořádá už popáté taneční večer s názvem Ladíme na Silvestra.

Noc na Karlštejně není vůbec ospalá

Slezské divadlo má za sebou premiéru nové hry.

Jak vypadaly zámecké Vánoce?

/POZVÁNKA/ Jaký průběh mívaly vánoční svátky v podzámčí, je dost známé. Do jaké míry se od nich lišily Vánoce šlechty? Odpověď na tuto otázku dá letos návštěva raduňského zámku při akci Vánoce na zámku.

Oprava kružberské přehrady je už téměř u konce

Dopravní komplikace s rekonstrukcí koruny hráze kružberské přehrady začaly v červenci 2015 a skončí letos na Silvestra.

Na Vánoce musí do práce

Některé profese mají nevýhodu v tom, že ať je svátek nebo ne, do práce se zkrátka musí, Vánoce z toho samozřejmě nevyjímaje. Šichta na Štědrý den čeká například lékaře, kteří stejně jako každý rok budou mít nejspíš největší problém s kostmi z kapra v krku. Během vánočních svátků si neoddechnou ani policisté.

Nemocnice přechází na vánoční provoz

Během Vánoc bude provoz některých oddělení omezen.

Mladého výtvarníka ovládá fantazie

Žák Základní školy Vrchní Arden Alexander Zadrick nejen ve slezské metropoli udivuje svým výtvarným talentem.

Divadlo je skvost opavské architektury

/HISTORIE/ Během Opavského kongresu Svaté aliance sedávali v hledišti Slezského divadla od 20. října do 20. prosince 1820 ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém a rakouský císař František I.

Včelaři v regionu upřednostňují kraňku

Sněmovna se zabývá novelou plemenářského zákona a některé české včelaře zvedá ze židlí pozměňovací návrh. Podle něj by se v Česku nesmělo chovat jiné včelí plemeno než kraňka.

Premiéra známého českého muzikálu

/POZVÁNKA/ Slezské divadlo nedělní premiérou uvede muzikál s názvem Noc na Karlštejně.

Nemoc AIDS se nevyhýbá ani Opavsku

Počet nemocných AIDS v Česku stoupá a původcem je vir HIV. Inkubační doba trvá zhruba šest týdnů a první příznaky vypadají jako chřipka. V Opavě byly letos zjištěny dva případy.

Nezaměstnaných stále ubývá

Počty lidí bez práce se dál snižují a to je pro konec roku velmi dobrá zpráva.

Štědrý den můžete ve Slezském divadle zahájit Popelkou

/POZVÁNKA/ Štědrý den mohou děti zahájit s Popelkou, která za nimi v 10 hodin přijde do Slezského divadla v muzikálovém kabátku.

Zvláštnosti mlýna v Hlavnici

/HISTORIE/ Na samotě, kousek za obcí stojí Raabův větrný mlýn beraního typu nazvaný podle původních majitelů. Postavený byl roku 1810 a prvním majitelem byl Jan Raab.

Ladislav Václavec: V nemocnici „na kulichy“ nehrajeme

/ROZHOVOR/ Slezská nemocnice je, jak už to bývá, jedněmi vychvalovaná a jinými zatracovaná. Jisté je jedno nemá dluhy a nemusí pro nedostatek personálu zavírat oddělení. Ředitel je se současným stavem spokojený.

Jiří Germanič: Budu kouzelným dědečkem

/ROZHOVOR/ Ředitel Hospodářské komory v Opavě prosazuje v úzkém kontaktu s představenstvem zájmy podnikatelů. Začátkem příštího roku opustí zrádné podnikatelské vody a jeho životní cesta bude pokračovat klidnějším důchodovým potůčkem.

Modernizace trati se blíží do finále

Revitalizace železniční tratě Opava východ - Olomouc byla zahájena 1. dubna a skončit by měla 12. prosince. Předpokládané náklady se pohybují v částce kolem 900 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies