VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězni: Snížení trestní odpovědnosti nikoho nezastaví

OPAVA – Česká veřejnost je zděšená nárůstem kriminality mladistvých a volá po snížení hranice trestní odpovědnosti. Požadavek našel pochopení u ministra spravedlnosti, který ji chce v novém zákonu snížit ze současných patnácti na čtrnáct let.

13.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Co na to říkají pracovníci opavské věznice i samotní odsouzení?

Za poslední dobu pět mladých vrahů

„V současné době máme na oddělení pětačtyřicet mladistvých odsouzených ve věku od šestnácti do devatenácti let. Mezi nimi převládá násilná trestná činnost a hlavně loupežná přepadení. V poslední době jsme tu měli i pět mladistvých vrahů a tři z nich už byli po dosažení zletilosti přeřazeni k mužům,“ říká vedoucí oddělení výkonu trestu věznice na Krnovské ulici Pavel Varaďa.

Ke snížení věkové hranice odsouzených je trochu skeptický. „Izolování těchto mladistvých pachatelů by pro společnost bylo určitě přínosné. Otázkou však zůstává, jestli by páchání trestné činnosti volně nepřešlo na ještě mladší ročníky, protože pak bychom zase řešili,co s touhle věkovou kategorií,“ konstatuje Pavel Varaďa.

Problém vidí také v dalších souvisejících záležitostech, například v dokončení povinné školní docházky nebo v pobytu čtrnáctiletých dětí mezi devatenáctiletými otrlými vězni, od kterých by se mohli leccos přiučit, ve zvýšených finančních nákladech na vězeňství a v dalších organizačních věcech.

Vězni: věková hranice nikoho nezarazí

Osmnáctiletý Pavel si odpykává trest za loupežné přepadení poprvé, ale na kontě má už dvě předchozí podmínky. V partě, se kterou přepadal, byl jako nejstarší doslova kápem. „Žádné snížení věkové hranice by mě nezarazilo. Můžu říct, že v partě v našem městě páchá násilné trestní činy daleko víc mladistvých pod věkovou hranicí než nad ní. Tihle hošíci chtějí prostě starším členům dokázat, že to zvládnou také,“ krčí Pavel rameny.

Osmnáctiletý Tomáš je ve věznici za stejný kriminální čin. Do konfliktu se zákonem přišel už jako patnáctiletý a vyvázl s podmínkou, za druhé přepadení šel sedět. „Byl bych schopný přepadnout někoho klidně i jako třináctiletý. Vůbec si nemyslím, že by mě v tomto věku něco zadrželo, kdybych chtěl peníze. V partě to běží tak, že se přepadení hodí na toho, který ještě není trestně odpovědný,“ vysvětluje Tomáš zvyky pouliční galérky. V opavské věznici se učí elektroniku a zatím má zájem v oboru po propuštění pracovat. „Čím déle ve vězení pobývám, tím víc si uvědomuji, co jsem udělal. Mám dost času k přemýšlení a věřte mi, že mám kriminálu už vážně dost,“ konstatuje Tomáš.

Pachatelé se vracejí

„To je právě ono. Všichni si dobře uvědomují, proč tady jsou a shodně se dušují, že naposledy. Po propuštění to však až tak růžové nebývá a převážná část se jich do věznice vrací jako mladiství nebo dospělí. Znám však i některé pachatele nejhorších trestných činů, kteří se pak na svobodě zařadili na tu správnou stranu a dnes už se zákonem žádné problémy nemají. Někteří se nám dokonce sami ozývají ,“ navazuje na rozhovor s odsouzenými speciální vězeňský pedagog Pavel Žurek.

Ze sociálních anamnéz vyplývá, že téměř všichni mladiství delikventi pocházejí ze sociálně slabého a morálně nevyhovujícího prostředí. Vyskytl se mezi nimi sice i člen jedné dost prominentní rodiny, který měl doma úplně všechno a přesto kradl, ale takové případy bývají ojedinělé.

S pachateli nejzávažnějších kriminálních činů bývají na oddělení kupodivu nejmenší kázeňské i výchovné potíže. „Dobře spolupracují a snaží se vyhovět. Možná i proto, že si svůj čin uvědomují víc než třeba vykradači trafik. Ve vězeňské hierarchii mají mezi ostatními odsouzenými navíc zvláštní postavení, které jim zaručuje respekt a klid,“ dodává Pavel Žurek

Neblaze proslulý David Ferenc už není beztrestný

V opavské věznici pobývá už po třetí také proslulý hlučínský bandita David Ferenc, kterému je teď devatenáct let a určitě v ní není naposledy. Postrachem obyvatel města byl už jako dvanáctiletý a případy jeho majetkové i po násilné trestné činnosti šly do desítek. Nebyl vybíravý a přepadal mladé i staré, muže i ženy a také invalidy. Z výchovného ústavu utíkal, kdy se mu zachtělo a policisté se při každém odvozu sázeli, za kolik hodin ho znovu potkají ve městě. Stal se rovněž nechvalným příkladem pro hlučínskou romskou komunitu.

"Je pro ně něco jako Robin Hood a jeho štafetu dříve či později převezmou mladší, jestli se něco nezmění," tvrdili hlučínští znalci poměrů. David Ferenc všechny ujišťoval, že si zločinu bude užívat do patnácti a potom toho nechá, ale nikdo mu to nevěřil. Právem, protože svá slova podle očekávání nedodržel.

13.11.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní školu Englišova v pondělí dopoledne navštívila atletická hvězda první velikosti – polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta sem zavítala před úterním závodem, který absolvuje v rámci Zlaté tretry Ostrava.
4

OBRAZEM: Světová rekordmanka navštívila ZŠ Englišova

Když budete procházet Olomouckou ulicí v Opavě, uvidíte spoustu prázdných výloh. Proč odsud v posledních letech mizí jedna prodejna za druhou?
10

Vítejte na shromaždišti prázdných výloh

OBRAZEM: Handicapovaní absolvovali maraton

Centrum sociálních služeb (CSS) v Hrabyni uspořádalo druhý ročník Štafetového maratonu na kolečkách. Hrabyňské CSS na dálku souběžně soupeřilo s podobnými zařízeními ze Zbůchu u Plzně, Tloskova u Benešova, CSS Brno-Chrlice a Centrem Kociánka Brno.

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Jeden nový přibude ještě letos v Bolaticích. Například vrt v Třemešné pak zásobuje vodou široké okolí.

Na zámku zahájí novou výstavu

/POZVÁNKA/ Velká galerie Bílého zámku v Hradci nad Moravicí bude od zítřka hostit zajímavou fotografickou výstavu s názvem Jindřich Štreit …a život jde dál…

Při charitě se vybraly desítky tisíc

Fotbalový turnaj Ceca Cup, který se v sobotu konal v opavském areálu na Minervě a na jehož organizaci se podílel nyní už bývalý útočník Aston Villy Libor Kozák, měl dvě roviny. Kromě té sportovní šlo především o tu charitativní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies