Český fotbal odpálil se startem nové sezony zásadní novinku. Farmy. Pravidla jsou jednoduchá. Profesionální klub může mít spřátelený tým ve třetí lize nebo v divizi. Podmínkou je, že v soutěži nesmí působit jeho B tým. Směrem dolů mohou putovat pouze dva hráči z jedenáctičlenné soupisky, kterou profesionální klub zaslal Fotbalové asociaci České republiky. Jinak hráčská výpomoc omezena není.

Co třeba třináct „nových koní“ na klíčový zápas? Není problém. Důležité ještě je, že celý proces funguje jenom jedním směrem. Hráči zaregistrovaní v divizním či třetiligovém klubu putovat nahoru nemohou. „Na jedné straně to může být oživení pro regiony a menší oddíly, kam můžou přijít ligoví hráči.

Otázkou je, jak v nižších soutěžích vezmou fakt, že na víkend dorazí hned několik hráčů z výše postavených oddílů,“ říká Ivo Lubas, ředitel profesionálního fotbalu v rámci FAČR.

Fotbalista z první ligy. Dávka zkušeností i herních dovedností a lákadlo pro fanoušky jako hrom. Nabízí se ale i druhá strana mince. Tým, který bude farmou a najednou spadne do bojů o záchranu, může začít čarovat. Klidně pak porazí prvního. Jaký by pak měla smysl dlouhodobá soutěž? Proč celý rok křižovat republiku, když vás na konci sezony může z bryndy vytáhnout prvoligová jednotka? Jestli se novinka chytne a bude skutečně prospěšná, nebo z divize a třetí ligy udělá nepřehledný cirkus, se uvidí až na konci.

Výhody farem

>> hráči z první a druhé ligy, kteří pravidelně nehrají, budou v tempu

>> diváci v nižších soutěžích uvidí atraktivní hráče, kteří mají profesionální smlouvy v lize

>> zvýší se sportovní kvalita týmů v divizi a ČFL, MSFL

>> pokud začne řádit marodka, může si amatérský tým bez větších problémů vypomoci posilami

Nevýhody farem

>> teoreticky si lze představit, že poslední tým našlape sestavu posilami a klidně porazí prvního. Soutěž nemusí být regulérní

>> trenéři si mohou stěžovat na zásahy do koncepční práce. Několik let budují tým a na víkend dostanou hráče, kteří se pak sbalí a zase odjedou

>> hráč poslaný na farmu nemusí být z takové možnosti vždy „odvařený“ a zápas odflákne. Třeba jenom kvůli tomu, aby se nezranil a mohl příště naskočit v lize. Domácí hráče tak otráví

Kdo má farmy

Sparta Praha (Motorlet – divize), Hradec Králové (Hlavice – ČFL), Dukla Praha (Kunice – ČFL), Jablonec (Letohrad – ČFL), Příbram (Votice – divize), Žižkov (Horní Měcholupy – divize), Olomouc (Šumperk – divize), Teplice (Roudnice – ČFL), České Budějovice (Strakonice – divize)

Sokolov (Karlovy Vary – ČFL), Zlín (Slavičín – divize), Bohemians Praha (Jirny – divize), Vlašim (Kolín – divize), Varnsdorf (Vilémov – divize), Znojmo (Rosice – MSFL), Zbrojovka Brno (Sparta Brno – MSFL), Ústí nad Labem (Brozany – divize), Sezimovo Ústí (Tábor – divize), Most (Česká Lípa – ČFL)

Opava nad farmou uvažovala

Nad možností zřídit si farmu uvažovala i druholigová Opava. Nakonec se ale vedení klubu rozhodlo jinak. Do divizní soutěže nakonec přihlásilo vlastní béčko. V souvislosti s farmami se v Opavě nejvíce skloňovaly Kravaře a Krnov. „O zřízení farmářského týmu jsme uvažovali, ale na realizaci projektu bylo strašně málo času, proto jsme si ponechali béčko,“ řekl Daniel Kutty, který má ve Slezském FC na starosti sportovní stránku.

„Tím ale nechci říci, že bychom tuto možnost do budoucna úplně zavrhli. Uvidíme, jak se tento model v nadcházející sezoně osvědčí,“ podotýká Kutty. Některá kluby, jako například Brno, Zlín nebo Olomouc si vedle farem nechaly i vlastní béčka. „Béčko zrušíte jen jednou, za rok ho třeba do stejné soutěže přihlásit nemůžete, začínáte znovu od píky, proto si myslím, že rušit rezervní tým není nejlepším řešením,“ řekl Kutty.

Lumír Kot: Farmu bychom zřídili, ale opačný systém asi ne

Zkušenost s farmou má svým způsobem fotbalový klub z Hlučína. Není tomu tak dávno, co krachem a nakonec i rozvodem skončilo jeho manželství s pražskou Slavii. „Být něčí farmou jsme si už jednou zkusili a nefungovalo to, chceme si jít svou vlastní cestou,“ řekl majitel FC Hlučín Lumír Kot.

Jeho tým nyní brázdí třetiligové vody a právě on by mohl být klidně farmářským týmem. „K nějakému oťukávání už došlo, ale o nic konkrétního nešlo,“ prozradil šéf hlučínského fotbalu. Kdyby ale Hlučínští hráli profesionální soutěž, Lumír Kot by o farmě uvažoval: „Určitě bych nad tím přemýšlel. Máme řadu mladých hráčů. V současné době jich kolem stovky hostuje v okolních klubech nižších soutěží.“

Nad tím, že by v Hlučíně zřídili béčko, zatím neuvažují. „Nyní pracujeme na projektu, který se týká mládeže. Práce v této kategorii je pro nás prioritou. To je výstavní skříň hlučínského fotbalu,“ uzavřel Lumír Kot.

Roman Brhel, Pavel Ryšavý