VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rostislav Helštýn: Od fotbalu si jako trenér na nějaký čas odpočinu

Hlučín /ROZHOVOR/ – Hlučínský fotbal přišel o odborníka! V klubu končí totiž úspěšný mládežnický trenér a fotbalový pedagog v jedné osobě Rostislav Helštýn.

10.8.2010 1
SDÍLEJ:

Rostislav HelštýnFoto: archiv Rostislava Helštýna

Ve Slezském klubu navázal velmi dobře na práci Milana Duhana. Dokonce byl loni vyhlášen nejlepším mládežnickým trenérem v republice. V Hlučíně se ale nedohodl na nové smlouvě, a jak sám říká, od trénování si chce na čas odpočinout.

Rostislav Helštýn končí u hlučínské mládeže. Je to pravda?

Ano, je to pravda. S vedením klubu jsme se na mém dalším setrvání v Hlučíně bohužel nedohodli.

Trochu zvláštní, ještě loni jste bral cenu pro nejlepšího mládežnického kouče v republice. Co vedlo tedy k vašemu konci?

Na konci minulé sezony jsme se s vedením klubu dohodli, že pokud mi to umožní, budu i nadále rád v tomto soutěžním ročníku v Hlučíně pokračovat. Sice už ne jako vedoucí trenér sportovních tříd, ale pouze jako trenér starších žáků U15.

Po absolvování prvního tréninku v této sezoně u kategorie starších žáků mi vedení oznámilo, že se mnou pro tuto kategorii nepočítá. Tento soutěžní ročník měl být po 8 letech s touto kategorií vyvrcholením naší společné práce, proto „nová“ nabídka vést mladší dorost byla neakceptovatelná.

Měl jsem nachystaný velmi kvalitní, a navíc posílený tým U15. Cílem bylo dolaďování určitých etap vývoje hráčů tak, aby ladily s dynamikou týmu. Navíc jsem investoval do komplexní diagnostiky jednotlivců i týmu U15. Měl jsem tudíž práci na tento rok připravenou klukům na míru tak, aby byli nachystáni nejen na případný přestup do jiného klubu, ale i na střední školy.

Jsem zklamaný, protože tolik let práce vytváří emoční vazby, které s kluky byly a jsou vzájemné.

Sehrál roli fakt, že do hlučínské kopané čím dal více zasahuje pražská Slavie a vlastně hned ty nejlepší hráče si bere do Prahy? (byť se teprve jedná o kluky působící v žákovské kategorii)

Jestliže se Hlučín stal farmou Slavie Praha, pak je jasné a logické, že do dění v klubu zasahuje a bere si nejlepší hráče. Vedením Hlučína jsem nikdy nebyl zasvěcen do dohod mezi kluby, a proto se k tomu nemohu relevantně vyjadřovat. Osobně vždy ctím potřeby dětí a s odchody hráčů v žákovském věku mimo region nesouhlasím.

Tím, že Hlučín vlastní Slavia přece neznamená, že hráči musí odejít jedině do Slavie. To je především jejich volba a volba jejich rodičů. Pokud odchod do Slavie bude pro hráče to nejlepší po sportovní, studijní i lidské stránce, ať odcházejí, kam chtějí, třeba do Slavie. Tedy kam půjdou, kdy a za jakých okolností není věcí mou, ale jen dětí a jejich rodičů.

Jak reagovali na váš konec rodiče?

Vzhledem k tomu, jak rychle se vše seběhlo, jsem zaznamenal od rodičů všechny možné reakce, některé byly i velmi emočně vypjaté. O celé situaci byli informováni ihned na druhý den na svolané schůzce, kde bylo i vedení klubu.

Asi je loučení pro vás těžké, přece jen se o vás hovoří jako o duchovním otci hlučínské mládeže.

Za duchovního otce hlučínské mládeže se nepovažuji, rozhodně toto označení přísluší Milanu Duhanovi, jehož myšlenky se podařilo realizovat a v průběhu doby pak dále rozvíjet. Fakt je, že jsme na malém městě, s velmi omezenou demografickou potencí, s omezeným počtem lidí, vytvořili něco velkého.

Sice po určitou věkovou hranici, ale důkaz, že jdou věci dělat jinak, jsme nezpochybnitelně všem dali. Je mi 31 let a hlučínskému fotbalu jsem věnoval třetinu svého života. Po klukách se mi stýská a cítím, že mi nebylo umožněno završit smysluplnou práci.

Máte jasno o své budoucnosti? Vzhledem k vašim předchozím výsledkům o nabídky asi nouze nebude…

O své budoucnosti jasno mám. Od fotbalu si jako trenér na nějaký čas odpočinu, ale i přesto budu sportu, resp. fotbalu, blízko. Víte, během doby, kdy jsem jako trenér a učitel s dětmi pracoval a pohyboval se v tomto prostředí, získal jsem mnoho zkušeností. Práci s dětmi jsem měl vždy postavenou na respektování jejich potřeb a dost jsem využíval intuice.

Už přes rok se věnuji studiu nové a v mnoha ohledech převratné diagnostické techniky, která je univerzálně využitelná ve sportu, ve školství, v personálním poradenství a firemním koučingu. Jedná se o metodu barvově slovních asociací, jejímž autorem je krnovský psycholog Jiří Šimonek.

Tato unikátní metoda umožňuje hloubkovou a komplexní práci s jednotlivci i skupinami.

Na veřejnosti se hovoří o spojení vaší osoby se Slezským FC Opava. Můžete tuto informaci potvrdit?

Navážu na předchozí odpověď. V tomto soutěžním ročníku (pokud se nestane nic mimořádného) nebudu jako trenér nikde působit. Pokud s kluby, týmy nebo hráči budu spolupracovat, pak na bázi externí. Nyní se budu věnovat konzultační práci ve sportovních klubech, koučingu sportovců a vzdělávání pedagogických pracovníků.

Autor: Roman Brhel

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení