VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Startuje druhá liga, fanoušci se mají na co těšit

Třinec, Karviná, Opava, Hlučín, Vítkovice – Fotbalová druholigová scéna dnes odpoledne na pražském Strahově zvedne svou pomyslnou oponu. Na lačné fanoušky čeká určitě zajímavé a dramatické jaro.

4.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Ježdík

Nejpozději pátého června, ale dost možná o něco dříve, budeme vědět, kdo bude slavit postup, a kdo naopak bude zahalen do smutku a s druholigovým pelotonem se minimálně na následující fotbalový ročník rozloučí.

Při pohledu na současnou tabulku je zcela jednoznačně jasné, že nejblíže k české fotbalové elitě mají možná trochu překvapivě, ale naprosto po zásluze hráči Ústí nad Labem.

Jenomže zvládnou Severočeši jarní vypjaté zápasy bez kanonýra Veverky a svého klíčového beka Pimpary? Náskok na třetí Zlín je momentálně luxusní – osmibodový. Navíc Veverku může s klidem nahradit Brožík či Melunovič. Adeptů na druhé postupové místo je více.

Ambice má Hradec Králové, mužstvo s konsolidovaným kádrem, ale již bez sportovního ředitele Luboše Kubíka. Ze hry rozhodně není ani Zlín v čele s rebelem Abrahamem. V soutěži se najdou ale i týmy, které dokážou obrat o body každého. Třeba Nečkův Třinec či Jihlava. Ta sice přišla o své dva talenty Vydru a Tecla, ale získala Filipa Dorta.

Pořádné dusno bude i na samém konci druholigového pořadí. Regionálním Vítkovicím již zřejmě nepomůže, jak se říká, ani svěcená voda. Ovšem druhá sestupová pozice je volná hned pro několik týmů. Zatím patří béčku Sparty, ve velkém ohrožení je „sešívaný“ Hlučín, který prošel v zimě velkým zemětřesením.

V klidu nemůže být ani Opava a Čáslav…

Třinečtí fotbalisté chtějí vylepšit podzimní solidní sedmé místo

Všechno při starém. Tato slova nejpřesněji vystihují Fotbal Třinec, aktuálně sedmý celek druholigové soutěže. Oproti minulým půlsezonám se kádr mužstva prakticky nezměnil. Zatímco v minulosti z Třince odešlo alespoň pět fotbalistů a přibližně stejným počtem hráčů byl tým doplněn, letos v zimě ze soupisky ubyli jen střední záložníci Adaszek a Stýskala a přibyl jiný středopolař Kobylík.

„Vedení i management mě v tomhle rozhodnutí podpořili. Šlo mi o to, aby se mužstvo ještě více sehrálo. Členové podzimního kádru tak dostanou další šanci a tým se stabilizuje,“ poodhalil Neček svůj záměr, který možná přivítá ještě jednu posilu. „Stojíme o Martina Marošiho z Petržalky. Jednání jsme už vedli, teď je na tahu slovenský klub.“

Posilami z vlastních řad se stala dvojice dorostenců – obránce Ondřej Buzek a záložník Ondřej Byrtus. Oba hráči už mají na svém kontě jeden druholigový start. „Rád pracuji s mladými. Chci jim oběma dát šanci, zaměřím se i na další talentované kluky z dorostu. A pevně věřím, že se do formy dostane Onuchukwu, na němž bylo zřetelně vidět, že mu tvrdá zima dělá potíže. Snad rozmrzne a znovu začne střílet góly.“

V zimním období se Třinečtí prezentovali poměrně stabilními výkony. S mužstvy z třetí a druhé ligy si poradili, nestačili akorát na soupeře z nejvyšší soutěže. Nitře, Brnu ani Baníku nedokázali dát ani jeden gól. „Branky, to je to jediné, co nám v těch utkáních scházelo. Se všemi jsme svedli vyrovnané boje,“ podotkl záložník Pavel Eismann, o něhož se v zimě zajímalo prvoligové Brno.

Fotbalisté Třince v první půlce sezony střídali lepší okamžiky se slabšími, čímž se sami připravili o lepší umístění. „S příchodem nových trenérů se měnil systém hry, museli jsme si ho zažít. Snad to na jaře z naší strany bude lepší. V první řadě se chceme vyvarovat domácích ztrát.

Před vlastními diváky hrajeme šestkrát, chceme být stoprocentně úspěšní,“ přeje si zkušený obránce Ivan Martinčík. Jeho tým do druholigového jara vstoupí dnes na Strahově, kde ho čeká souboj se záložním týmem pražské Sparty.

Jak to vidí Deník?

Třinečtí prozatím naplňují své předsezonní ambice, avšak v klubu se všichni domnívají, že mají na víc a jejich průběžné umístění mohlo být ještě lichotivější. Svěřenci trenéra Nečka se pár kol drželi na druhém třetím místě, s čímž konkurence před zahájením soutěže příliš nepočítala.

Největší slabinou poměrně dobře vyváženého mužstva, které v létě prošlo značnou obměnou, byla nestálost výkonů. Po velmi dobrém vystoupení zpravidla následovalo podprůměrné představení. Obdobně závažným problémem byly ztracené body v domácím prostředí.

Absence radikálních řezů v zimě a snaha o konsolidaci by se třineckému týmu mohla vyplatit a dopomoct mu poskočit o pár míst nahoru. Kvalitativně na to třinecký celek rozhodně má, ale to by musel splnit několik podmínek.

Zlepšit střeleckou produktivitu a nezahazovat šance, ještě víc ustálit svou výkonnost, přestat rozdávat body z domácího hřiště a současně zkvalitnit svou výkonnost na hřištích soupeřů, zejména pomocí většího důrazu v osobních soubojích.

Karviná chce minimálně udržet nulu v bilanci pravdy

Fotbalisté MFK OKD Karviná se chystají na jarní část své druhé sezony ve II. lize. Během zimy nedošlo v kádru trenéra Leoše Kalvody k převratným změnám. Vzhledem k prozatimní neúčasti hlavní postavy kádru Radka Slončíka angažovalo vedení loňského nováčka soutěže Slováka Marka Kostolániho z Nitry. Kromě něj přišel do obrany už jen Řek Vassilis Liolios z druholigového Volosu. Kádr Karviné se i tak postupně zkvalitňuje.

„Omlazujeme a konsolidujeme. Nechceme do něj dělat znatelné zásahy, čemuž odpovídá i naše zimní přestupová politika. Aby si někdo z nově příchozích hráčů zasloužil místo v sestavě, musí být lepší než naši současní hráči. Jinak nemá cenu si takového hráče pořizovat,“ ozřejmil trenér MFK OKD Leoš Kalvoda.

Pokud se na svůj tým podívá z širšího záběru, je v něm někdo, kdo udělal za poslední rok výrazný výkonnostní pokrok? „Hodně zvědavý jsem byl na Tomáše Jursu, který měl jít do Baníku Ostrava, ale bohužel se zranil, takže jsem ho v akci vůbec neviděl. Jinak nikdo z hráčů, kteří by udělali opravdu velký skok ve výkonnosti, mě v tuto chvíli nenapadá.

Ano, řada mladých se zlepšuje, ale pomalu. Ono je to stejně tak, že pokud by někdo výrazně vybočil, byl by o něj ihned zájem u prvoligových klubů,“ míní Kalvoda. Podle něj je u mladých fotbalistů problémem to, že se často spokojí se svým současným stavem.

„A to je samozřejmě špatně. Oni na sobě musejí chtít pracovat a sami se zlepšovat,“ upozorňuje zkušený trenér MFK OKD, který za cíl pro jaro vytyčil udržet nulu v tabulce pravdy. „To totiž na konci soutěže znamená umístění kolem šestého místa,“ zakončil.

Jak to vidí Deník?

Průměr. Nic jiného se asi od karvinského týmu na jaře čekat nedá. Karvinští sice loni zaznamenali skvostné jaro a po Bohemians se stali nejlepším týmem, ovšem zopakovat tuto skvělou sérii pro ně bude náročné už jen proto, že do zahajovacích zápasů nezasáhne ikona klubu Radek Slončík.

Na podzim měli Karvinští problémy s mnoha zraněními a ustáleností sestavy. Pokud se jim tyto problémy vyhnou, měli by jít v tabulce nahoru. Ovšem zřejmě nijak výrazně. Klub se soustředí na udržení karvinského fanouška v domácích ochozech, a tak bude zřejmě klást důraz na tříbodové zisky na vlastním hřišti.

Zkušení borci Karviné v kombinaci s oživením sestavy o nadějné mladíky by si měli uhrát solidní střed tabulky. Ovšem pokud by se náhodou nepovedl start do jara a naopak soupeři ze spodku tabulky se Karviné přiblížili, může to také být na jaře pěkné trápení.

Odrazí se SFC Opava v tabulce vzhůru?

Na půdě vedoucího týmu z Ústí nad Labem začnou v sobotu opavští fotbalisté svou cestu za lepšími zítřky. Vyvést z mizérie je má nová trenérská dvojice Jaroslav Horák - Josef Mucha. Přípravný blok Slezského FC Opava vyvrcholil generálkou s třetiligovým béčkem olomoucké Sigmy.

„Poslední utkání ukazují, že naše výkony mají vzrůstající tendenci. Ale úplně spokojeni ještě být nemůžeme. Je to práce na delší čas,“ říká trenér Jaroslav Horák. Vzhledem k povětrnostním podmínkám se Opavští nedostali na přírodní trávník, tím pádem bylo zrušeno i herní soustředění v Břeclavi.

„Nemělo tam smysl jezdit, umělku máme i doma. Chtěli jsme alespoň generálku hrát na přírodním povrchu, bohužel noc před zápasem pršelo, a hřiště bychom tak rozbili, lepší ho bylo pošetřit a v týdnu na něm trénovat,“ poznamenal Horák.

Dlouhodobá opavská nemoc, diagnostikovaná jako špatná koncovka, ale stále vyléčená není. „Trápí nás špatná efektivita v šestnáctce. Musíme lépe zvládat souboje jeden na jednoho,“ doplnil trenér. Silnou zbraní žlutomodrých by měla být defenziva. „Budeme dostávat málo branek, obrannou hru máme dobře propracovanou,“ míní záložník Rostislav Kiša.

Co se týká kádru, došlo k minimálním změnám. Největší ztrátou je odchod Zbyňka Pospěcha. O něj byl v Opavě eminentní zájem, jenomže robustní útočník má vzhledem k problémům se svým bývalým agentem zastavenou činnost. Víšek zamířil do Rakouska a Pospíšil se vrátil zpět do Olomouce.

„Přišel Gonda, ten nám hodně pomůže, je to ligový fotbalista. Dobře vypadá i Klesnil,“ pochvaluje si Horák, který věří, že se probudí i Korčian, zklamal ho Bíro. „Velice mile mě překvapil Jirka Furik, svými výkony si říká o základní sestavu,“ dodal trenér.

Při pohledu na jarní rozlosování z toho opavského mrazí. Z prvních čtyř duelů hrají Slezané třikrát venku. „Nechceme si dělat losem žádné alibi. Pokud chceme tabulkou nahoru, musíme bodovat i venku,“ podotkl Jaroslav Horák.

Jak to vidí Deník?

Trápení, trápení a zase trápení – tak šly nazvat výkony Slezského FC Opava během podzimní části. Největší slabinou Slezanů byla koncovka. Tým nedával branky, a tím logicky přestal sbírat body. Výsledkem bylo dvanácté místo, což jistě náročného opavského fanouška neuspokojilo.

Pokud si nechtějí v Městských sadech fandy ještě více nahněvat, musejí v tabulce nahoru. Zavelet k obratu a cestě k lepšímu má za úkol nový kouč Jaroslav Horák. Ten přišel s razantními změnami. Například změnil herní systém, prodloužil tréninkový čas.

Řekl si také o posily, první dvě ale dobře vytipované nebyly. Exsparťan Bíro i Korčián jsou spíše o kvantitě než kvalitě. Pravým opakem se jeví Gonda s Klesnilem, oba přišli v poslední den přestupového okna, a také vlastní dorostenec Furik.

Uvidíme, zda tyto změny budou ku prospěchu, všichni v Opavě věří, že ano. Realita totiž vypadá krutě, Opava hraje o záchranu, a takový osud si klub s nejlepšími diváky ve druhé lize jistě nezaslouží.

Cílem Hlučína je jednoznačně záchrana

S celou řadou změn jdou do jarní části fotbalisté Hlučína. Zimní zemětřesení v kabině bylo opravdu velké. Nový kouč Václav Daněk tak stavěl zcela nový tým, jehož nejsilnější zbraní by měli být oba gólmani z pražské Slavie, reprezentant do jednadvaceti let Jan Hanuš a Roman Valeš.

„Obměna kádru byla velká. Tu jsem ale já nemohl nijak ovlivnit,“ řekl trenér Václav Daněk.

„V prvních týdnech jsem se s mužstvem seznamoval, absolvovali jsme kvalitní soustředění ve Zlatých Horách,“ pokračoval hlučínský kouč. Kádr mužstva se skládal za pochodu. Až na generálku s Třincem bylo mužstvo kompletní. „Chtěl jsem mít top sestavu na poslední tři zápasy přípravy, bohužel to nešlo,“ poznamenal kouč Slezanů.

Hlučínští mají za sebou sérii přípravných duelů. „Hlavně na utkání se Žilinou a Třincem bych nejraději zapomenul. Naše výkony byly špatné, chyběla nám bojovnost. Na druhé straně našly se i zápasy, ve kterých byly na naší hře vidět dobré věci,“ vracel se trenér k přípravným duelům. Během podzimní části byla největší slabina Hlučína v útočné fázi. Vizitka třinácti vstřelených gólů optimisticky nevypadala.

A právě Daněk, uznávaný kanonýr, má tento neduh vyléčit. „Vždy jsem preferoval ofenzivní fotbal. Máme v kádru mladé útočníky, kteří mají potenciál. Třeba z Gulajeva mám dobrý pocit, je to ale kluk, který ještě druhou ligu nehrál, těžko po něm můžete chtít, aby byl nejlepším střelcem soutěže,“ podotýká Daněk.

„Chce to s nimi systematicky pracovat,“ doplnil trenér, kterému vrásky na čele udělalo zranění slovenského stopera Romana Mihálika. „Je to malá sportovní tragédie. Na tento post jsme měli tři lidi, když to vypadalo, že vše je vyřešeno, zlomil si Mihálik na dvakrát ruku,“ kroutil hlavou Václav Daněk.

První mistrovský zápas čeká na Hlučín v sobotu od 14.30 hodin s Hradcem Králové. „Víme o síle Hradce, jsme ale natěšeni porvat se o dobrý výsledek, a odstartovat tím cestu za záchranou,“ řekl Daněk a ředitel společnosti Lubomír Puček ho doplnil: „Pokud budeme okupovat stejnou pozici jako po podzimu, budeme spokojeni.“

Jak to vidí Deník?

K jednomu z ohrožených druhů ve druhé lize patří fotbalový klub z Hlučína. Po podzimu se – toto na dálku adoptované dítě pražskou Slavií – drží nad propastí, otázka je, jak dlouho. V zimě došlo v klubu k razantním změnám, skončili oba trenéři i řada hráčů.

Do role spasitele byl uveden Václav Daněk, právě tento trenér, jinak člen klubu ligových kanonýrů, má druhou nejvyšší soutěž zachránit. Bude to v jeho silách? Uvidíme. Každopádně tvořil nový tým, který vlastně až při generálce byl kompletní. „Matka Slavia“ až tolik posil neposlala, pomineme-li gólmana Hanuše. Jednalo se hlavně o mladé hráče.

Sám trenér Daněk přiznal, že týmu chybí sebevědomí, při pohledu na soupisku i srdcaři. Tím, který k Hlučínu má velké pouto, je Petr Žižka, dnes již poslední mohykán v FC Hlučín. Ale suďme až na konci jara, třeba spadne s Vítkovicemi béčko Sparty a Slavia bude nad svým letenským rivalem triumfovat alespoň ve druhé lize.

Lubomír Puček a spol. přece sestup nepřipustí.

Vítkovice sezonu neodepsaly

Poslední celek druholigové tabulky nevstupuje do jarní části soutěže s hlavou sklopenou. To rozhodně ne. Tým vedený Lubomírem Vlkem je před zítřejším ostrým domácím startem proti Baníku Sokolov připraven bojovat o teprve druhé sezonní vítězství, které by jim mohla dát naději.

„Kdybychom nevěřili, že soutěž můžeme zachránit, pak bychom se určitě neucházeli o služby hráčů typu Dana Rygela nebo Filipa Racka,“ říká rozhodným hlasem trenér a sportovní ředitel Vlk. Ovšem Ostravany nic jednoduchého určitě nečeká. Nejenže musejí zlikvidovat během čtrnácti zápasů devítibodové manko na poslední nesestupovou pozici, kterou před startem jara drží Hlučín, ale také by se měli co nejrychleji vyrovnat s opětovnou hráčskou obměnou.

„Máme z poloviny jiný kádr, určitě bychom přivítali třeba o týden pozdější start, ale i tak si myslím, že jsme se posílili. Nyní máme v kádru hodně rychlostních typů a hodně si slibujeme od nově složeného útočného dua Ujčík a Drábek,“ vysvětluje Vlk.

Mnozí fotbaloví odborníci už v průběhu podzimu zlomili nad Vítkovicemi hůl, zaznívaly i hlasy hovořící jen o druhém sestupujícím… Tyto názory však prozatím na Městském stadionu nechávají všechny v klidu. „Jasně, získali jsme kriticky málo bodů, ale dokud dýcháme, prát se budeme. Rádi bychom dobře odstartovali, to znamená, že zítra chceme porazit silný a konsolidovaný Sokolov (hraje se už od 15 hodin – pozn. aut.).

Máme jeho hru nastudovánu, víme o přednostech a fotbalovosti. Snad jsme odhalili i jeho slabá místa. Pokud proti čtvrtému celku soutěže uspějeme, pak věřím, že to hráče psychicky povzbudí a třeba to hned od začátku dostane pod tlak naše nejbližší soupeře v tabulce. Ale je to jen první krůček, takže ani případná ztráta ‚konec světa‘ nezpůsobí,“ dodal Lubomír Vlk.

Jak to vidí Deník?

Zázraky se ve fotbale občas stávají. Proč by se to opět nemohlo podařit Vítkovicím, které se už několikrát v posledních letech ocitly ve stavu klinické smrti? Teď to však budou mít opravdu setsakramentsky těžké. Výhodu domácího prostředí v zápasech se sestupovými konkurenty budou mít Vlkovi svěřenci pouze jedenkrát – v předposledním kole přivítají rezervu pražské Sparty.

O ambicích a možná i o definitivním zpečetění pádu do Moravskoslezské fotbalové ligy se může rozhodovat hned v úvodních čtyřech kolech, Vítkovice po utkání se Sokolovem cestují do Opavy, pak hostí na vlastním trávníku Třinec a nato pojedou do Čáslavi.

Jestliže se jim v těchto zápasech nepodaří umazat alespoň větší část z nynějšího bodového deficitu, pak je sestup zřejmě nemine. Už jen proto, že v pěti dubnových zápasech si zahrají proti donedávna prvoligovým týmům, z nichž se minimálně Zlín či Hradec Králové netají postupové ambice.

Roman Brhel, Martin Ruščin, Martin Maceček

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení