VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasičům z Hatě daly zabrat povodně a orkán

Hať - Mezi nejnáročnější a nejdelší zásah patří podle starosty SDH Hať Milana Václavíka povodně v roce 1997.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Hasiči předvádějí svou práci na Dni dětí v Hati.Foto: Archiv SDH Hať

„V té době se vylil potok Bečva ze svého koryta a zaplavil podstatnou část obce. Tenkrát hasiči zasahovali několik dnů, pomáhali občanům, odčerpávali zatopené sklepy a pomáhali všude tam, kde bylo potřeba,“ vzpomíná Václavík.

Z posledních velkých událostí je podle něj třeba zmínit orkán Kyrill, který se prohnal i nad naším územím. „Hasiči museli v noci za vytrvalého deště a chladu odstraňovat v naší obci několik vyvrácených stromů.

Při zásahu neustále hasičům hrozilo, že díky silnému větru na ně může kdykoliv spadnout jiný strom, či dojít k jiné neočekávané události. Naštěstí se vše díky profesionalitě hasičů zvládlo na výtečnou, nikomu se nic nestalo a následky orkánu byly odstraněny,“ dodal závěrem Václavík.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE.

Dobrovolní hasiči z Hatě poskytují pomocnou ruku a bojují s nepříznivými živly

Hasičský sbor v Hati byl založen roku 1901 a zpočátku měl pouze 22 členů. Jeho zakladatelem byl ředitel místní školy Antonín Dubový a starosta obce Alois Adamčík.

„Začátky sboru byly velmi těžké. Aby bylo možné nakoupit techniku a potřebné vybavení, tak byly pořádány sbírky. Velký důraz byl kladem na výcvik členů pro zásah proti ohni, neboť v té době často docházelo k velkým požárům,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Hať Milan Václavík.

Jak popisuje, během první světové války byla ve všech sborech utlumena činnost. „Sbor se poté přejmenoval na Freiwilige Feuerwehr a velící řečí byla ustálena němčina. V obci bylo několik zájemců, kteří chtěli vytvořit český hasičský sbor. Ten po několika pokusech nakonec vznikl a v naší obci působily dva sbory, pokračuje Václavík s tím, že svou činnost si udržel český hasičský sbor a německý ji postupně ukončil.

„Postupem času se nakoupilo další vybavení, sbor se rozrůstal o nové členy a bojoval s nepříznivými živly. Přes různé problémy a útrapy se udržel hasičský sbor v Hati až do dnešní doby,“ podotkl a doplnil, že nyní sbor čítá 102 členů. Z toho je 93 členů starších 15 let.

Tamní hasiči pořádají různé akce. „Ze sportovních mohu například jmenovat mezinárodní soutěž O pohár starosty obce Hať, případně dvě soutěže mužů. Dále sbor každoročně pořádá několik diskoték či karnevalů, které jsou velmi oblíbené. Z kulturních akcí, které hasiči pořádají je nejvýznamnější hasičský ples,“ vyjmenoval.

Sbor podle jeho slov také vychovává mladé hasiče a podílí se na mnoha dalších akcích. „Dvě nej, která sbor ještě má, je družba s kolegy z německé obce Quellendorf, která trvá již 32 let. A také družba s polskými Krzyzanowicemi, která letošního roku vrcholí oslavami k desátému výročí založení,“ zmínil.

Jak dále řekl, hasiči z Hatě se však neorientují jen na zábavu a sport. „I nadále poskytují pomocnou ruku občanům a bojují s nepříznivými živly. Zásahovou jednotku tvoří 15 členů.

Členové měsíčně absolvují různá cvičení, výcvik a připravují se na různé krizové situace. Hasiči z Hati zasahují u povodní, spadlých stromů, požárů a u dalších událostí,“ doplnil.

(h&h)

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Slezský FC hraje v neděli o postup do ligy

Anastázie Gilarová se narodila 22. května, vážila 3,90 kilogramů a měřila 53 centimetrů. Rodiče Lucie a Pavel z Kobeřic jí do života přejí zdraví a štěstí. Na sestřičku se těší dvou a půlletý bráška Toník.
14

Právě jsme se narodili

Do psychiatrické nemocnice můžete nyní vyrazit i kvůli orientačnímu běhu

Areál pevných kontrol, který využívají klienti, návštěvníci i závodníci, má od 17. května i Psychiatrická nemocnice Opava.

Stěbořický zámecký park se dočká velkých úprav

Park u zámku ve Stěbořicích v budoucnu projde velkou revitalizací a nejen místní budou moci používat novou odpočinkovou zónu.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 27. a 28. května.

Hostina může někomu zůstat v krku

/POZVÁNKA/ Dům obklopený hustou mlhou, nemluvný číšník, sarkastická hostitelka, jídlo s nevábnou barvou i chutí a další překvapení čekají na účastníky slavnostní večeře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies