Výnosy hokejového klubu činily v minulém roce 9,4 milionu korun, náklady pak 12,7 milionu. Reálná hospodářská ztráta pak podle účetní kontroly Jana Stanjury činí okolo 1,7 milionu korun.

Co stojí za záporným rozdílem v účetnictví, přibližuje zpráva auditorské firmy H Z Brno.

„Auditní skupina při základním ověření účetního systému kontrolovaného subjektu zjistila, že tento absolutně postrádá vymezení vnitřní legislativy účetní jednotky, související se správným a průkazným vedením účetní evidence,“ uvádí již na začátku kontrolní zprávy Jan Jareš, který byl pověřen vypracováním auditu.

V praxi to pak znamená, že kontrola narazila na řadu zaúčtovaných operací, ke kterým neexistoval žádný právní titul v podobě podepsané smlouvy či objednávky. Celá, téměř třicetistránková zpráva auditora je pak de facto výčtem dalších problémů, které stojí za obrovskými finančními ztrátami opavského hokeje.

Ty se týkají například reklam ve vnitřních a venkovních prostorách stadionu. Řada z nich nebyla obsažena v seznamu reklamních smluv pro sezonu 2016/2017.

Hospodaření klubu okomentoval jeho bývalý jednatel Miroslav Glos následovně: „Když jsem odcházel, byly všechny faktury uhrazeny. Hráči dostali výplaty a žádný dluh neexistoval. Z účetního hlediska byl klub ve ztrátě, ale mezi ztrátou a dluhem je velký rozdíl. Já osobně jsem klubu daroval milion korun a poskytl mu i bezúročnou půjčku 1,1 milionu korun. To je jediný dluh, který klub vůči mně má. Myslím si, že jsme toho za rok zvládli hodně.“

Vedení města si je problémové situace ohledně hospodaření vědomo. „Nesrovnalostí je ve zprávě auditora celá řada. Budeme se snažit o co nejrychlejší nápravu této situace,“ říká k tématu náměstek opavského primátora Martin Víteček (STAN), v jehož dikci jsou městské sportovní záležitosti.

O zmírnění finanční ztráty se koaliční zastupitelé snažili na svém posledním zasedání. Mimořádnou dotaci ve výši 1,7 milionu korun nakonec hokejový klub nezískal. Malou výhrou se tak stala alespoň půjčka v hodnotě 750 tisící korun, která nakonec hlasováním zastupitelů prošla.

Jak se klub vyvíjel v čase

Pokud nebudou v blízké budoucnosti problémy v hokejovém klubu vyřešeny, mohlo by se stát, že hokej v Opavě zcela zanikne. Tento sport má přitom ve městě více než stoletou tradici. Během této doby se mu podařilo odchovat mnoho výrazných osobností tohoto sportu.

Milníky HC Slezan Opava
>> První hokejový klub byl v Opavě založen v roce 1908 a to jako německý Troppauer EV.
>> Dne 8. listopadu 1945 byl založen HC Opava.
>> Dne 20. listopadu 1954 byl slavnostně otevřen opavský zimní stadion. O tři roky později byl zastřešen.
>> V roce 1957 postoupil Slezan poprvé do nejvyšší soutěže, stejně jako v roce 1960 šlo o epizodní roli.
>> V roce 1995 vstoupil do opavského hokeje kontroverzní podnikatel Radim Masný a za rok přivedl tým do extraligy.
>> V roce 1999 žádal Radim Masný o finanční podporu město, neuspěl a hokej přestěhoval do Havířova.
>> Opava o hokej nepřišla, prvoligovou licenci koupila od Olomouce.
>> V roce 2005 Slezan sestoupil z první ligy. Do třetí nejvyšší soutěže se nepřihlásil. Dva roky se mužský hokej v Opavě vůbec nehrál.
>> V roce 2007 koupil podnikatel a trenér Alois Hadamczik druholigovou licenci od Velké Bíteše a mužský hokej se do slezské metropole vrátil.
>> V sezoně 2015/2016 přešel klub pod město.

Známí odchovanci opavského hokeje
>> Alois Hadamczik: bývalý trenér české reprezentace
>> Radim Raděvič: účastník zimní olympiády v Calgary
>> David Moravec: olympijský vítěz z Nagana
>> Radek Faksa: útočník týmu Dallas Stars
>> Matěj Machovský: brankář týmu Detroit Red Wings

Martin Víteček: Věřím, že hokej přežije

Martin VítečekZdroj: archivNáměstek opavského primátora a nový jednatel hokejového klubu Martin Víteček (STAN) se od nehospodárného jednání bývalých jednatelů Milana Koláře a Miroslava Glose distancuje.

„V klubu docházelo postupně k převyšování měsíčních nákladů, než bylo z dotací a příspěvku povoleno čerpat. Tuto situaci měli jednatelé i členové dozorčí rady řešit dříve,“ říká Martin Víteček s tím, že se v současné době provádějí potřebné kroky k nápravě této situace:

„Nastavíme nové vnitřní směrnice na provoz mládeže, mužů a správy stadionu. Chceme, ať je jasně viditelné, kam dotace míří. Vše chceme mít absolutně transparentní.“

Martin Víteček věří, že se klubu podaří turbulentní období překonat, a to i za pomocí nových partnerů. „Financování nebude lehkou záležitostí. Nechceme však hledat pouze další sponzory, ale hlavně silné partnery, kteří se s námi budou na tvorbě koncepce opavského hokeje aktivně podílet.

Věřím, že klub rok 2017 přežije a bude silný do dalších let,“ uzavírá téma Víteček.

Marek Veselý: Financování zůstává nejasné

Marek VeselýZdroj: archivZpráva o kontrole hokejového klubu vyvolala u řady opozičních zastupitelů rozpačité emoce. Kritiku si vysloužila od člena zastupitelského klubu Osmička Marka Veselého (ODS):

„Materiál, ve kterém se hovoří o hospodaření klubu v roce 2016 a který nám byl zaslán před červnovým zasedáním zastupitelstva, je zcela tristní. Není patrné, na co byly některé z finančních prostředků použity a zda nebude finanční ztráta v konečném důsledku ještě vyšší.“

Veselého kritika míří také na snahu financovat ztrátu klubu v rámci mimořádné dotace. Ta byla nakonec neúspěšná. „V současné době není řadě zastupitelů vůbec jasné, s jakým rozpočtem se hospodařilo v minulém roce a s jakým se bude hospodařit v roce 2017.

Z tohoto hlediska mi přijde snaha dotovat hokejový klub zcela neuvážená,“ dodal k tématu Marek Veselý.

Alois Hadamczik světlo na konci tunelu nevidí

Alois Hadamczik na opavském zastupitelstvu.Zdroj: DENÍK / Petr DušekSituaci okolo opavského hokeje nevidí bývalý trenér reprezentace Alois Hadamczik vůbec růžově. Sám ho vedl osm let, následně prodal městu. „Pro mě není žádným překvapením, jak hokej v Opavě dopadl. Když jsem viděl, jací lidé do něj vstupují a jak urputně se o to snaží, bylo mi hned jasné, že tohle dobře neskončí,“ poznamenal Alois Hadamczik.

„Šlo jim především o peníze a ne o hokej, výsledek vidíte sami. Je to smutná záležitost konce hokeje v Opavě, potažmo celé jeho historie,“ dodal.

V době, kdy hokej vlastnil, žádal o finanční podporu město. „Kdyby bylo město nápomocno, dalo pár korun, hokej dělám dál. Měl jsem například vytvořený projekt na rekonstrukci zimního stadionu, bohužel nikdo na to neslyšel. To vše způsobila válka současných politiků ve městě mezi sebou,“ zdůrazňuje Alois Hadamczik a pokračuje:

„Když vidím, s kolika finančními prostředky hospodařili pánové Kolář a Glos, museli hrát s mužským týmem o postup. Rád bych viděl klubové účetnictví. Přešlapů bylo uděláno daleko více. Například zcela zbytečné bylo zakládat nový spolek. Klub tím přišel o finance i o hráče, které mohl zpeněžit.“

Bývalý reprezentační trenér nevidí situaci okolo Slezanu vůbec dobře. „Nechci být pesimista, ale jak se říká, světlo na konci tunelu nevidím. Klub je zdevastovaný, chybí kvalitní zázemí,“ vyjmenovává. Osobně už do něj vstoupit nechce. „Zájem už nemám,“ uzavírá.

Alois Hadamczik
Alois Hadamczik: To, že opavský hokej takto dopadne jsem očekával