VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé stromy v arboretu jsou více než stoleté

NOVÝ DVŮR - Na začátku novodvorské sbírky dřevin stál před sto lety majitel statku Quido Riedel, který se rozhodl založit v okolí zámku park.

22.9.2007
SDÍLEJ:

ArboretumFoto: DENÍK/Archiv

Vzor získal při svých studiích ve Vídni a záměr podpořil i dobový trend majetných rodin zakládat ve svých sídlech okrasné a romantické zahrady v anglickém stylu. Kolem zámečku provedl výsadbu mladých exotických dřevin, skalky i cestičky a postupně je rozšiřoval do základů anglického parku s romantickými prvky a stavbami v místech smrkového lesa s okrajovými partiemi listnáčů. Výsadba přecházela do pastvin, na kterých Quido Riedel choval hospodářské koně, a jeho knížka o výsledcích snahy udržet a rozšířit plemeno je majetkem Slezského zemského muzea.

„V této souvislosti není bez zajímavosti, že některé borovice z lesních porostů a okrajů pastvin dodnes nesou stopy poškození koňským okusem. I to patří k důkazům o věku stromů v počátcích budování parku. Zjišťované stáří těchto borovic je 140 až 160 let a potvrzuje domněnku, že už v Riedlově době šlo o vzrostlé stromy,“ říká vedoucí novodvorského Arboreta Miroslav Frank. K původním dřevinám, tvořícím základ sbírky, patří dnes zhruba 120 dochovaných rostlin. Po zakladateli zůstaly zajímavé dřeviny i cenné rarity.

Mezinárodní věhlas mají specializované sortimenty jehličin a stále zelených dřevin, které arboretum proslavily ve světě. „Za celou bohatou kolekci je možné zmínit červenolisté javory, zmarličník japonský, stoleté kultivary trnovníku akátu, zlatý déšť, hrušeň vrbolisou nebo stříbrolistý stoletý roubovaný kultivar, který je v evropských sbírkách dřevin skutečně vzácný. Soubor doplňuje ještě řada dalších, odborníky vysoce ceněných exemplářů a unikátů,“ přibližuje Miroslav Frank stoletý odkaz Quida Riedela.

22.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení