VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé stromy v arboretu jsou více než stoleté

NOVÝ DVŮR - Na začátku novodvorské sbírky dřevin stál před sto lety majitel statku Quido Riedel, který se rozhodl založit v okolí zámku park.

22.9.2007
SDÍLEJ:

ArboretumFoto: DENÍK/Archiv

Vzor získal při svých studiích ve Vídni a záměr podpořil i dobový trend majetných rodin zakládat ve svých sídlech okrasné a romantické zahrady v anglickém stylu. Kolem zámečku provedl výsadbu mladých exotických dřevin, skalky i cestičky a postupně je rozšiřoval do základů anglického parku s romantickými prvky a stavbami v místech smrkového lesa s okrajovými partiemi listnáčů. Výsadba přecházela do pastvin, na kterých Quido Riedel choval hospodářské koně, a jeho knížka o výsledcích snahy udržet a rozšířit plemeno je majetkem Slezského zemského muzea.

„V této souvislosti není bez zajímavosti, že některé borovice z lesních porostů a okrajů pastvin dodnes nesou stopy poškození koňským okusem. I to patří k důkazům o věku stromů v počátcích budování parku. Zjišťované stáří těchto borovic je 140 až 160 let a potvrzuje domněnku, že už v Riedlově době šlo o vzrostlé stromy,“ říká vedoucí novodvorského Arboreta Miroslav Frank. K původním dřevinám, tvořícím základ sbírky, patří dnes zhruba 120 dochovaných rostlin. Po zakladateli zůstaly zajímavé dřeviny i cenné rarity.

Mezinárodní věhlas mají specializované sortimenty jehličin a stále zelených dřevin, které arboretum proslavily ve světě. „Za celou bohatou kolekci je možné zmínit červenolisté javory, zmarličník japonský, stoleté kultivary trnovníku akátu, zlatý déšť, hrušeň vrbolisou nebo stříbrolistý stoletý roubovaný kultivar, který je v evropských sbírkách dřevin skutečně vzácný. Soubor doplňuje ještě řada dalších, odborníky vysoce ceněných exemplářů a unikátů,“ přibližuje Miroslav Frank stoletý odkaz Quida Riedela.

22.9.2007
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Albert Kašpar (v popředí) s Vojtěchem Mrůzkem se letos stali evropskými šampiony do třiadvaceti let.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení