VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo uvádí dílo věhlasného umělce Joana Miróa

Opava - V prostorách Slezského divadla bude v průběhu dvou měsíců, února a března, probíhat výstava díla jednoho z nejvýznačnějších španělských umělců všech dob, Joana Miróa.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Litografie z roku 1956 Oiseau Zéphyr.Foto: Archiv Galerie ART

Jeho jméno je spojováno především s oblastí malířství, grafiky, sochařství, nicméně se zabýval také sférou koncepce scénického prostoru. V umění se Miró začal prosazovat mezi léty 1912 a 1923, přičemž rané období tvorby je silně poznamenáno vlivem van Goghova expresionismu, fauvismu a v neposlední řadě kubismu. Nicméně do poetiky, utvářející koncepci jeho díla, se nemálo promítlo také setkání s básníky směrů dadaismu a surrealismu.

Ti jej ovlivnili v imaginaci, koexistující na hranici bdění a snu. Osobitost stylu se v Miróově díle profilovala v letech 1924 – 1929. V tomto mezidobí se jeho tvorba stává příznačnou ve sféře využití výrazných, barevně organických a abstraktních znaků, doplněných o rytmické členění plochy, důkazem čehož se může stát obraz Obdělané pole (1924).

Tento charakteristický rys Miró neustále prohluboval a rozvíjel, s postupem času dospěl až k použití nejelementárnějších výtvarných znaků a symbolů. Pro umělcovu tvorbu se stávají typickými aspekty zjednodušení tvaru, přecházejícího až do znakovosti, pečlivost ve vztahu k připravenému pozadí, nedílnou součástí je ovšem také fantazie, humor a zároveň i zřetelná sympatie k výtvarným projevům dětí a umění přírodních národů. Expozice ve Slezském divadle je ojedinělá v tom smyslu, že se jedná vůbec o první výstavu Miróova díla na Moravě.

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení