VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Bezručova Opava finišuje

Opava – Multikulturní festival Bezručova Opava dneškem uzavře své téměř měsíční působení. Dlouhodobou a rozmanitou sondu do fenoménu lásky symbolicky ukončí v sedmnáct hodin slavnostní fanfáry. Po jejich odeznění však jako dozvuk úspěchu ředitel festivalu Petr Rotrekl a ostatní organizátoři připravili ještě poslední dva programy.

27.9.2010
SDÍLEJ:

Petr Rotrekl, dramaturg festivaluFoto: Eva Nedvídková

Za rok na shledanou

Už od 1. září měli lidé možnost zúčastňovat se nejrůznějších kulturních akcí pořádaných v rámci festivalu Bezručova Opava, který nesl podtitul Láska – nekonečný příběh. Výtvarné umění, hudební bonbonky, divadelní i filmová představení, ukázky tvoreb tradičních i novátorsky neotřelých a mnoho dalšího, to vše bylo kořením letošního ročníku.

Dnes v sedmnáct hodin slavnostní fanfáry oznámí oficiálně uzavření festivalových bran a klíč od nich se opět na rok uloží do schopných rukou Petra Rotrekla. Ten už nyní pilně pracuje na rozvrhu ročníku následujícího.

Než se ale v praxi definitivně uloží k zimnímu spánku ten letošní, mají pořadatelé připraveny ještě dvě akce na rozloučenou.

Co je lepšího než dobrý film?

Oba pořady rozděluje žánr, ale spojuje téma lásky. Filmovým vkladem do skladby programu posledního festivalového dne je dílo Álvara Pastora a Antonia Navarra Já taky. Snímek je fascinující výpovědí o lásce, komplikacích s ní spojených, společenských předsudcích a jejich lopotném překonávání.

Možná, že se scénář trochu úmyslně snaží získat přízeň diváka tím, že hraje na jeho nejcitlivější struny. Ale který film o citech se o to nesnaží?

Hlavními hrdiny jsou čtyřiatřicetiletý Daniel, kterého hraje Pablo Pineda, a volnomyšlenkářská Laura, v podání Loly Duenasové. On je prvním Evropanem, který navzdory Dawnovovu syndromu vystuduje vysokou školu a začíná pracovat v oboru sociálních služeb v Seville. Právě tady se seznamuje s Ní.

Vznikne mezi nimi pouto přátelství a netrvá dlouho a Daniel se do své kolegyně Laury zamiluje. Každý je z jiného světa a každý je v tom svém jistým způsobem vyděděnec. Teď poznávají sílu lásky i přátelství, v jaké ani nedoufali.

Zajímavý snímek vznikl v roce 2009 a o své místo na slunci bojoval například i na Febiofestu. Promítání proběhne dnes od osmnácti hodin v opavském kině Mír.

O otci milostné lyriky

Definitivně poslední akcí, která se uskuteční během letošního festivalu, bude přednáška Jiřího Špičky o jednom z nejslavnějších literátů historie pod názvem Francesco Petrarca mezi nebem, zemí a Laurou.

Dávný autor bývá pokládán za jednoho z otců humanismu a renesance. Zejména se však proslavil jako umělec, který se dovedl pouhými slovy dotknout ve svých dílech skutečného smyslu lásky. Akce je naplánována do klubu Art na dvacet hodin. Přednáška je určena všem bez rozdílu věku i pohlaví a vstup je volný.

Sám Jiří Špička o chystaném pořadu říká toto: „Když se hovoří o lásce a její inspiraci pro umění, bylo by téměř zločinem obejít tohoto básníka, od něhož se tisíce dalších učili, jak psát o lásce. V této přednášce se tedy pokusíme proměnit Petrarku z kusu mramoru opět v živého člověka a na základě jeho básní i dostupných faktů budeme pátrat po tom, co je v něm literární fikcí, intelektuální pózou a co hmatatelnou skutečností, jak to bylo s jeho zamilováním, co byla zač ta tajemná žena jménem Laura a co že je vlastně na těch jeho veršících tak výjimečného, že změnily běh evropské lyriky a staly se měřítkem básnické virtuozity.“

Tomáš Pustka

27.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení