VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie výtvarného umění se představuje

HRADEC NAD MORAVICÍ - Nedaleko zámku Hradec nad Moravicí a kostela svatého Petra a Pavla se nachází Galerie výtvarného umění. Sídlí v nově zrekonstruované historické budově bývalé národní školy.

24.6.2007
SDÍLEJ:

VÝSTAVA. Velký zájem ze strany milovníků výtvarného umění vyvolala výstava Jaroslava Šerých nazvaná Záznamy duše. Foto: Jitka Kotačková

Rekonstrukce byla provedena v roce 2006, s využitím dotace poskytnuté Ministerstvem kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón – právě za účelem vzniku městské galerie. První výstava, kterou slavnostně otevřela vernisáž v září 2006, se jmenovala Výtvarné umění ze soukromých sbírek na Opavsku.

V listopadu téhož roku následovala tematická výstava Vincenc Havel - známý i neznámý a patřila vzpomínce na život a tvorbu tohoto akademického sochaře a měla připomenout sté výročí jeho narození. V letošním roce se podařilo realizovat výstavu předního výtvarníka české umělecké scény, akademického malíře, grafika a významného ilustrátora Jaroslava Šerých nazvanou Záznamy duše.

Právě nyní probíhá výstava z tvorby malíře a grafika Richarda Peška – Obrazy/Schizma III. „Tento současný výtvarník návštěvníky zcela jistě zaujme svým mimořádným talentem a brilantním malířským přednesem. Peškovo dílo je z hlediska jeho zájmů o člověka vážným příspěvkem do diskuse o vztahu umění a morálky,“ uvedla referentka kultury a propagace města Jitka Kotačková zMěstského úřadu Hradec nad Moravicí. „Umělec však není povrchním moralistou, který by pouze kritizoval negativní jevy moderní civilizace a společnosti. Leitmotivem jeho společensky orientované malby je obava o osud člověka jako jedince, který je vlečen a smýkán společenskými konflikty,“ doplnila. Peškova výstava potrvá do 22. července 2007.

Galerie již plánuje další výstavu. Tentokrát se představí pražská výtvarnice, akademická malířka Jitka Štenclová a její Obrazy, kresby a objekty. V říjnu a listopadu bude patřit výstavní prostor přední osobnosti současného českého sochařství, akademickému sochaři, malíři a spisovateli Vladimíru Preclíkovi. Výběr z Preclíkova sochařského a literárního dílajistě zaujme i ty nejnáročnější příznivce výtvarného umění a svou všestranností a rozmanitostí tvorby nechá každého návštěvníka „nakouknout do světa výtvarného umění“.

„Poselstvím galerie je přinášet lidem prostřednictvím výtvarného umění život - živou kulturu, neboť kultura nás sbližuje. Skrze umění můžeme tříbit své názory a postoje, hledat a najít nejrůznější, i ty nejniternější postřehy, pocity, prožitky, umění nám nabízí prožít „okamžik,“ doplnila Kotačková. „Galerie plánuje rozšíření činnosti o doplňkovou činnost kulturně-výchovnou: doprovodné akce k výstavám, přednášky, besedy s autory, besedy se studenty uměleckých oborů (zejména pro středoškoláky), projekty zaměřené na práci se školní mládeží - Ateliér arteterapie, Dětský ateliér, tematické výtvarné soutěže pro děti a mládež, komentované prohlídky pro skupiny seniorů a podobně,“ uzavřela Jitka Kotačková.

24.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení