VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hra Palomy Pedrero poprvé u nás ve Slezském divadle

Opava - V neděli 17. ledna v 19 hodin uvede Slezské divadlo v Opavě v české premiéře inscenaci hry jedné z nejvýznamnějších španělských dramatiček Palomy Pedrero Anna 11. března (Ana el once de marzo).

7.1.2010
SDÍLEJ:

Paloma PedreroFoto: archiv

Slavnostní premiéra proběhne za přítomnosti autorky, která se kromě návštěvy Slezského divadla také zúčastní besedy o své tvorbě v Praze 18. ledna v 18 hodin v Institutu Cervantes. Akce je uváděna pod názvem Paloma Pedrero. Španělská dramatička – její hlas a ruce.“

„Hra Anna 11. března vznikla bezprostředně po atentátu, který zasáhl tři stanice madridské hromadné dopravy v březnu 2004 (nálože byly umístěny v příměstských vlacích). Autorka nahlíží tuto událost očima tří žen - manželky, milenky a matky, jež spojoval jediný muž. Ten při výbuchu přišel o život.

Jejich osudy se kvůli této tragické události v jediném okamžiku prolnou, stejně jakoosudydalšíchdvou žen. Toto velmi aktuální téma je zpracováno velmi osobní příběhy hlavních protagonistek, a proto má tak velkou sílu a potenciál přimět diváky k přemýšlení nad terorismem a nesmyslným zabíjením, o němž sice slýcháme z rádií a televize, ale jimž v obecné rovině nevěnujeme tolik pozornosti.

Až do doby, dokud se osobně a velmi znatelně nedotknou každého z nás,“ říká Blanka Fišerová, dramaturgyně představení a současně autorka textu písně.

Autorkou překladu je Šárka Valverde, inscenaci režíruje Jana Janěková, která už inscenovala jednu z dramatiččiných her – Noci letmých lásek. V hlavních rolích se divákům představí Hana Vaňková, Hana Briešťanská,Ludmila Štědrá a Sabina Muchová.

Výstava Ženy v Madridu

S premiérou inscenace Anna 11. března budou mít diváci možnost zhlédnout výstavu fotografií režisérky, herečkya také fotografky Jany Janěkové, která na podzim navštívila pracovně Madrid a autorku uváděné španělské hry Palomu Pedrero.

Vizitka

Autorka hry Paloma Pedrero patří nejen mezi nejvýznamnější španělské dramatičky z období znovunabyté demokracie, ale je řazena k nejprestižnějším španělským autorům divadelních her vůbec.

Vystudovala sociální antropologii na Univerzitě Complutense v Madridu a jako velmi mladá zahájila hereckou kariéru v nezávislém divadle. Protože se jí nelíbily role, které měla hrát, začala psát divadelní hry.

Je autorkou více než třicet her. Získala řadu ocenění, mezi jinými cenu Tirso de Molina (1987), cenu za nejlepší autorskou hru na IV. alternativním divadelním festivalu Madridský podzim (1994) nebo hlavní cenu na XIII. festivalu současného španělského divadlavAlicante (2005).

Na vskutku divadelní událost roku zve návštěvníky také netradičně pojatý plakát.

Autor: Břetislav Uhlář

7.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní školu Englišova v pondělí dopoledne navštívila atletická hvězda první velikosti – polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta sem zavítala před úterním závodem, který absolvuje v rámci Zlaté tretry Ostrava.
4

OBRAZEM: Světová rekordmanka navštívila ZŠ Englišova

Když budete procházet Olomouckou ulicí v Opavě, uvidíte spoustu prázdných výloh. Proč odsud v posledních letech mizí jedna prodejna za druhou?
10

Vítejte na shromaždišti prázdných výloh

OBRAZEM: Handicapovaní absolvovali maraton

Centrum sociálních služeb (CSS) v Hrabyni uspořádalo druhý ročník Štafetového maratonu na kolečkách. Hrabyňské CSS na dálku souběžně soupeřilo s podobnými zařízeními ze Zbůchu u Plzně, Tloskova u Benešova, CSS Brno-Chrlice a Centrem Kociánka Brno.

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Jeden nový přibude ještě letos v Bolaticích. Například vrt v Třemešné pak zásobuje vodou široké okolí.

Na zámku zahájí novou výstavu

/POZVÁNKA/ Velká galerie Bílého zámku v Hradci nad Moravicí bude od zítřka hostit zajímavou fotografickou výstavu s názvem Jindřich Štreit …a život jde dál…

Při charitě se vybraly desítky tisíc

Fotbalový turnaj Ceca Cup, který se v sobotu konal v opavském areálu na Minervě a na jehož organizaci se podílel nyní už bývalý útočník Aston Villy Libor Kozák, měl dvě roviny. Kromě té sportovní šlo především o tu charitativní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies