Když byl Imrich Veber v lednu loňského roku osloven Josefem Veselým, jestli by nevytvořili společnou knihu, asi netušil, že jejich spolupráce nebude mít dlouhého trvání. Veselý totiž v únoru zemřel. „Od záměru vytvoření knihy jsem neupustil,“ poznamenal absolvent Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě Imrich Veber.

Šedesátka textů Josefa Veselého

Kniha Víme o sobě shrnuje celoživotní dílo Josefa Veselého, který již dříve publikoval básnické sbírky Znamení (1992), Kamínky do mozaiky (1992), Boží přátelé (1993), In memoriam (1993), P. F. (1993), Civilizace lásky (1996) a Ve znamení slunce (1999). Víme o sobě však nebude jen o poezii.

„Čtenář se seznámí například i s jeho esejistickou tvorbou. V průběhu prací na typografické podobě, na které měl podíl typograf Otakar Karlas, došlo k rozšíření knihy na 144 stran,“ prozradil Veber a jedním dechem dodal:

„Na výběru textů, kterých je v knize více než šedesát, se podílel také Ondřej Hložek. Zařazeno bylo i několik poznámek Josefa Veselého. Některé z nich přitom dosud nebyly publikovány.“

Fotografie z jeho rodného kraje

Víme o sobě obsahuje jednadvacet fotografií Imricha Vebra. Ten mimo jiné zavítal také do rodné obce významného českého katolického kněze - Zlámanky u Kroměříže. „Inspirací se mi staly jeho verše. Fotil jsem na místech, kde Josef Veselý působil a kde se často pohyboval,“ doplnil.

Postava Veselého je výjimečně zajímavá. Od roku 1940 studoval na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži, načež v Olomouci vstoupil do kněžského semináře, který však byl během roku 1950 násilně zrušen. O jedenáct let později semustalo osudné členství ve Společenství Vladimíra Neuwirtha.

Následovalo zatčení a umístění do Valdické věznice, kde byl vysvěcen na kněze. Na Opavsku působil hned v několika farnostech a dočkal se celé řady významných ocenění, z nichž jmenujme především Cenu Petra Bezruče za dlouholetý duchovní a kulturní přínos Opavě.

V roce 2009 mu byl také propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. „Texty Josefa Veselého v Jazz Café Clubu Evžen budou číst Emanuel Křenek a Ondřej Hložek,“ doplnil Imrich Veber, který předtím vydal už dvě fotografické publikace – Nejeden život (2009) a TRANSFORMACE (2010).

Petr Dušek