VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kovářík se představí v Galerii Cella

Opava - Výstava soch bude k vidění v opavské galerii celý měsíc. Zahájí ji dnešní vernisáž.

12.5.2010
SDÍLEJ:

Sochy Jana Kováříka: k1 (vlevo) vznikla v roce 2006 a její rozměry jsou 95x112x35 cm. Ff02 (vpravo) je vytvořena z kompozitního materiálu, její výška je 220 cm a vznikla loni.Foto: Fotorepro / Jan Kovářík

Statuofilie je název, který vznikl z latinského statue – socha a filie – láska. Právě ten zvolil Jan Kovářík pro opavskou výstavu v Galerii Cella.

Její vernisáž v suterénu historické výstavní budovy Slezského zemského muzea začne dnes v sedmnáct hodin a výstavu sochaře Jana Kováříka uvedou Martin Klimeš a Tomáš Skalík. Na výstavě zahraje CH.F.Underground.

„Název opavské výstavy Statuofilie, ať vážně nebo s nadhledem, napovídá něco o vztahu autora a díla, díla a diváka, diváka a autora,“ poznamenal Tomáš Skalík s tím, že se jedná o sochy a vztahy se vším, co to obnáší.

„Jan Kovářík se se svou tvorbou v opavském prostředí představuje vůbec poprvé. Můžeme se těšit na výstavu, která nikoho nenechá lhostejně projít kolem,“ pozval Tomáš Skalík na výstavu, která bude v galerii otevřena do 18. června.

Jan Kovářík prošel klasickým sochařským školením Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a od roku 1998 své schopnosti prohluboval v ateliéru profesora Jindřicha Zeithammla na Akademii výtvarných umění, kde také v roce 2005 absolvoval. Kovářík bravurně ovládá klasické sochařské formy, nevyhýbá se portrétu ani figuře, těžiště jeho práce však leží jinde.

Autor svými plastikami hledá a ozřejmuje základní principy sochařských forem, kompozice a prostorového uspořádání. Intenzivně zkoumá funkci a vlastnosti struktur, povrchů, barev, materiálů.

„Od dříve převážně geometricky laděných forem nabývají v posledních letech jeho práce častěji amorfních až biomorfních tvarů. Setkáváme se s díly plnými barev a objemů,“ uvedl dále Skalík. Sochy bývají nazývány často pouze jednopísmennými názvy nebo číselnými řadami, což budí dojem, že se může jednat např. o objekty vzešlé coby výsledky a produkty vědeckého výzkumu.

„Přitom v přímém kontaktu, ať již vizuálním nebo haptickém, se neubráníme pocitu, že se setkáváme se svébytnou bytostí, která zde stojí sama o sobě jako nová entita, jako forma nové existence, která vykrystalizovala ze všeobecného vesmíru idejí a skrze svého autora a jeho práci počala svůj samostatný život v realitě našeho světa,“ konstatoval k umělci.

Jan Kovářík patří k autorům, kteří svou tvorbu budují na základě klasických sochařských forem a principů, ale kterým se zároveň podařilo tyto formy a principy přesáhnout. Díky tomu mohou vznikat a vznikají ojedinělá díla.

Jan Kovářík v několika datech
28. 3. 1980 – datum narození
2003 – výstava v ateliéru Milana Knížáka - galerie 21, Plzeň
2004 – společná výstava studentů AVU Praha v Ammersbecku, Německo
2006 – výstava Nic na odiv .. ? v Kateřinské zahradě, Praha
2009 – výstava Vkročení do prostoru v GUV Most
2010 – výstava Uzavřená forma- GVU Náchod

Autor: Anna Sotolářová

12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení