VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doctor honoris causa Jindřich Štreit, první fotograf s tímto titulem

Opava - Pedagog opavské fotografické školy převezme v Bratislavě čestný doktorát. Není to maličkost. Jedná se o velké mezinárodní uznání.

2.10.2014
SDÍLEJ:

Fotografu Jindřichu Štreitovi bude udělen mezinárodní prestižní titul Doctor honoris causa.Foto: Vladimír Meletzký

Jindřicha Štreita, světoznámého fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty (ITF FPF) Slezské univerzity v Opavě, čeká velká sláva v podobě mezinárodního uznání. Bude totiž historicky prvním fotografem v Česku a na Slovensku, jemuž bude udělen titul Doctor honoris causa.

Stane se tak ve čtvrtek 2. října v 11.00 hodin v Městském divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislavě. Jindřich Štreit převezme čestný doktorát z rukou akademického malíře Stanislava Stankociho, rektora bratislavské Vysoké školy výtvarných umění, která mu titul udělila a která právě slaví 65. výročí svého založení.

Tím vším ale slavnostní druhý říjen v Bratislavě nekončí. O čtvrté hodině odpolední se v tamní Galerii Medium otevírá výstava Jindřicha Štreita a Rudolfa Fily spojená s křtem knihy nazvané Obraz a slovo.

Připomeňme, že slovenskému malíři Rudolfu Filovi bude v tento den udělena stejná čestná hodnost jako jeho příteli Jindřichu Štreitovi. Toho přijedou do Bratislavy podpořit jeho kolegové z ITF, včetně děkana FPF Zdeňka Stuchlíka.

Co znamená titul Doctor honoris causaDoctor honoris causa (čestný doktor, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek. Nejčastěji ho uděluje univerzita či jiná vysoká škola. Udělením titulu se oceňují významné zásluhy osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy apod.

Mezi známé české nositele tohoto titulu patří například exprezident Václav Havel, architektka Eva Jiřičná, fyzik Jiří Bičák, chemik a vynálezce Antonín Holý, novinář a spisovatel Pavel Tigrid či kardinál František Tomášek.

„Stavěl jsem most mezi našimi kulturami," říká Štreit

Jindřich Štreit se netají tím, že mu ocenění udělalo radost a že ho vnímá i jako uznání fotografickému oboru.

Vy jste u našich sousedů znám, se slovenskými umělci spolupracujete již dlouho. To vysvětluje, proč vám tento titul udělili.

O udělení rozhodla umělecká rada Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, na které jsem dva roky učil. Dlouhá léta, ještě za minulého režimu, jsem stavěl most mezi českými a slovenskými umělci, s nimiž mě poutá přátelství. Zařazoval jsem je na své výstavy a konfrontoval s českými umělci.

Považovali si toho, stejně jako já si vážím skutečnosti, že jsem měl možnost vystavovat v různých městech Slovenska včetně Bratislavy. V roce 2007 byla má výstava Retrospektiva představena v Slovenské národní galerii.

Které slovenské umělce jste u nás již představil?

S velkým zájmem se setkaly výstavy Jozefa Jankoviče, Juraje Bartusze, Mariána Mudrocha, Daniela Fischera, manželů Bočkayových, Rónaiových, Minárikových, Michaely Klimanové Trizuljakové, Doroty Sadovské, Alberta Marenčina, Otise Lauberta, Juraje Liptáka, Mariána Huby, Dezidera Tótha, Juraje Meliše, Julia Kollera, Andreje Bána, Ľuba Stacha, Rudolfa Fily a dalších.

Uspořádány byly také individuální a studentské výstavy i velké přehlídky současného slovenského umění a slovenské fotografie.

Jak konkrétně opavská a bratislavská škola spolupracují?

Studenti se setkávají na společných workshopech a výstavách. Pedagogové si vzájemně vycházejí vstříc a školy vedou doktorandská a docentská řízení. V Opavě také studuje mnoho talentovaných slovenských studentů.

Zuzana Urbánková

Autor: Redakce

2.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení