VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová kniha mapuje existenci památkové zóny

Opava - Architektura, která by měla zůstat nezměněna a zachována pro další generace. V tomto duchu se nese kniha Hodnoty, které chráníme. Podrobně se snaží zmapovat existenci památkové zóny, která je v Opavě už od roku 1992.

21.3.2015
SDÍLEJ:

Na knize se podílel autorský tým.Foto: archiv města

Na publikaci se podílel autorský tým, jehož členové jsou spjati s oblastí památkové péče, ať už jako politici, pedagogové či architekti. Konkrétně jsou jimi Šárka Borovcová, Václav Hájek, Dalibor Halátek, Lucie Langerová, Hana Pavelková, Dalibor Prix, Romana Rosová, Lubomír Rychtár a Michal Zezula.

Kniha byla rozdělena do čtyř částí. Jedna se věnuje urbanistickému vývoji, druhá památkové ochraně města a třetí utváření podob města. Čtvrtá obsahuje rozhovory, a to s architektem Janem Kovářem, památkářkou Danou Kouřilovou, občanem Jiřím Siostrzonkem a politikem Pavlem Mališem.

„Plošná památková ochrana přichází nejen do Opavy na počátku 90. let. Vyhlašování městských památkových zón v té době odráželo výrazný obrat společnosti v přístupu k architektonickému dědictví. V normalizačním období byla ale jejich ochrana realizována jen v případě omezeného počtu městských památkových rezervací, zatímco ve většině dalších postupně mizely celé ulice a domovní bloky.

Uplynulých dvacet let je oproti tomu dobou, kdy, až na jednotlivé excesy, nebylo centrum Opavy postiženo demolicemi historických staveb a kdy naopak město i soukromí majitelé domy opravovali a provedena byla také rekonstrukce většiny veřejných prostranství a komunikací," uvedl k publikaci jeden z autorů a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula, který při křtu knihy vedl v klubu Art přednášku stejně jako Michal Hájek.

Jako hosté pak byli pozváni Dalibor Halátek, Lucie Langerová a Dana Kouřilová. „Naším cílem bylo ohlédnout se za tím, co se v uplynulých dvaceti letech při památkové podpoře podařilo, i za tím, co má k ideálnímu stavu daleko. Současně jsme ale chtěli formou srozumitelnou co nejširšímu spektru čtenářů ukázat, na jakých základech památková péče v Opavě stojí, do jakých oblastí zasahuje a k čemu směřuje," uzavřel Zezula.

Autor: Klára Jarošová

21.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení