VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna Petra Bezruče vystavuje komiksové příběhy

Opava – Životy „těch druhých“ aneb jak se žije cizincům a cizinkám v České republice. To je název výstavy komiksových příběhů a fotografií, která se koná do 30. srpna v Knihovně Petra Bezruče.

18.7.2009
SDÍLEJ:

Knihovna Petra Bezruče.Foto: DENÍK / Anna Sotolářová

Tuto výstavu připravila Evropská kontaktní skupina (EKS).

Návštěvníci výstavy se mohou netradiční formou dozvědět, jak se žije cizincům a cizinkám v České republice nebo jak se ženám žilo v zemi původu a co všechno musely opustit a co překonat, aby mohly žít ve svobodné zemi.

Dále mohou zájemci najít odpovědi na následující otázky. Proč byly nuceny odejít ze svých domovů? Jak se jim líbí v nové zemi? S jakými problémy se zde potýkají?

„Výstava otevírá návštěvníkům pohled do osudů jedenácti žen, které nalezly domov v České republice, a umožňuje jim tak dozvědět se více o každodenním životě v Kyrgyzstánu, Bělorusku, Afghánistánu, Rusku, Ukrajině, Polsku a Japonsku,“ přiblížila výstavu manažerka EKS Lucie Šídová a doplnila, že výstava obsahuje úryvky z deníků, rozhovory a fotografie, které připravila jedna z autorek deníku Světlana Mazepina – fotografka a novinářka, která v roce 2003 získala azyl v ČR.

Zveřejněné autentické příběhy vznikly podle jejích slov na základě zpracování autobiografických deníků žen cizinek, které tyto ženy psaly v rámci výzkumného projektu EKS. „Cílem citací z deníků je zprostředkovat široké veřejnosti nový pohled na nelehký proces integrace do většinové společnosti,“ uvedla Šídová.

Jak dále zmínila, součástí výstavy jsou i komiksové příběhy, které odráží reálné zkušenosti uprchlíků. Ti byli podle ní nuceni z důvodů válečného konfliktu či komplikované politické situace odejít ze své země a hledat bezpečí v jiné zemi.

„Přišli sami nebo se svými rodinami do České republiky a požádali o mezinárodní ochranu, tedy azyl, který jim byl udělen často až po několika letech čekání a nejistoty,“ pokračuje a dodává, že příběhy popisují proces útěku z domova, příchod do neznámé země, nelehký pobyt v podmínkách uprchlických táborů až po okamžik udělení azylu a neúnavnou snahu zapojit se do české společnosti a vést opět alespoň trochu důstojný život.

Problematické podmínky a překážky, které ztěžují azylantům a azylantkám jejich cestu k úspěšnému začlenění do české společnosti pak ukazují na příkladech v osmi komiksech. „Jak by jejich život v nové zemi mohl vypadat, pokud by se změnil přístup a postoj české společnosti k cizincům či cizinkám a azylová a integrační politika a praxe, ukazujeme na čtyřech mini komiksech nazvaných Příběhy s dobrým koncem,“ doplnila Šmídová.

Tato výstava probíhá ve spolupráci s knihovnou Petra Bezruče v Opavě a byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a grantem ministerstva kultury.

Autor: Lucie Orbanová

18.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Hrady CZ. Atmosféra na hradě Veveří.

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Doslova štěstí v neštěstí měla šestiletá dívka z Hlučínska. Kvůli pádu z výšky k ní dnes vzlétal vrtulník záchranné služby.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení