VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monografie Pavla Šopáka je imaginárním cestopisem po památkách

Nová kniha zástupce vedoucího Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Pavla Šopáka nazvaná Vzdálené ohlasy (Moderní architektura českého Slezska ve středoevropském kontextu) je vědeckou monografií i jakýmsi imaginárním cestopisem.

30.4.2015
SDÍLEJ:

Pavel ŠopákFoto: Vladimír Meletzký

Čtenář v ní putuje časem ohraničeným léty 1750 až 1950 a prostorem českého Slezska od Jablunkova po Javorník. V těchto dvou dimenzích nachází známé, méně známé i dosud opomíjené architektonické památky, kolem nichž dosud procházel bez povšimnutí.

Důležité je vědět, že kapitoly nejsou řazeny časově, ale tematicky, každá vždy od roku 1750 do roku 1950.

„Moderní architekturou Slezska se zabývám dvacet let a má nová monografie tuto etapu uzavírá. Je postavena na středoevropském srovnání, architektura Vídně, Berlína či Vratislavi periferie vždy ovlivňovala, mezi těmito městy a periferiemi existuje kontinuita a samozřejmě spoustu mezistupňů," uvádí Pavel Šopák.

Téma své monografie považuje za nosné a nadregionální, publikace má velmi dobrý ohlas v tuzemsku i zahraničí.

Na otázku, která stavba je podle jeho názoru nejcennější, Pavel Šopák odpovídá: „Na to je těžká odpověď. Hovořím často o zámku Hradec nad Moravicí, ale žádná jeho architektonická etapa není dokončena. I to je mimochodem znak periferie. Cenná je zcela jistě budova Priessnitzova sanatoria v Lázních Jeseník, která je dílem architekta Leopolda Bauera.

Nicméně vážím si i toho, že se mi objevily také opomíjené stavby, jako například budova kina ve Vítkově či modernistická stavba v Klokočově od architekta Karla Fialy. K srdci mi přirostla i budova rektorátu Slezské univerzity či budova Základní školy Ochranova. To jsou stavby, které by mohly stát ve větším měřítku i jinde."

Pavel Šopák má objevování zajímavých míst a památek spojeno i s osobními zážitky. Rodinné výlety plánuje například do Bohumína, Třince či do Sosnové. Tedy všude tam, kde může něco objevit. Někdy se jedná i o náhodu. Díky jedné z nich objevil například zajímavý nájemní dům s balkony z roku 1931, který stojí v Zacpalově ulici č. 7, a který je dílem architekta Otto Reichnera.

Dvoudílnou monografii Vzdálené ohlasy mohou zájemci zakoupit v Městském informačním centru na Horním náměstí v Opavě. Vydala ji Slezská univerzita v roce 2014.

Autor: Redakce

30.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště, ilustrační foto.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Ilustrační foto.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Soud zrušil rozsudek nad fotbalisty

Čtyři profesionální fotbalisté - bývalí a současní hráči druholigového týmu Slezského FC Opava - v úterý předstoupili před Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Zbyněk Pospěch, David Mikula, Jan Schaffartzik a Nemanja Kuzmanović.

Prvňáci budou mít svá tabla! Tento týden představíme školáky ze ZŠ Mařádkova

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Jaký bude další osud bývalého areálu kasáren ve Služovicích?

Tak trochu danajským darem nazval starosta Služovic Petr Weczerek situaci, kdy byly objekty bývalých kasáren v roce 2000 převedeny pod správu obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení