VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezručova Opava zve na Cesty kolem světa

Opava /POZVÁNKA/ - Cesty kolem světa kultury jsou náplní letošního festivalu, který se ve městě zabydlí už šestapadesátým rokem. Přinese Opavanům tradiční umělecké žánry divadlo, film, hudba, literatura a výtvarné umění.

27.8.2013 1
SDÍLEJ:

Petr Rotrekl, dramaturg festivaluFoto: Eva Nedvídková

Úvodním programem bude odhalení pamětní desky významnému opavskému výtvarníkovi, pedagogovi a zakladateli i dlouholetému řediteli opavské Lidové školy umění v Opavě (nyní ZUŠ) Miloši Kačírkovi. Slavnostní akt se uskuteční v pondělí 2. září od 15 hodin u Domu umění.

V Knihovně Petra Bezruče bude v úterý od 17 hodin instalovaná výstava fotografií Zdenka Svánovského a Václava Müllera s názvem Barva čtyř kontinentů a od 18 hodin zazpívá posluchačům písničkářka Beata Bocek. Obecní dům zahájí ve středu od 17 hodin vernisáží výstavu fotografií Františka Mazáče nazvanou Cesta kolem mé hlavy za 80 obrazů. Od 21 hodin zazní v prostorách bývalého Divadelního klubu koncert I love 69 popgejů, doplněný od 22 hodin výstavou Body varu.

Festival Bezručova Opava bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 5. září. Ve žhavé atmosféře Ducha Afriky nabídne zájemcům od 17 hodin v kostele sv. Václava a v Domě umění výstavu a koncert afrického souboru Afrikana. Do Klubu Art Obecního domu zavítá ve 20 hodin vokální skupina Yellow Sisters.

Výstava afrického kmenového umění a fotografií je výsledkem čtyřicetiletého cestování a expedic opavského sběratele, cestovatele a fotografa Jiřího Blaty do více než třiceti zemí afrického kontinentu.

„Jde o mimořádnou soukromou sbírku na našem území, která by jednou mohla být i základem muzea afrických kultur," říká dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Soubor Afrikana je společnost, která sdružuje Čechy, cizince pobývající na území republiky i právnické osoby na základě dobrovolnosti. Snaží se o integraci cizinců do české společnosti. Při slavnostním zahájení festivalu předvede své autentické hudební a pěvecké vystoupení. Skupina Yellow Sisters, tvořená čtyřmi zvukovými iluzionistkami, experimentuje v autorské tvorbě s melodií i rytmem.

Vystupuje v koncertních sálech, v divadlech, v klubech i na festivalech, vernisážích nebo slavnostech. V současné době připravuje desku remixů a chystá živou nahrávku shrnující její dosavadní tvorbu.

V Domě umění se chystá unikátní fotografická výstava

Autobusem po San Francisku.

Autobusem po San Francisku. foto: Václav Balcar

Návrat domů aneb Cesta legionáře Václava Balcara kolem světa. Tak zní název unikátní fotografické výstavy, která se v těchto dnech připravuje v rámci 56. ročníku festivalu Bezručova Opava Cesty kolem světa.

Vernisáž se koná v úterý 10. září 2013 v 17.00 hodin v Domě umění v Pekařské ulici. Úvodní slovo pronese plk. v.v. Jaroslav Žáček. Výstavu kurátorsky připravili a realizovali Romana Balcarová, Dagmar Hlubučková, Olga Smičková, Vladimír Balcar, Pavel Kerlin, Petr Rotrekl a Jiří Siostrzonek.

Organizátory této výjimečné výstavy je rodina legionáře Václava Balcara ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací a Institutem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Výstava potrvá do 3. listopadu 2013, Dům umění je otevřen denně od 10 do 17 hodin.

Návrat domů aneb Cesta legionáře Václava Balcara kolem světaV dějinách společnosti zastávají zvláštní místo generace lidí, kterým bylo předurčeno narodit se a žít v dobách nesmyslných mocenských experimentů, jejichž průběh však nemohly nijak ovlivnit, a tak se staly nedobrovolně jejich součástí se všemi nedozírnými a nezvratnými důsledky.

Lidé, kteří prožili společenské katastrofy s průvodními traumaty, navždy ztratili schopnost vidět svět nevinnýma očima, změnily se jejich hodnoty, ale stali se pokornějšími a získali úctu ke všemu živému.

Dramatický životní příběh Václava Balcara (narodil se 5. března 1892 ve Rtyni v Podkrkonoší, zemřel 7. února 1970 v Opavě) symbolizuje řadu lidských osudů, které nelítostné soukolí válečné mašinérie vláčelo dlouhou dobu v odloučení, chaosu, psychickém a tělesném strádání mimo bezpečí domova. Václav Balcar hrůzy I. světové války, legionářské tažení Ruskem a komplikovaný návrat do vlasti nejen prožil, ale navíc svým objektivem „napsal" fascinující „fotografický román" bez jediné věty fabulace.

V dnešním, vizuálně dominantním světě, by nám pravděpodobně činilo velké problémy představit si prožitou realitu z „pouhé" četby zápisků nebo osobního vyprávění. Proto teprve fotografie nám poskytují neomezený prostor a čas oddat se sledování příběhu prostřednictvím expresivních, ale i poetických Balcarových obrazů.

Mimořádná fotografická reportáž z části ruské anabáze a následného návratu legionáře Václava Balcara jsou poprvé představeny veřejnosti formou fotografické publikace. Jedná se o unikátní soubor fotografií pořízených z přibližně 500 skleněných negativů, které zásluhou další generace Balcarů zůstaly zachovány v neporušeném stavu.

Fotografická výstava a biografická publikace o Václavu Balcarovi je zároveň mementem a výzvou k úctě k předchozím generacím, kdy naše společnost, převážně zahleděna do sebe, neví téměř nic o individuálních, často tak dramatických osudech našich předků.

Jiří Siostrzonek

Autor: Jitka Hrušková, Zuzana Urbánková

27.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do dvacátého ročníku Selské Hubertovy jízdy v Mikolajicích se letos zapojilo rekordních 108 koní.
67

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení