Expozice se tedy nesoustředí pouze na jedince lidské říše, ale také té živočišné.

„Celý koncept je netradiční v tom, že ačkoliv výstava má jeden společný název, je rozdělena do tří tematických částí. Úvod je například zaměřen hlavně na dětské návštěvníky, kterým prostřednictvím divadla a literatury představíme kouzelný svět pohádek," popisovala kurátorka umělecko-historického pracoviště Lenka Rychtářová, která je také spoluautorkou první části výstavy Pohádkové putování.


V ní se návštěvníci setkají s vodníky, čerty, princeznami a dalšími bytostmi z pohádek, které budou představeny formou loutek a knih s ilustracemi známých výtvarníků.

Pokud se považujete za milovníky přírody, určitě nevynecháte ani část výstavy s titulem Zvířata a jejich děti. Ta se bude zaměřovat nejen na biologický vývoj mláďat, ale také na to, jak by se měl člověk správně zachovat, jestliže nějaké mládě v přírodě najde.

Závěrečná a rovněž nejrozsáhlejší sekce celé expozice se nazývá Když přiletěl čáp, v níž se dozvíte o životě dítěte v období od 19. století do 70. let minulého století.

„Historie života dětí je z etnografického pohledu velmi zajímavá. Dnes už se nesetkáváme s tolika rituály spjatými s narozením dítěte, které byly praktikovány v lidovém prostředí," poznamenala kurátorka etnografické sbírky Slezského zemského muzea a autorka zmíněné části Miroslava Suchánková.

Na závěr ještě dodejme, že vystavení se dočkají předměty vztahující se k životu dětí ve šlechtické, měšťanské nebo například venkovské společnosti. Zapůjčit se podařilo také některé knihy z fondu Knihovny Petra Bezruče. Chybět nebude ani atraktivní doprovodný program, jenž zahrnuje dětský koutek a edukační programy.

Slavnostní zahájení expozice v Historické výstavní budově proběhne v úterý od 17 hodin. Potrvá až do 31. srpna letošního roku.