VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vernisáž Davida Macháče přijedou motorkáři z Mikolajic

/POZVÁNKA/ Přehlídka krásných nablýskaných motorek a fotka na počkání. To je součást neobvyklé fotografické výstavy, jíž její tvůrce David Macháč dal jednoduchý název Fotografie. Hlavní roli v ní mají motorkáři z Mikolajic a další obyvatelé této malé obce na Opavsku, které třiatřicetiletý autor ve svém tamním ateliéru fotografoval.

15.4.2015
SDÍLEJ:

Motorky budou do prvního podlaží Obchodního centra Breda&Weinstein dopraveny nákladním výtahem. Motorkáři jen musí dávat pozor, aby na podlahy neukápl benzín nebo olej.Foto: David Macháč

Naleštěné stroje a jejich pánové upozorní na vernisáž ve čtvrtek 16. dubna od 17.00 hodin na chodbě před galerií v prvním podlaží Obchodního centra Breda&Weinstein. Galerie se nachází vedle České pošty, k níž návštěvníky dovedou již od vchodu žluté pásky na podlaze.

David Macháč o lidech zvěčněných na svých snímcích hovoří jako o sousedech, k nimž má blízký vztah. „Znám je, jak pracují na svých zahradách, opravují domy, chodí na hony, rybaří u místního rybníka, scházejí se v hospodě. Tam jsme se také na focení domluvili. Když pak přijeli ke mně do ateliéru, nestačil jsem se divit.

Oblečeni v motorkářských kombinézách vypadali jako celebrity," usmívá se David Macháč.

Kromě snímků motorkářů představí i portréty dalších mikolajických občanů nafocených před jejich domy. „Ti, s nimiž jsem mluvil, říkají, že se na výstavu rádi přijdou podívat. Přál bych si, aby o svých fotografiích mluvili a měli z nich radost. To je jeden z důvodů, proč fotografuji," říká autor.

Na návštěvníky vernisáže i celé výstavy, která potrvá zhruba do poloviny května, čeká ještě překvapení v podobě mobilního ateliéru, v němž zájemcům na počkání a zcela zdarma udělají portrét na přání.

Výstavu pořádá Centrum multimediální tvorby (CMT) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a OC Breda & Weinstein. Kurátorem je Vladimír Meletzký, úvodní slovo pronese Jiří Siostrzonek.

Kdo je David Macháč

Prvotním hybatelem fotografické práce Davida Macháče (nar. 1982) byl jeho otec, který svého času provozoval vyhlášenou opavskou opravnu fotografických přístrojů. V polovině 90. let se proto ještě jako malý kluk začíná věnovat fotografii.

Samozřejmě si prochází „povinné" kolečko fotografování banálních krajinných výjevů a kytiček, z čehož se poměrně rychle vymaňuje, opouští amatérismus a nachází svůj pohled v dokumentární fotografii.

Vzniká tak první ucelenější soubor, který je svědectvím života handicapovaného chlapce. Při tomto ryze dokumentárním přístupu však pociťuje určitý deficit, a proto svůj následující soubor Zahrádkáři již koncepčně promýšlí a užívá inscenace. Díky tomuto vytvořil velmi nadčasové fotografie.

Macháč zde lavíruje na pomezí inscenované a dokumentární fotografie fúzí portrétu a (ne)určité formy živé fotografie. Předkládá nám pohledy, kterými nechce soudit, kritizovat, pouze nám zobrazuje skutečnosti se širokou škálou interpretací. Empatickým přístupem se mu daří osoby inscenovat do podob, které sám zamýšlí, ale z fotografií strojenost není citelná.

Podobně zpracoval také svůj volný soubor, kdy portrétoval své sousedy v obci Mikolajice na Opavsku. Přestože pracuje s digitální technikou, klade velký důraz na okamžik expozice a pracuje tak, aby výsledné fotografie nemusel počítačově upravovat.

V roce 2009 úspěšně dokončil studium na Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě (MgA.).

Autor: Redakce

15.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení