VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve výstavní budově ožívá historie muzejnictví

Opava /POZVÁNKA/ - Výstava historií slezských muzejních institucí provede návštěvníky Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea cestou proti proudu času. Prozradí jim bohatou historii nejenom opavského muzea, ale provede je dvěma staletími slezského muzejnictví a nastíní také měnící se postavení muzejních institucí.

6.5.2014
SDÍLEJ:

Slezské muzeum v Opavě.Foto: Archiv

Nabízí rámcový pohled na dějiny muzejnictví ve Slezsku a ukazuje typy sbírek, jejich rozmanitost a často i pozoruhodné osudy jednotlivých sbírkových předmětů. Připomíná důležité a výjimečné osobnosti, které díl svého života zasvětily poznávání a uchovávání kulturního a přírodního dědictví, aby jej mohly bezpečně předat dalším generacím.

„Jejím cílem je připomenutí dvoustého výročí založení nejstaršího muzea na území dnešní České republiky. Tím bylo Opavské gymnazijní muzeum, jehož pokračovatelem se stalo Slezské zemské muzeum," říká spoluautorka Jana Koudelová.

Výstava Země a její muzeum je otevřena od čtvrtka 1. května.

Expozice nabízí i mnohé unikáty

Výstava představuje také další muzejní instituce a prezentuje jak společenskovědní, tak přírodovědné sbírky. Zaplňuje celé přízemí Historické výstavní budovy a má i některé unikáty. První část je věnovaná nejstarším sbírkovým předmětům.

Diváci poznají největšího brouka světa, tesaříka, zajímavého lišaje oleandrového a díky zachovaným záznamům poznají nevšední příběh jedné zásilky exotických brouků, která putovala do Čech až z Nové Guineje. Zajímavý pohled nabízí kolekce s městským právem útrpným nebo kartonáž, která v poválečných dobách byla převezena do Náprstkova muzea v Praze.

Stranou nezůstanou ani pohnuté osudy sbírkových předmětů a muzejních budova za druhé světové války.V roce 1945 ji bomby poničily, ale dnes má znovu svou původní krásu. „K vidění je též práce muzejníků, kteří návštěvníkům často zůstávají utajeni. Prostřednictvím dioramat je prezentována například pracovna kurátora, archeologa, ale také dobová kancelář ředitele," prozrazuje spoluautor Jiří Šíl.

Výstava je z cyklu Slezsko: Lidé a země

Zmíněný cyklus je nejdůležitějším a nejrozsáhlejším projektem Slezského zemského muzea za poslední desetiletí. Patří ke stěžejním výstupům projektu Slezsko: paměť identita region, řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity.

Financuje ho ministerstvo kultury a cílem je výzkum českého Slezska. Pro veřejnost bude expozice otevřena do 5. října 2014.

Autor: Jitka Hrušková

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení