VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejní výstavy mapují válečné události

Opavsko /POZVÁNKA/ – Slezské zemské muzeum připravilo v hrabyňském Památníku II. světové války výstavy, kterými připomíná výročí válečných událostí a lidí v nich. Začínají shodně 4. dubna a končí 30. listopadu.

4.4.2014 1
SDÍLEJ:

Památník Ostravské operace v Hrabyni.Foto: DENÍK / Martin Kůs

První se týká stoletého výročí od vypuknutí první světové války. Pod názvem Češi ve Velké válce mapuje osudy obyvatel českých zemí v letech 1914 až 1918, činnost československých legií v Rusku, ve Francii a v Itálii i působení Čechů v rakousko-uherské armádě. Návštěvníci poznají, jaké dopady měl válečný konflikt na civilisty, příčiny a důsledky samotné války.

Vzpomínka se týká i osobností, které byly spojené se Slezskem, například rakousko-uherského maršála Eduarda von Böhm-Ermolliho, spoluzakladatele italských legií Jana Čapka nebo legionáře a pozdějšího generála Heliodora Píky.

Smutné výročí justiční vraždy rodáka z Opavska

Expozice Heliodor Píka – legionář a vojenský diplomat připomíná 65. výročí justiční vraždy generála a představí ho veřejnosti jako legionáře a vojenského diplomata. Heliodor Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku a jako příslušník československých legií se zúčastnil bojů na francouzské frontě během 1. světové války.

Vystudoval na Vysoké škole válečné v Paříži, působil na Vojenské akademii v Hranicích i na Hlavním štábu československé armády. Od roku 1932 do roku 1937 byl vojenským atašé v Rumunsku s akreditací i pro Turecko. Během druhé světové války vytvořil odbočku čs. odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec čs. vlády i jako náčelník Čs. vojenské mise v SSSR.

Mezi exponáty je i Píkova osobní zbraň

Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu a po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěný a za údajnou vojenskou zradu, zneužití úřední moci a za neoznámení trestných podniků byl uvězněný.

V tajném přelíčení byl v lednu 1949 odsouzený k trestu smrti a trest byl vykonaný 21. června téhož roku ve věznici v Plzni-Borech. Zproštění viny a rehabilitace se posmrtně dočkal až v roce1968. Mezi výstavními exponáty je kromě fotografií a dokumentů i osobní zbraň Heliodora Píky. Tento předmět je unikátní už proto, že se po něm zachovalo jen velmi málo osobních věcí.

Opevnění se otevírá milovníkům historie

Výstava Historie Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky představuje jedem z nejlépe zachovaných pevnostních areálů z 30. let 20. století. Zaměřuje se na okolnosti výstavby pohraničního opevnění na Hlučínsku v letech 1935-1938 i na jeho využití německou armádou v době nacistické okupace.

Stěžejní část výstavy přiblíží poválečné snahy o záchranu pevností od vzniku prvních neformálních sdružení v 50. a 60. letech až po současnost. Své místo v ní bude mít i vzpomínka na průkopníka regionální „bunkrologie" a dlouholetého pracovníka Slezského zemského muzea Jana Poláška.

Jde o čtvrtou výstavu ze série fotografických výstav, které připravilo Slezské zemské muzeum jako součást oslav 200. jubilea svého založení.

Svou historii má i Památník

Výstava Historie Památníku II. světové války připomene zájemcům okolnosti vzniku a výstavby památníku. Snímky zachycují například položení základního kamene, kterého se zúčastnil i tehdejší prezident republiky armádní generál Ludvík Svoboda a maršál SSSR Andrej Ivanovič Jeremenko.

Díky fotografiím si návštěvníci Památníku II. světové války mohou prohlédnout jeho zajímavé dějiny až do současnosti. Ta původní pietní místo změnila na expoziční areál, zaměřený na vědeckou činnost i studium období let 1900 až 1945.

Autor: Jitka Hrušková

4.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení