VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum Hlučínska představí svou vysněnou expozici

Hlučín /POZVÁNKA/ - O Hlučínsku se často říká, že se jedná o rázovitý region. Muzeum Hlučínska letos po tvrdém pětiletém úsilí letos konečně dosáhlo na jeden ze svých velkých cílů. Veřejnosti představí výstavu s názvem Kdo jsou lidé na Hlučínsku, jež má nabídnout ucelený pohled na pohnutou a specifickou minulost, kterou má tato oblast za sebou.

6.1.2014 6
SDÍLEJ:

Vstupní prostor do expozice se nachází na malém nádvoří hlučínského zámku. Tvoří ho stěny z pálených cihel. Ty jsou typickým stavebním materiálem domů na Hlučínsku.Foto: Miroslav Pech

Ředitel hlučínského muzea Metoděj Chrástecký si už moc dobře uvědomoval, že pokud chce na jedinečnou expozici dostat mimo jiné i mladé lidi, musí výstavu zkoncipovat moderním způsobem.

„Jestliže má expozice oslovit dnešní mladou generaci, musí k ní hovořit jejím jazykem. Proto se snaží člověka oslovit, vtáhnout, zaujmout a to vše nevtíravou, zároveň však přitažlivou formou za použití interakce a moderní techniky," uvedl už zmíněný Metoděj Chrástecký.

Expozice je celkově rozčleněna do tří výstavních celků: nádvoří, přízemí a podkroví. Obsahem prvního z nich je časová osa, která má za úkol přiblížit složité peripetie historického vývoje Hlučínska. „Druhý výstavní celek se nachází v přízemí bývalé hospodářské budovy hlučínského zámku. Obsahovou náplní je celkem šest tematických celků, které jsou faktografickým jádrem expozice," komentoval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Závěrečná část je v podkroví hospodářského objektu zámku. Poskytuje pohled na společnost Hlučínska. Setkáte se například s osudy havíře, mulaře, hauzírníka anebo zbytkového statkáře. Návštěvníci zde mohou zhlédnout také speciální filmový dokument.

„Vše dokresluje atmosféra „půdy", která navozuje dojem dávno zašlých dob, malých pokladů, na které padl prach, nažloutlých milostných dopisů a zapomenutých hraček," pokračoval Miroslav Pech. Expozice se soustředí na osudy obyčejných lidí z Hlučínska. Odkazuje na ně i vystavenými předměty, které právě těmto lidem patřily. Nechybí ani fotografie a různé dokumenty.

První návštěvníci do hlučínského zámku začnou proudit v sobotu 11. ledna. Výstavní prostory se tento den otevřou přesně s úderem 16. hodiny. A skutečně bude na co koukat.

„Realizace stálé expozice je společným snem nejen Muzea Hlučínska, ale celého hlučínského regionu. Dosud totiž chyběl celistvý pohled na dějiny Hlučínska, kterým se současně Hlučínsko mohlo navenek prezentovat návštěvníkům přicházejícím do regionu," popisoval Metoděj Chrástecký a na závěr ještě připojil několik zajímavých postřehů:

„Zároveň je to ale důležitý krok zvláště směrem k místní mladé generaci, aby si lépe uvědomila své kořeny, společensko historické souvislosti a v rámci lepšího poznání vlastní identity svoji současnou situaci a směřování."

Petr Dušek

Autor: Redakce

6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení