Zajímavostí je, že návštěvníci si výstavu mohou nejen prohlédnout, ale některé exponáty například i vyzkoušet nebo dokonce obléci.

„Nejde o bezmyšlenkovitou, samoúčelnou vstřícnost. Kontakt s předměty má člověku napomoci navodit hlubší vztah s minulostí, vtáhnout jej do děje a nechat se přes zážitek posunout zase o něco dále na dobrodružné cestě za poznáním," vysvětloval ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.

Zájemci se tak dozvědí názvy některých již zapomenutých řemesel i dnes už nepoužívaných oděvních součástek. Také si poopraví zažité představy o schopnostech středověkého rytíře. Expozice má za cíl ukázat, jak vypadal život našich předků před několika staletími.

„Nechtěli jsme se věnovat tolikrát protřeseným politickým tématům, ale naopak otevíráme poněkud opomíjenou látku lidské každodennosti," pokračoval Metoděj Chrástecký, který se pokusil vysvětlit, jak náročné byly přípravy a instalace celé výstavy: „Není jednoduché vtěsnat rozsáhlý středověk se všemi jeho aspekty do dvou muzejních sálů. Museli jsme se zaměřit jen na několik užších témat, která jsou buď nesmírně divácky oblíbená, nebo je zkrátka nejde vynechat."

Nové informace tak budete moci vstřebávat o středověké vzdělanosti, kuchyni, odívání, spravedlnosti a válečnictví. Tvůrci expozice se snažili přiblížit i několik symbolických atributů. Část hlučínského zámku se tak může proměnit v temnou mučírnu, turnajové kolbiště, černou kuchyni, fraucimoru nebo husitské bojiště.

Připraveny jsou také ukázky středověké češtiny, kterou pro město Hlučín byla sepsána také listina krále Matyáše Korbona. „Málokdo však projeví tolik píle a trpělivosti, aby si ji přečetl až do konce. Kromě malebnosti tehdejšího jazyka listina nádherně ukazuje i dobové právní zvyklosti a ve svém důsledku i zcela jiné myšlení lidí," uvedl kurátor výstavy Jiří Neminář.