Jejich existence byla v minulosti opředena mnoha pověrami – naši předkové se například domnívali, že netopýři během nočních letů hledají člověka, který upsal svou duši ďáblu. A pokud ho najdou, zapletou se mu do vlasů a duši odnesou do pekla…

Dnes už jsou tyto historky úsměvné a spíše než obavy vyvolávají tito noční tvorové intenzívní zájem - nejen přírodovědců, ale i laiků. Na jejich ochranu se zaměřuje dlouholetá osvětová akce - Mezinárodní (dříve evropská) noc pro netopýry. Letošní ročník je už osmnáctý.

Před dvěma lety se řady jejích organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit, jakými jsou Egypt, Sýrie a Jižní Amerika - celkem se k ní dnes připojuje na 40 států z celého světa. V Česku ji zaštiťuje Česká společnost pro ochranu netopýrů - a od 10. srpna do 19. září u nás proběhne přes 40 těchto „nocí" - čtyři také v Moravskoslezském kraji.

Na tu nejbližší si můžete zajít 29. srpna do Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě. „Netopýří noc" tu patří k tradičním a oblíbeným podnikům končícího léta, její ‚duší' je kurátor zoologické sbírky Martin Gajdošík.

V pátek od 18 hodin tedy bude v Historické výstavní budově připraven bohatý program, ve kterém se o životě těchto pozoruhodných tvorů dovíte spoustu zajímavostí - třeba to, že se „namlouvají" zpěvem a proč lidské ucho jejich zvukové signály většinou neslyší.

Na přednášce mimo jiné zazní, co netopýry dnes nejvíc ohrožuje, čím jsou užiteční a jak je můžeme chránit. Uslyšíte nahrávky netopýřích hlasů, podíváte se na filmy a prohlédnete si preparáty nejen těchto savců, ale i dalších létajících obratlovců.

Organizátoři se pokusí předvést i živé netopýry, pokud se je podaří krátce před akcí odchytit - není totiž možné držet je dlouho v zajetí. Za příznivého počasí je budou účastníci „noci" hledat i na vycházce za pomoci detektoru ultrazvuku. Děti se nejen poučí, ale i pobaví v hrách a soutěžích - kutilové si odnesou plánek na postavení netopýří budky.

Pavla Dluhoschová