Výstava se koncentruje celkově na deset objektů. Konkrétně se jedná o zámky v Kravařích, Šilheřovicích, Hlučíně, Bolaticích, Velkých Hošticích, Chuchelné, Oldřišově, Dolním Benešově, Zábřehu a panské dvory z Bělé.

Martina Řeháčková s Evou Peterkovou chtěly, ať v rámci této expozice dojde k jakémusi srovnání. Jak se po mnoha desítkách let proměnila funkce daných budov. „Chtěli jsme poukázat na to, že panství prošla určitým vývojem. Dneska plní roli zejména obecních úřadů. Šlo nám o to, abychom zobrazili jejich současné využití," vysvětlovala autorka výstavy Martina Řeháčková.

Výstavní prostor je koncipován tím způsobem, že návštěvníci si mohou prohlédnout historické a současné fotografie zámků. Na velkých panelech si pak lze přečíst něco z historie, různé legendy a pověsti spojené s jednotlivými panstvími.

Zajímavé proměny

Práce na této expozici rozhodně nebyla jednoduchá. Bylo nutné se hrabat v archivech a shánět mnohdy skoro nesehnatelné informace. Autorky nakonec na sebe mohou být celkem pyšné. „S nápadem uspořádat takovou výstavu jsem přišla já. Musím ovšem přiznat, že bez svých kolegyň bych to nezvládla. Bylo třeba prostudovat hromadu knih. Hodně nám pomohli i starostové některých obcí, kteří nám zapůjčili cenné materiály," mínila Martina Řeháčková.

V Kravařích se setkáte s mnohými zajímavými proměnami. Možná ta vůbec nejkurióznější se týká zámku v Chuchelné, který dnes slouží jako rehabilitační ústav. Postaven byl šlechtickým rodem Lichnovských.

V roce 1948 byl vyvlastněn a uvažovalo se, že se z něj stane politická škola. K realizaci tohoto nápadu však nakonec nedošlo a od roku 1952 až dodnes funguje jako rehabilitační ústav.

Pověst o devíti kačicach

Kravařská výstava ani zdaleka není pouze o fotografiích. Dozvíte se spoustu zajímavých pověstí, které se bezprostředně pojí s konkrétními budovami. V tomto ohledu nesmíme opomenout legendu související se zámkem v Kravařích. Týká se příběhu o devíti zlatých kačicach.

„Traduje se, že jeden z jeho dřívějších majitelů, Michal Sendivoj, nechal v zámku zazdít devět kachen ulitých ze zlata," prozradila Martina Řeháčková. Později se zámku zmocnila hraběnka Fontaine a po zlatě velmi toužila. S pomocí zedníků objevila čtyři, které vyměnila za peníze. Podle této pověsti by jich v útrobách zámku mělo tedy zbýt pět.

Jestliže se chcete pokusit dopátrat toho, jak to s celou záhadou vlastně je, neměli byste na vernisáži expozice, která se uskuteční ve čtvrtek 19. července od 17 hodin, určitě chybět. Výstava potrvá až do konce září. „Návštěvníci se mohou pokochat i pohledem na mobiliář zámku z Chuchelné, který nám byl zapůjčen Národním památkovým ústavem Ostrava. Za zmínku stojí, že se ještě nikdy nevystavoval," zakončila Martina Řeháčková.

Petr Dušek