VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie v obchodním centru nabízí zajímavou výstavu

Opava /POZVÁNKA/ - Ve výtvarné galerii Art Gallery KUPA v Obchodním centru Breda & Weinstein se před nedávnem uskutečnila vernisáž společné výstavy Denisy Fialové a Jiřího Surůvky s názvem Přes prsa si nevidí na péro. Autoři žijí v Ostravě a učí na Fakultě umění Ostravské univerzity.

6.2.2013 1
SDÍLEJ:

Jedno z vystavovaných děl Jiřího Surůvky.Foto: Jiří Surůvka

Perfomer a vizuální tvůrce Jiří Surůvka je docent, performerka a malířka Denisa Fialová pracuje jako jeho asistentka. Práce obou umělců mívá společný námět reagující na bolesti a napětí současné doby. Rozdíl je v tom, že Surůvka postupuje přímočařeji a nelítostněji, kdežto Fialová ho doplňuje lyričtější a symboličtější polohou.

Výtvarník patří nedílně k Ostravě, která mu poskytuje spoustu námětů

Jiří Surůvka patří k nejvýraznějším tvůrcům vycházejícím z průmyslového regionu Ostravska. V Opavě naposled vystavoval roku 1999 v oratoři Domu umění pod kurátorstvím Bludného kamene. V roce 2001 reprezentoval Českou republiku na bienále v Benátkách a stále vystavuje v zahraničních galeriích. Performuje a účastní se sympozií i stipendijních pobytů.

„Jeho nepřehlédnutelná osobnost svým způsobem dotváří i tak výrazné jeho obrazy. Když se s ním bavíte, máte pocit, že spíše obrazy jsou to, co dotváří tuto nezaměnitelnou figuru," míní kurátor výstavy Martin Klimeš. Obrazy Jiřího Surůvky je možné chápat jako svéráznou intelektuální variantu městského folklóru. Ve svých dílech autor uplatňuje zřetelně ironický, sarkastický, až zdánlivě cynický postoj a nezprostředkovaně dokáže odhalovat bídu i absurdnost současné doby. Jednoznačné zobrazení všech hrůzností a zhovadilostí má uvolňující účinek.

Má zvláštní cit pro černý humor a neváhá se stát jeho objektem. Jeho umění je společensky angažované, neumí a nechce být jiné. Surůvka v něm působí jako chirurg. Diagnostikuje nemocné tkáně a radikálně je odděluje od zdravých míst.

Malířka v obrazech nenabízí řešení ani konce, ty nechává na divácích

.

Denisu Fialovou poznali opavští zájemci o současné výtvarné umění při účasti na Malířské dílně v Albertovci nebo během nedávného sympozia Ztracená Opava v prostoru Gottfrei. Větší prezentaci svých děl však v Opavě zatím neměla. Je především malířkou a své obrazy zakládá na příběhu, který není lineární. Divák si ho může libovolnými směry sám konstruovat ve svém citovém a myšlenkovém prostoru. Její obrazy v něm mohou evokovat ztracený svět pohádek se strašidly a podivnými bytostmi.

Jsou to víc pohádky nočního města se všemi jeho nástrahami než idylky venkovských dní. Její příběhy nemají řešení ani konce, příběhy se neustále dějí a v tom je jejich zacyklený důvod.

Denisa Fialová přemýšlí čistě výtvarně, malířsky. Její obrazy ukazují samostatný plnohodnotný svět, který nepoužívá nic zvenčí. Malířka do nich aplikuje čisté barvy, které táhnou diváka směrem vzhůru. Podvědomá nechuť k prázdnému prostoru ji nutí zobrazovat bohatě strukturované povrchy. Jednou, podobně jako tapety, vytvářejí pozadí, jindy jsou kůží stromů a cizích bytostí nebo povrchem přízraků. Často klade vedle sebe několik typů ornamentu v jednom obraze. Pravidelně se opakující rytmus vytváří neklid a napětí a oživuje obrazové pole.

„Postavy jejích příběhů bývají většinou něčím podivné deformované, klonované a zlé. Svou divnou podobu mají buď za trest nebo z rozkoše," říká Martin Klimeš. Pořadatelem výstavy Přes prsa si nevidí na péro je Art Consultancy, s.r.o.a diváci si ji mohou prohlížet do 31. března.

Autor: Jitka Hrušková

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení