VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legionář „napsal" svůj příběh v unikátních fotografiích

Opava, Ostrava /POZVÁNKA/ - Návrat domů aneb cesta legionáře Václava Balcara kolem světa. Tak zní název výstavy unikátních fotografií pořízených zhruba ze čtyř set skleněných negativů.

16.2.2015
SDÍLEJ:

Jedna z fotografií Václava Balcara.Foto: repro

Vernisáž, kterou v ostravském Divadle Jiřího Myrona zahájí kurátor Jiří Siostrzonek, je naplánována na čtvrtek 26. února 2015 v 17 hodin.

Vše se odvíjí od dramatického životního příběhu Václava Balcara (5. března 1892 ve Rtyni v Podkrkonoší - 7. února 1970 v Opavě) symbolizujícího řadu lidských osudů, které nelítostné soukolí válečné mašinérie vláčelo dlouhou dobu v odloučení, chaosu, psychickém a tělesném strádání mimo bezpečí domova.

Václav Balcar hrůzy první světové války, legionářské tažení Ruskem a komplikovaný návrat do vlasti nejen prožil, ale navíc fotografoval. Svým objektivem tak „napsal" fascinující „fotografický román" bez jediné věty fabulace.

„V dnešním, vizuálně dominantním světě, by nám pravděpodobně činilo velké problémy představit si prožitou realitu z pouhé četby zápisků nebo osobního vyprávění. Proto teprve fotografie nám poskytují neomezený prostor a čas oddat se sledování příběhu prostřednictvím expresivních, ale i poetických Balcarových obrazů," uvádí Jiří Siostrzonek.

Mimořádná fotografická reportáž z části ruské anabáze a následného návratu legionáře Václava Balcara jsou poprvé představeny veřejnosti formou výstavy a doprovodného katalogu.

Jedná se o unikátní soubor fotografií pořízených z cca 400 skleněných negativů, které zásluhou další generace Balcarů zůstaly zachovány v neporušeném stavu.

Fotografická výstava Václava Balcara je zároveň mementem a výzvou k úctě k předchozím generacím, kdy převážně zahleděni do sebe, nevíme téměř nic o individuálních, často tak dramatických osudech našich předků.

„Světovou premiéru" unikátní výstavy a katalogu v rámci festivalu Bezručova Opava v roce 2013 připravil tým ve složení: Olga Smičková, Dáša Hlubučková, Vladimír Balcar, Pavel Kerlin, Petr Rotrekl a Jiří Siostrzonek .

Výstavu pořádá Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Expozice bude otevřena do 11. března 2015 vždy hodinu před představením.

Řekl o výstavě Jiří Siostrzonek:

„V dějinách společnosti zastávají zvláštní místo generace lidí, kterým bylo předurčeno narodit se a žít v dobách nesmyslných mocenských experimentů, jejichž průběh však nemohly nijak ovlivnit, a tak se staly nedobrovolně jejich součástí se všemi nedozírnými a nezvratnými důsledky.

Lidé, kteří prožili společenské katastrofy s průvodními traumaty, navždy ztratili schopnost vidět svět nevinnýma očima, změnily se jejich hodnoty, ale stali se pokornějšími a získali úctu ke všemu živému."

Autor: Redakce

16.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Co je malé, to je také milé

Michal Prokop

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí

Kino Orion mají i Helsinky

Hradecké kino Orion navázalo spolupráci se stejnojmenným kinem v Helsinkách.

Vychází bezručovská antologie

Jako v nebi, tak i na zemi. Tak se jmenuje nová antologie, která vychází k 150. výročí narození básníka Petra Bezruče.

AKTUALIZOVÁNO

Křižovatka u Bredy bude okružní

Řidičům v Opavě by se od tohoto čtvrtku mělo významně ulevit. Ve městě totiž u Obchodního centra Breda & Weinstein vznikne nová okružní křižovatka.

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelé si neodhlasovali program. Jednání bylo zrušeno

Pondělní zasedání bylo u konce zhruba po půlhodině. Zastupitelé by se měli znovu sejít během několika týdnů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení