Atrium a ambit v přízemí patří až do 27. srpna výstavě Josipa Plečnika s názvem Skici Plečnikova Lublaň na architektonických skicách ze soukromé sbírky Damjana Prelovšeka. Tato expozice byla připravena ve spolupráci s Kabinetem architektury.

Ve Sloupové síni v prvním patře vystavuje rovněž do 27. srpna opavský rodák architekt a malíř Václava Filandra. Jeho kolekce má název 64. Ve druhém patře Sloupové síně dostala své místo výstava Svatoslava Böhma nazvaná Obrazy dřevěné reliéfy.

Dům umění spolupracuje také s Galerií výtvarného umění v Ostravě, která mu ze svých sbírek zapůjčila díla na výstavu Španělští umělci pařížské školy. Expozice bude v oratoři veřejnosti přístupná do 1. listopadu.

Josip Plečnik - Skici

Vystavovaná kolekce obsahuje originální skici a ukázku nábytku světoznámého slovinského architekta Josipa Plečnika. Prezentuje několik architektonických návrhů, které Josip Plečnik věnoval své rodné Lublani převážně v době, kdy skončil své působení na Pražském hradě.

Výchozím prostředkem k jeho architektuře byla kresba. Měl přirozenou schopnost grafického vyjadřování a podstatu svých myšlenek dokázal vyjádřit několika drobnými čarami.

Václav Filandr - 64

Prodejní výstava obsahuje čtyřiašedesát obrazů i objektů a kolekci šperků. Autor jejím prostřednictvím nabízí návštěvníkům malou retrospektivu ke svým čtyřiašedesátinám. Díla jsou prodchnutá poetikou snů a představ a rovněž i zkušeností profese architekta.

Obrazy mají poklidnou atmosféru, nostalgii a motivy jsou přesvědčivě zachycené. Až do posledního detailu vynikají realistickou silou a vzrušující iluzivní vizí.

Svatoslav Böhm - Obrazy a dřevěné reliéfy

Krnovský grafik, sochař, malíř a designér Svatoslav Böhm je všestranný umělec, zaměřený na knižní a volnou grafiku, na grafický design, loga, návrhy a realizace expozic ve výstavnictví. Zabývá se hlavně motivy z ostravské a krnovské krajiny a velkou kapitolu v jeho tvorbě představují dřevěné reliéfy.

Ty jsou už dlouhá léta nedílnou součástí Böhmovy tvorby. Dřevo je pro něj základem nejenom geometrických a konstruktivních ploch, ale též obrazů. Výstava v Domě umění i kniha Ohlédnutí Svatoslava Böhma, kterou je možné na místě zakoupit, jsou drobnými oslavami autorova životního jubilea.

Španělští umělci pařížské školy

Výstava prezentuje díla španělských autorů ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě. Rozmanitost a osobitost španělského malířství obecně a především malířů pařížské školy byla pro československé a později české umění vždy přitažlivá.

Dokládá to řada výstav i osobních setkání. Výlučnost děl, zastoupených dnes již světově uznávanými autory, kterými jsou například Borés, Clavé, Condoy, Dominguez, Fernández, Gonzáles, Flores a Parra Ginéz, je daná jejich osobitým pojetím.

Mísí se v něm tragika a vášnivost, vyjádřená divokou nebo naopak tísnivou a ponurou barevností, vyhrocenými, často groteskními gesty a zároveň podivným neklidem a živelnou živočišností. To všechno dělá tvorbu španělských umělců pařížské školy nepřehlédnutelnou a výlučnou.