Ústřední postavou je vysoce postavený ministerský úředník Podkolatov, kterému dává Jakub Stránský poctivou dávku nerozhodnosti, sebelásky a snobismu. Miluje řeči, ale ne činy, rád debatuje o ženách, ale závazku se bojí a tyto rozpory Stránský plně vystihuje.

Skvěle rozehrává i závěrečné zvažování, jestli být nebo nebýt ženatý. Do manželského chomoutu ho tlačí dohazovačka i kamarád, třebaže každý z jiné pohnutky. Tekla je typická dohazovačka s dryáčnickým chováním ženy z lidu, dohazující možné snoubence za peníze.

Představitelka Ivana Lebedová, která bývá většinou obsazována do figur společensky zběhlých žen, ji i v této poloze představuje s plným nasazením.

Přítel Kočkarev, který už ženatý je, je mužem činu, který si na řeči o bytí a nebytí moc nepotrpí a Michal Stalmach ho vede s očekávanou suverenitou. Snaha vecpat kamaráda do manželství může být motivována přátelstvím i zlomyslným názorem, že by se svobodný přítel neměl mít lépe než on.

Sedmadvacetiletá obchodnická dcerka Agáta má ke vdavkám nejvyšší čas, ve své době je považovaná za starou pannu. Přesto míří společensky výš a hledá ženicha s titulem. Tereza Bartošová jí nechává bezstarostný dívčí postoj a radost ze života bez zatrpklosti, u tehdy dlouho neprovdaných žen obvyklé.

Trojici dalších nápadníků, mamonářského Nenežraného, povídavého Žvanikina a groteskního Onučkina, představují Martin Valouch, Martin Táborský a Daniel Volný v karikatuře bez nutnosti jít za čáru. Epizodní postavy sluhy Štěpána a služky Duňaši vystihují Kostas Zerdaloglu a Kamila Srubková jako typické „ruské duše".

Komedie Ženitba do letošní sezony velkou díru neudělá, ale podle diváckého ohlasu na premiéře může být jejím příjemným zpestřením.

Slezské divadlo: Ženitba, autor Nikolaj Vasiljevič Gogol, překlad Leoš Suchařípa, scéna a kostýmy Samiha Maleh, hudba Štěpán Rak, režie Ivan Misař. Premiéra 31. ledna 2016.