VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jerzy Olek: Abych viděl, musím vědět, znát

Opava /ROZHOVOR/ - Umělecký fotograf a teoretik umění Jerzy Olek uspořádal v opavském Domě umění společně s děkanem Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě, fyzikem Zdeněk Stuchlíkem výstavu nesoucí název Neurčitý prostor. Ta končí ve středu 25. února 2015.

23.2.2015
SDÍLEJ:

Jerzy Olek u mikrofonu v Domě umění na vernisáži dvojvýstavy Neurčitý prostor.Foto: David Macháč

V tentýž den přednese Jerzy Olek pro veřejnost přednášku Moje cesta zaměřenou na geometrii v umění. Začátek je naplánován v 17.00 hodin v Domě umění.

Profesor Olek, který působí na Univerzitě sociálních a humanitních věd ve Wroclawi, nám poskytl následující rozhovor.

Kdy a jak vznikla myšlenka společné výstavy se Zdeňkem Stuchlíkem?

Napadlo nás to během našich společných akcí. Na jedné z nich jsme si uvědomili, že máme oba snahu pochopit otázky prostoru a času. Jejich taje nás zajímají. Rád bych mimochodem zdůraznil, že kontakt se Zdeňkem Stuchlíkem je velmi inspirující. Známe se osm let a rádi spolu diskutujeme o světě, o fyzice, o umění…

Jak vznikají vaše fotografie?

Velkou roli hraje v mém díle geometrie. Projevuje se ve všem, co vidím a cítím. A je samozřejmě velmi komplikovaná.

Odborníci o vašem díle hovoří jako o elitářské umění zaměřeném na vzdělanou veřejnost. Aby ho člověk pochopil, musí rozumět například matematice…

Abych viděl, musím vědět, znát. Každý umění vidí podle toho, co umí, co ví, jaké má vzdělání.

Jenže ne všichni takové vzdělání mají. Jak má podle vás chápat vaše fotografie laik? Jak je má uchopit?

Musí je uchopit přes emoce, fantazii, city, což má své plusy i mínusy. Při pohledu na fotografii však fantazie dává každému možnost představit si něco jiného. Každý si ji interpretuje jinak. A to je podstata umění.

Komu je vlastně určeno současné umění? Koho podle vašeho názoru oslovuje?

Současné umění začíná být uměním jen pro umělce. A to začíná být problém.

Co o něm řekl Zdeněk Stuchlík

Fotografie Jerzyho Oleka, který je umělec, působí vědeckým dojmem, kdežto mé práce jakožto vědce působí dojmem uměleckým. Dá se tedy říci, že jsme si prohodili role. Cíl ovšem máme společný: reflexi tajemství prostoru a času.

Jerzy Olek je ideovým tvůrcem uměleckých dialogů. Přínos dvojvýstav odlišných umělců spočívá právě v konfrontaci. Obojí je umělecká práce s rozlišným přístupem. Podstata je však stejná. Tato naše výstava je výjimečná tím, že patří do celosvětového cyklu uměleckých dialogů, které profesor Olek vede s kolegy podobného uměleckého zaměření od konce 90. let.

První jeho umělecký dialog proběhl roku 1998 v Kjóto. Tehdy mu byl partnerem japonský konceptuální umělec, malíř a fotograf Akira Komoto.

Autor: Redakce

23.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení