VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skupina 28 vystavuje v olomouckém Vlastivědném muzeu

Vesnice objektivem [28]. Tak zní název společného fotografického projektu členů Skupiny [28], kteří po dobu několika let sledovali a dokumentovali každodenní život současné vesnice v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Snímky nyní můžete zhlédnout v přízemí Vlastivědného muzea v Olomouci, a to do 18. dubna 2015.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit (uprostřed) je kurátorem fotografické výstavy absolventů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.Foto: archiv SU

Kurátorem celého projektu je profesor Jindřich Štreit, fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, pro kterého se stala vesnice celoživotním tématem.

K projektu Skupiny [28] uvádí: „Vesnice nabízí mnoho možností pohledů. Záleží jen na samotném tvůrci, na jeho naturelu, k jakému tématu inklinuje a jakou formu zvolí. Téma vesnice je nekonečné, protože se stále proměňuje. Změny jsou sice daleko menší a pomalejší než ve městě, ale zato viditelnější.

Lidé se na vesnici většinou znají, mají snahu se setkávat a prožívat některé události společně. Je to při různých příležitostech, jako jsou taneční zábavy, sportovní utkání, myslivecké hony, Vánoce, Velikonoce, pohřby, svatby, křtiny, zabijačky. Samozřejmě že ne vše je ideální.

Někdy je anonymita pozitivní a i na vesnici platí nepsané zákony. Respekt a tolerance jsou zde potřebné. Proměna vesnice jde ruku v ruce s migrací obyvatel. Tradiční vesnice ustupuje satelitním uskupením a přistěhovaným rodinám z měst. To jsou témata nejen pro sociology, ale také pro fotografy, kteří mají snahu zachytit proměnu současné vesnice."

Výstava je putovní, k vidění byla již loni v Českých Budějovicích a v Hlučíně. „Fotografové se vždy sdružovali v klubech. Velká část členů Skupiny 28 jsou absolventi našeho institutu. Máme rádi studenty, kteří si vymyslí svůj projekt, sdruží se do skupiny a tím osloví větší počet diváků, než kdyby vystupovali samostatně," podotkl dále Jindřich Štreit.

Autor: Redakce

25.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení