VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polští studenti ITF vystavují ve Flemmichově vile

Krnov - Na žádné z uměleckých škol Poláci netvoří tak velké procento studentů jako na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity (ITF SU) v Opavě. Výsledky spolupráce vystavuje Flemmichova vila v Krnově.

3.3.2014
SDÍLEJ:

Fotografie polských studentů představili v Krnově pedagogové ITF Slezské univerzity v Opavě Jindřich Štreit a Jiří Siostrzonek (první a druhý zprava). Vernisáže se zúčastnil rovněž děkan FPF SU v Opavě Zdeněk Stuchlík (druhý zleva).Foto: Vladimír Meletzký

Fotografie absolventů bakalářského, magisterského i doktorského studia Institutu tvůrčí fotografie v Krnově představili před několika dny pedagogové ITF SU Jiří Siostrzonek a Jindřich Šteit.

„Už jsme s Jindrou Štreitem takové osvědčené zahajovací duo, které zvou na všechny vernisáže. Vymetání výstav je náš koníček a vedlejší kšeft. Protože se ale tady v Krnově cítíme neformálně, řekneme něco úplně jiného, než říkáme obvykle," představil se milovník vernisáží Jiří Siostrzonek a povzdechl si, že už bohužel nestihne výstavu krnovského výtvarníka Ladislava Steiningera, která ve stejnou dobu začíná v Prudniku.

„Rozhodli jsme se pro Krnov, protože je skoro stejně krásný jako Opava. Zřejmě ale není pro fotografa snadné se zde prosadit, protože kromě výstav Gustava Aulehly a Jindry Štreita si ani nevzpomínám, že by se v Krnově v posledních letech konala nějaká fotografická výstava. Že by nikdo z místních na fotografy nechodil?" zamyslel se Jiří Siostrzonek nad vztahem Krnováků k fotografii.

Proč se vlastně výstava českých a polských fotografů jmenuje INSIDE / OUTSIDE? „Fotografie a umění je obecně nejvíc ovlivněné vnějším prostředí a vnitřními prožitky autora. Společnost je tím, co nás nejvíc ovlivňuje, co nás nutí ptát se, kdo jsme," uvedl Jiří Siostrzonek s tím, že každý autor vede věčný dialog s vnitřním a vnějším, se společností i sám se sebou.

Název INSIDE / OUTSIDE symbolizuje dva hlavní okruhy děl, které jsou mezi současnými studenty i nedávnými absolventy školy nejvíc rozšířené. Jsou to fotografie s tématy vnitřního světa, autorské sebereflexe, intimity, rodiny a přátel na jedné straně a moderní, často výrazně subjektivně pojaté dokumenty vnějšího světa na straně druhé.

Jindřich Štreit je známý především jako přední český fotograf, ale tentokrát se v Krnově představil také jako pedagog, kterého si velmi váží polští studenti.

„Když jsem tu měl loni výstavu, netušil jsem, jak brzy se do Krnova zase podívám znovu, abych představil druhou půlku svého života. Jsem totiž nejen fotograf, ale také pedagog. Dnes vám představím polské studenty, na kterých se s kolegy podepisujeme," uvedl Jindřich Štreit a doporučil návštěvníkům, ať na vystavených fotografiích nehledají společný česko polský styl, protože tam není.

„Jako pedagogové vycházíme z toho, že každý autor je individualita a každý národ má jinou mentalitu a jiné kulturní cítění. Vnímáme studenty jako rovnocenné partnery v dialogu. Nechceme je vést k tomu, aby kopírovali jeden druhého nebo se snažili vycházet vstříc a nadbíhat vkusu pedagoga.

Vedeme je k tomu, ať si jdou svou cestou, ale přemýšlí o ní," popsal své pedagogické metody Jindřich Štreit, který studentům nedává návody, jak se co fotí, ale pomáhá jim zorientovat se na jejich vlastní cestě.

Autor: František Kuba

3.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení