Fotografie absolventů bakalářského, magisterského i doktorského studia Institutu tvůrčí fotografie v Krnově představili před několika dny pedagogové ITF SU Jiří Siostrzonek a Jindřich Šteit.

„Už jsme s Jindrou Štreitem takové osvědčené zahajovací duo, které zvou na všechny vernisáže. Vymetání výstav je náš koníček a vedlejší kšeft. Protože se ale tady v Krnově cítíme neformálně, řekneme něco úplně jiného, než říkáme obvykle," představil se milovník vernisáží Jiří Siostrzonek a povzdechl si, že už bohužel nestihne výstavu krnovského výtvarníka Ladislava Steiningera, která ve stejnou dobu začíná v Prudniku.

„Rozhodli jsme se pro Krnov, protože je skoro stejně krásný jako Opava. Zřejmě ale není pro fotografa snadné se zde prosadit, protože kromě výstav Gustava Aulehly a Jindry Štreita si ani nevzpomínám, že by se v Krnově v posledních letech konala nějaká fotografická výstava. Že by nikdo z místních na fotografy nechodil?" zamyslel se Jiří Siostrzonek nad vztahem Krnováků k fotografii.

Proč se vlastně výstava českých a polských fotografů jmenuje INSIDE / OUTSIDE? „Fotografie a umění je obecně nejvíc ovlivněné vnějším prostředí a vnitřními prožitky autora. Společnost je tím, co nás nejvíc ovlivňuje, co nás nutí ptát se, kdo jsme," uvedl Jiří Siostrzonek s tím, že každý autor vede věčný dialog s vnitřním a vnějším, se společností i sám se sebou.

Název INSIDE / OUTSIDE symbolizuje dva hlavní okruhy děl, které jsou mezi současnými studenty i nedávnými absolventy školy nejvíc rozšířené. Jsou to fotografie s tématy vnitřního světa, autorské sebereflexe, intimity, rodiny a přátel na jedné straně a moderní, často výrazně subjektivně pojaté dokumenty vnějšího světa na straně druhé.

Jindřich Štreit je známý především jako přední český fotograf, ale tentokrát se v Krnově představil také jako pedagog, kterého si velmi váží polští studenti.

„Když jsem tu měl loni výstavu, netušil jsem, jak brzy se do Krnova zase podívám znovu, abych představil druhou půlku svého života. Jsem totiž nejen fotograf, ale také pedagog. Dnes vám představím polské studenty, na kterých se s kolegy podepisujeme," uvedl Jindřich Štreit a doporučil návštěvníkům, ať na vystavených fotografiích nehledají společný česko polský styl, protože tam není.

„Jako pedagogové vycházíme z toho, že každý autor je individualita a každý národ má jinou mentalitu a jiné kulturní cítění. Vnímáme studenty jako rovnocenné partnery v dialogu. Nechceme je vést k tomu, aby kopírovali jeden druhého nebo se snažili vycházet vstříc a nadbíhat vkusu pedagoga.

Vedeme je k tomu, ať si jdou svou cestou, ale přemýšlí o ní," popsal své pedagogické metody Jindřich Štreit, který studentům nedává návody, jak se co fotí, ale pomáhá jim zorientovat se na jejich vlastní cestě.