Leden

Opavský The Place club se stal dějištěm opravdu velké hiphopové party. Přijeli nejlepší z nejlepších. Pražští rapeři Indy a LA4. Dvojice, která je s českou hiphopovou scénu spojena prakticky od jejího samotného začátku, vsadila na novější věci. Indy například pustil skladby ze svého posledního alba KMBL.

Hlavní protagonisté patrně neoblíbenějšího a nejproslavenějšího televizního pořadu pro děti u nás Kouzelné školky vystoupili ve Vítkově. Magdalena Reifová alias Magda a loutka František, jemuž propůjčují hlas Jaroslav Vidlař a Tomáš Juřička, se v rámci představení Na cestách objevili na pódiu vítkovského kulturního domu.

Divadlo vysokozdvižného Soumara uspořádalo v Loutkovém divadle v Opavě první ročník tzv. SoumArt Festu. Herci tohoto souboru předvedli několik svých vlastních her jako třeba jejich snad nejslavnější komedii Hru. Zajímavostí je, že druhý ročník tohoto festivalu se konal i v prosinci.

V tomto případě šly vstupenky v předprodeji Sluna doslova na dračku. Divadelní komedie Manžel pro Opalu do opavského kina Mír prostě táhl. S hereckým obsazením, kde figurovala taková jména jako Lubomír Lipský, Naďa Konvalinková nebo Květa Fialová, se ani nelze divit.

Únor

Pozvání agentury Ragre neodmítla jedna z nejlepších českých zpěvaček Věra Špinarová. Její nenapodobitelný sytý hlas na konci února rozezněl opavské kino Mír. Zpěvačka, jejíž koncerty snad vždy budou vyprodány, představila publiku své největší hity.

První premiérou opavského Slezského divadla po půlroční rekonstrukci byla opera Samson a Dalila. Ještě před zvednutím opony byla udělena Cena Opavská Thálie 2010, kterou in memoriam dostali její zakladatelé Vladimír Klazar a Alena Klazarová – Španihelová. Bratranec paní Španihelové, který ji přebíral, nechal plastiku Slezskému divadlu jako trvalou památku na oba protagonisty.

Opavská punkrocková stálice Proti směru v únoru oslavila desáté narozeniny. Velký koncert se uskutečnil v klubu Art. Hostem kapely, která už toho má za sebou skutečně hodně, byl neméně slavnější punkrockový soubor z Prahy The Fialky.

V únoru na jevišti kina Mír vystupovala jedna hvězda za druhou. Kromě Věry Špinarové nesmíme opomenout ani Ondřeje Havelku a jeho kapelu Melody Makers, kteří u nás platí za osvědčené jazzové a swingové pojmy.

Březen

Ani letos nemohl v dolnobenešovském kulturním domě chybět Marcel Woodman a jeho Rock’n’roll band. Návštěvníci se jako každý rok opět oblékli ve stylu retro a do posledního místečka zaplněný sál se bavil na tradičním Rock’n’rollovém plese.

Moravskoslezským Králem čtenářů byl zvolen klient bolatické knihovny Josef Šenkypl. Kromě hodnotných cen dostal i poukázky na nákup knih ve výši 2 000 korun a ty ho potěšily snad nejvíc. Nemá vyhraněný žánr a čte beletrii stejně jako dokumenty, cestopisy nebo odbornou literaturu.

V prostorách opavského minoritského kláštera se představil světoznámý houslista Jaroslav Svěcený. Vyhlášený virtuos představil skladby takových es světové hudby, jakými bezesporu jsou Paganini, Gragnani nebo Giuliani.

Po dvou letech se v Opavě objevil snad největší český pěvecký trumf Karel Gott. Zazpíval v místní víceúčelové hale a mnohonásobný tuzemský slavík ani nemohl zklamat. A také nezklamal. Vynikajícím způsobem ho doplnil i host Gottova vystoupení v podobě Jitky Zelenkové.

Duben

Skupina KOFE-IN z Opavy vydala v pořadí již svou druhou desku. Křest nového alba Libertin byl v Artu na programu přesně v polovině dubna. Na této desce se objevily dva hity, které později promluvily do žebříčků českých hitparád. Šlo zejména o skladbu Kladu tě na vodu a Levituju.

Řada došla i na patnáctý ročník tradičního festivalu Další břehy. Malé jubileum si možná tak trochu vyžádalo výjimečné téma, kterým tentokrát byl nezkrotitelný živel, voda. Další břehy opět vrchovatě naplnily statut multižánrového kulturního festivalu.

Dvojice hereckých es se představila na půdě Kulturního domu v Dolním Benešově. Nepřijel nikdo jiný než Petr Nárožný a Simona Stašová, kteří si střihli hlavní role v půvabné divadelní komedii Neila Simona Poslední ze žhavých milenců.

Cestu do Opavy si v měsíci dubnu našel i folkrock. Konkrétně vynikající a svým způsobem už i legendární zlínská kapela AG Flek, která se objevila v opavském loutkovém divadle ve společnosti písničkářky Petry Šany Šanclové.

Květen

Členové operního souboru Slezského divadla vzpomenuli nedožité pětasedmdesátiny osobnosti velkého formátu, kterou dirigent a šéf souboru Oldřich Bohuňovský rozhodně byl. Jeho jméno vyslovovali s úctou odborníci z celého českého hudebního prostředí. Umělec byl opavskému divadlu věrný třicet let, během kterých nastavil v operním souboru laťku tak vysoko, aby se vyrovnala pražské. Podařilo se mu vytvořit koncentrovaný divadelní orchestr i pěvecký ansámbl.

Inspirací mu byl například básník Josef Kainar. Skladba Stříhali dohola malého chlapečka se stala již nesmrtelnou. Hudební textař, skladatel a hlavně rockový zpěvák Vladimír Mišík společně se slavnou kapelou ETC zazpíval v opavské Třináctce. Během listopadu vystoupil také v rámci Kainarovských dnů v Hlučíně.

Hudební skupinu Katapult proslavil zejména Jiří Šindelář alias Dědek. Pokřik „Dědku, hraj!“ byl pro kapelu doslova příznačný. Byť už Šindelář není mezi živými, Katapult v trochu odlišném složení koncertoval v sále hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí.

A Hradec nad Moravicí ještě jednou. Na poslední květnový den totiž připadl začátek festivalu Beethovenův Hradec. Letošní ročník byl skutečně specifický, jelikož tato akce slavila své padesáté narozeniny.

Možná znáte skladby jako Krásný je vzduch nebo Náměšť, pokud ano, jistě si je hned spojíte s jejich autorem, českým písničkářem Jaroslavem Hutkou. V Opavě vystoupil na pódiu minoritského kláštera.

Červen

Na jevišti Slezského divadla se v operetě Vídeňská krev sešli hned tři jubilanti - Olga Procházková (Gabriela), Zdenka Mervová (Pepi) a Evžen Trupar (Kagler). K oslavování měli pádné důvody. Olga Procházková oslavila třicetileté výročí působení na opavských divadelních prknech, Zdenka Mervová padesátiny, které jí nikdo nevěřil, a Evžen Trupar kromě třiceti let na prknech opavského divadla také své pětašedesátiny.

Víkend plný zahraničních hvězd. I tak by se dala charakterizovat poslední červnová sobota a neděle v opavském Jamu. Nejprve přijela americká skupina Death by stereo. Den na to je pak vystřídala opravdová špička světové metalové scény, německá kapela War From A Harlots Mouth.

Ano, je to tak. Agentura Mazel, v jejímž čele nestojí nikdo jiný než opavská dechovkářská stálice Miroslav Masařík, oslavila v červnu dvacáté výročí své existence během koncertu Moravěnky, který se konal v kině Mír.

Ani letos nebyl vynechán další ročník Hlučínského jara. Celá akce, která je vlastně mezinárodní přehlídkou mládežnických dechových orchestrů a mažoretek, zaznamenala své jednadvacáté pokračování.

Červenec

Mistr improvizace a známý herec, který si zahrál v řadě českých filmů jako třeba Pupendo nebo Pelíšky, Jaroslav Dušek, zavítal do Slezska. Na nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí se návštěvníci mohli zúčastnit jeho představení s názvem Býk sedí.

Slavná americká písničkářka Suzanne Vega koncertovala v rekreačním areálu Loděnice Děhylov. Zpěvačka, podle jejíhož příjmení udělil filmový režisér Quentin Tarantino jméno Johnu Travoltovi v jednom z nejslavnějších snímků všech dob Pulp fiction, vystoupila společně s kytaristou Gerrym Leonardem, jehož proslavila spolupráce s hvězdou takového formátu, jakou byl rodák z Londýna, zpěvák David Bowie.

V červenci odstartoval další ročník Opavského kulturního léta, který dva měsíce hýbal slezskou metropolí. V Městských sadech anebo na Dolním náměstí se objevila například kapela Wohnout, David Spilka anebo Jiří Schmitzer.

Hlučínská Štěrkovna se znovu proměnila v dějiště dalšího ročníku festivalu Štěrkovna Open Music. Akce trvala celkem tři dny a seznam účinkujících byl opravdu dlouhý a hvězdný. Jmenujme například kapelu Nightwork, Monkey Business, Charlie Straight nebo Richarda Müllera.

Bolatický festival Hluk- FEST se dočkal dalšího pokračování. Na chatě Křeménka se uskutečnila tradiční přehlídka rockových kapel. Největším tahákem letošního HlukFESTu byla bezesporu hudební skupina Ready Kirken.

Srpen

Prostor před Červeným zámkem v Hradci nad Moravicí přivítal skutečně význačné hosty. Jednalo se o kapelu Čechomor, jež vznikla už v roce 1988. K vystoupení si přizvala bretoňského hudebníka Alana Stivella.

Indiánské léto v areálu Arboreta Nového Dvora opět návštěvníky zaujalo. Dozvěděli se mnoho zajímavého ze života a kultury severoamerických indiánů. Kultura Divokého západu zkrátka pořád táhne.

Sotva se nachýlila ke konci hlučínská Štěrkovna, byl na programu další festival. Moravské hrady v Hradci nad Moravicí trvaly celkem dva dny a jejich cíl byl poněkud nevšední. Sice představit moderní hudbu v netradičním zámeckém prostředí. Playlist se dal označit vyloženě za bombu. Zahrála zde kapela Kryštof, Divokej Bill, Support Lesbiens anebo pražský raper Vladimír 518.

Znalec koní, ale především velký český herec Václav Vydra, jehož hlas z poslední doby známe především z pořadu Prostřeno, si vyčlenil čas a vyrazil do Háje ve Slezsku, kde se v areálu U Vodníka Slámy zúčastnil jezdeckého dne. Coby generál Custer vedl manévry 7. kavalérie.

Září

Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že prakticky celé září v Opavě patřilo dalšímu ročníku multižánrového festivalu Bezručova Opava. Jeho hlavním tématem byly Vesmíry vnitřní, vesmíry vnější.

Iva Janžurová dokázala zaplnit sál dolnobenešovského kulturního domu a slavila úspěch se svou hrou Ani po kolenou se nevracej aneb Pudl a Magnolie. Komedie o důvěře, lásce a nevěře u publika rozhodně zabodovala.

V kulturáku Dolního Benešova ještě nějakou chvilku zůstaneme. Za cíl cesty si ho vybrala slovenská kapela Horkýže Slíže. Kapela to opět rozjela ve velkém stylu a nechyběly ani ty největší pecky jako například skladba L.A.G. song.

Do Opavy se vrátil slavný místní rodák a jeden z nejlepších světových klavíristů současnosti Lukáš Vondráček, který ve Slezském divadle představil tvorbu významných hudebních skladatelů klasické hudby.

Říjen

Členové Komorního sboru Slezské univerzity dosáhli neuvěřitelného úspěchu. Šestadvacetihodinová cesta autobusem do Barcelony nezůstala bez odezvy. Na XIII. mezinárodním sborovém festivalu lidových písní Evropa a její písně totiž získali zlaté medaile.

Opravený Dům umění otevřela největší výstava Slezského zemského muzea za posledních deset let. Nesla název Paměť Slezska a byla zařazena do projektu Slezsko: Paměť – identita – region. Expozice představila celkem 350 předmětů, jejichž prostřednictvím byla charakterizována oblast českého Slezska v období od roku 1500 až po rok 1914.

Jde trošku o paradox. Přestože je kapela Sunshine z Česka, nejvíce prorazila v zámoří, kde absolvovala několik velkých turné. Soubor v čele s frontmanem Kayem Buriánkem vystoupil v opavském Artu.

Šilheřovická spisovatelka Eva Tvrdá pokřtila svou novou knihu určenou dětem - Pohádku o červené kostce. Zaujala i její Slezská trilogie, do níž se řadí díla Dědictví, Třešňovou alejí a Okna do pokoje.

Listopad

V prostorách štěpánkovického kinosálu vystoupila valašská kapela Fleret. Zahrála z nového alba O krásách Valašska. Frontman skupiny Zdeněk Hrachový naší redakci dokonce přiznal, že Slezsko je pro jeho skupinu jako druhý domov.

Mezinárodní festival outdoorových filmů zavítal i do Opavy. V sále kina Mír se vytrvale promítaly filmy po tři dny. K vidění bylo hned několik zajímavých snímků. Minimálně je třeba zmínit Železnou dieru od slovenského režiséra Pavola Barabáše.

Kino Mír v rychlém sledu podruhé. Posloužilo totiž jako jeviště výbornému divadelnímu představení fenomenální české herečky Hany Maciuchové s názvem Vlčí mák. Režisérem hry je Jaromír Janeček.

Masarykova střední škola zemědělská v Opavě uspořádala další ročník Adventu na zemědělce. Prostorami školy se během posledního listopadového víkendu opět protáhlo více než sedm tisícovek návštěvníků.

Prosinec

Rockové Vánoce v dolnobenešovském kulturním domě opět naplnila vložená očekávání. Kromě kapely Helpness nebo RDT ohromil i hlavní tahák celé akce. Hudební skupina Škwor, která často bývá srovnávána s kapelou Kabát, zahrála i ze svého zatím posledního a velmi doceňovaného alba Drsnej kraj.

V polovině tohoto měsíce se vydala vstříc slezské metropoli česká písničkářka Lenka Filipová. Vsadila na poslední desku Concertino, ale posluchači se vůbec nemuseli bát, že by řada nedošla i na její tradiční hity, jako je třeba Zamilovaná nebo Prý se tomu říká láska.

Nakladatelství Perplex v roce 2011 oslavilo páté výročí své existence. Třešničkou na závěr úspěšného roku se stal literární večer v londýnské Covent Garden, na němž vystoupil i jeden z nejznámějších britských básníků současnosti Roger McGough. Překladovou knihu Někdo přijde a udělá to za mě líp s výborem z McGoughovy tvorby v anglické metropoli pokřtil opavský básník Dan Jedlička.

O popularitě písničkáře Jaromíra Nohavici nemůže být vůbec pochyb. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili jeho fanoušci v Dolním Benešově. O jeho recitál byl takový zájem, že všechny vstupenky do kulturního domu byly vyprodány během hodiny.

Petr Dušek, Jitka Hrušková