VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litultovice si připomenou 730 let od svého založení

Litultovice – Letošní tradiční karmaš v městysi Litultovice, který proběhne o víkendu 27. a 28. srpna, bude mít specifickou atmosféru. Litultovice si totiž připomínají 730 let od první písemné zmínky, a velkolepé oslavy jsou tedy na místě.

26.8.2011
SDÍLEJ:

Dechová hudba KobeřankaFoto: archiv souboru

Za první z celé řady akcí se můžete vypravit už v pátek 26. srpna do Muzea městyse Litultovice, kde je od 16 hodin připravena beseda nad kronikou, které se zúčastní zástupce Matice slezské Jaromír Breuer.

Sobota bude patřit hlavně fotbalistům, na večer se chystá Myslivecká benátská noc v zámeckém parku. Kostel svatého Bartoloměje bude v neděli dopoledne od 10.45 místem, v němž zazní Brixiho mše svatá v provedení chrámového sboru z Opavy pod vedením Karla Kostery. Bude také požehnána ikona Panny Mari ustavičné pomoci.

Odpolední program v zámeckém parku slibuje zábavu pro všechny. Zahraje dechovka Kobeřanka, vystoupí mažoretky, nebude chybět folklorní hudba. Na závěr oslav je plánován ohňostroj. „Po celou dobu oslav bude otevřeno litultovické muzeum, jehož expozice je umístěna v památkově chráněné budově zámku. Zajímavá určitě bude možnost prohlídky kronik,“ doplňuje Jan Raida, starosta městyse Litultovice.

Podle historiků byly Litultovice pojmenovány podle svého zakladatele Litulta. V latinských pramenech je dnešní městys uváděn jako Lutoldisdorf v roce 1281. Až mnohem později, konkrétně v roce 1887, získaly Litultovice právo výročního trhu a staly se městysem.

Roku 1938 byly Litultovice, osídlené převážně česky hovořícím obyvatelstvem, v důsledku mnichovské dohody obsazeny nacistickým Německem a v rámci Sudetské župy začleněny do opavského vládního obvodu. Osvobozeny byly 6. května 1945. Téhož roku byl katastr obce rozšířen o osadu Choltice.

V ní se od roku 1878 nachází cenný dřevěný mlýn, který byl postaven v roce 1833 v Sádku u Velkých Heraltic.

Jaroslava Malá

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení