VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka moderního umění v Opavě patrně nebude

OPAVA, OLOMOUC - Nové muzeum moderního umění. Takové plány mají v Olomouci. Nová budova moderního umění přímo v historickém jádru města může získat až půl miliardy korun z Evropských fondů a měla by být postavena v roce 2011.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Opava, i když není krajským městem, měla před dvěma roky šanci získat alespoň sbírku moderního umění, která by jistě svou ojedinělostí význam Opavy zvýšila. Radní však tehdy rozhodli o tom, že v Opavě nakonec umístěna nebude. Sbírku pořádal od sedmdesátých let Ivo Janoušek z Prahy. Dokumentovala situaci kvalitního českého a slovenského výtvarného umění šedesátých až osmdesátých let. Později se rozrostla o celé období českého moderního výtvarného umění (od přelomu 19. a 20. století) a o český i světový design.

Podle opavských radních (viz Region z 19. dubna 2005) byly důvodem odmítnutí přísné podmínky, jak by měla podle Janouška sbírka fungovat, dále to, že měla být vystavena kompletní. „To, že by sbírka musela být vystavena celá, nikdy nezaznělo,“ reagoval tehdy Ivo Janoušek. „Původní myšlenka o umístění sbírky pracovala s prostorem v dominikánském klášteře vedle kostela sv. Václava. Předpokládané náklady hovořily o zhruba pěti milionech korun na úpravu prostor a dvou milionech na provozní náklady za rok, včetně ostrahy a pojištění,“ upřesnil tento týden náměstek primátora Pavel Mališ.

Ani v současné době není situace o nic lepší. „Projekt sbírky moderního umění je odvislý především od finančních možností toho, kdo muzeum vybuduje a bude provozovat. Vzhledem k současným prioritám a finančním možnostem města neuvažujeme o takovém projektu,“ uvedl aktuálně k této věci náměstek primátora Pavel Mališ.

Jak se k možnosti uvést do Opavy takovou sbírku staví odborníci? „Já jsem byl možností vystavit tuto známou soukromou sbírku v Opavě (sám jsem na vlastní oči viděl její velkou část někdy před 25 roky) velice nadšený a z výsledku jednání pak stejně tak moc zklamaný,“ uvedl ředitel Domu umění v Opavě Martin Klimeš Jeden z důvodů odmítnutí sbírky byla i její domnělá turistická neatraktivita, sbírka by byla údajně jen pro zasvěcence. Zájem návštěvníků byl podle mnohých tímto podceněn. Moderní umění je všude ve světě (meziválečná avantgarda, 60. léta a další) i u nás ve velkém zájmu diváků.

„Opava mohla mít něco výjimečného, něco, co její současný význam výrazně přesahuje,“ doplnil Martin Klimeš. Ve sbírce v oddělení klasická moderna jsou zastoupeni například František Kupka, Jan Zrzavý, Emil Filla nebo Václav Špála, Toyen a další. Směr imagitivní tendence ve sbírce reprezentovali například Mikuláš Medek a Jiří Kolář. Informel zase Eduard Ovčáček, Vladimír Boudník nebo Olbram Zoubek a Eva Kmentová. V oddělení nová citlivost bychom našli třeba Václava Boštíka. A jaká je aktuální situace se sbírkou moderního umění? „Věc se podle mého zastavila a lidově řečeno byla uložena k ledu. Myslím si, že v této chvíli navíc není už reálné, aby sbírka byla vystavena, protože část obrazů je rozptýlena v rámcimérodiny,“ uvedl majitel sbírky Ivo Janoušek.

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Ilustrační foto.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Doslova štěstí v neštěstí měla šestiletá dívka z Hlučínska. Kvůli pádu z výšky k ní dnes vzlétal vrtulník záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení