VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Zéland na dlani aneb Šimánkovi na cestách

Opava /SOUTĚŽ/ – Opět po roce se vrací do Opavy známý cestovatel a fotograf Leoš Šimánek. Region zve všechny v pondělí 10. října do kina Mír na jeho velkoplošnou panoramatickou live-diashow se sedmi projektory. Tentokráte povypráví Šimánek o své pouti po Novém Zélandě.

3.10.2011
SDÍLEJ:

Nový Zéland je země přírodních krás a kontrastů.Foto: Leoš Šimánek

Celý program nese stejný název jako nová fotografická publikace Leoše, kterou vydal ve svém nakladatelství Action-Press, a to Nový Zéland – Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů. Stejně jako v minulém případě, kdy byla cílem cesty Austrálie, se i tentokráte vydal cestovatel za dobrodružstvím i s rodinou a jako termín zvolil měsíce červen, červenec a srpen, tedy období, kdy panuje u protinožců zimní období.

Společně zde poznávali pohádkovou zemi, která nabízí pohled jak na azurově modré moře s věčně zeleným pobřežím, tak i na zimu evokující zasněžené vrcholy hor. Pořad se skládá ze dvou polovin, devíti kapitol a startuje v kině Mír v 19 hodin.

S manželkou Lenkou, dcerou Veronikou a synem Jakubem prozkoumal Leoš Šimánek dopodrobna novozélandské souostroví nacházející se mezi rovníkem a jižním pólem. Cestovali na koních, kajacích, kánoích, sjížděli na lyžích zasněžené vulkány a pochopitelně jim nebyl cizí ani tzv. pěškobus. Bez nadsázky požehnáním byl však pro ně při některých nepříjemných nocích i kempigový vůz, který si zapůjčili v Aucklandu.

Při plavbě lodí fjordem Milford Sound zase obdivoval a fotografoval Leoš asi nejkrásnější horu jižní polokoule Mitre Peak vypínající se přímo od hladiny moře do výše sedmnácti set metrů. Na závěr diashow poté použil letecké záběry tohoto fjordu, okolních hor a místa, kde se natáčel kultovní velkofilm Pán prstenů.

„Konečně se před námi otevírá výhled na tufové, sírou dožluta zbarvené terasy, na modrá jezírka s obláčkem páry nad pahorkem. Ukážu na něj a řeknu: Mám takový dojem, že to brzo bouchne. Ani k němu nestačíme dojít a už to začíná. S hlasitým syčením se dere pára a horká voda z nitra Země. Je brzy ráno a chladno, v noci dokonale mrzlo, čímž bude výbuch impozantnější. Nad okolními kopci je modré nebe bez mráčku. Vtom se vítr otočí a není vidět na krok,“ vypráví poté působivě Leoš Šimánek o jiné přírodní perle Nového Zélandu, největším zdejším gejzíru Pohutu Geyser stříkajícím několikrát denně až do výše třiceti metrů.

Vstupenky na jedinečnou cestovatelskou diashow a přednášku renomovaného dobrodruha v kině Mír jsou k dostání v předprodeji Sluna nebo v Městském informačním centru v Opavě.

Kdo je Leoš Šimánek?
Leoš Šimánek se narodil v Chocni v severovýchodních Čechách. Svým původním povoláním je stavební inženýr, ale od roku 1975 se věnuje cestopisné literatuře. Dlouhá léta žil v Německu a v Kanadě, kde je i státním příslušníkem. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. Však také nikdy nesetrvá dlouho doma.

V doprovodu manželky a dvou svých dětí projel skrz naskrz již téměř celý svět. Ne vždy to přitom byla procházka růžovou zahradou. Na Aljašce se například dostali do křížku s divokým grizzlym, poté v nafukovacích člunech uvízli na ledovci a na Havaji se zase málem utopili v obrovských vlnách, když byli očitými svědky náhlého zemětřesení.

Vyhrajte s Regionem knihu

Fotografická kniha Leoše Šimánka Nový Zéland – Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů. Vstupenka na stejnojmennou diashow v opavském kině Mír a navíc kalendář na příští rok plný nádherných snímků novozélandské scenérie. To vše může vyhrát jeden z vás, který správně odpoví na soutěžní otázku a bude vylosován.

Otázka zní: Jak se v maorštině nazývá Nový Zéland? Správné odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu tomas.pustka@denik.cz, a to nejpozději do čtvrtka 6. října. Přejeme hodně štěstí ve hře.

Autor: Tomáš Pustka

3.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Dětských úrazů v létě přibývá

Dětských úrazů v období prázdnin na Opavsku každoročně přibývá. Důvody jsou podle mluvčího krajské záchranky Lukáše Humpla jasné. 

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení