VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava byla zastoupena na Národním krojovém plese

Opava - Na začátku měsíce se ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil již jedenáctý ročník Národního krojového plesu. Své zastoupení zde měla i Opava.

8.2.2008
SDÍLEJ:

Zastoupení na Národním krojovém plese našlo nejen Slezsko, ale také některé evropské státy. Foto: folklornisdruzeni.cz

Kromě souborů Vrtek a Ischias se představily cimbálové muziky Opavští hudci a Kubalovci. „Tvrda je slezska řeč, kaj teho třeba. Inač je měkučka, jak střidka chleba…“ Těmito slovy byl na začátku února zahájen v Kulturním domě ve Žďáru nad Sázavou již XI. Národní krojový ples. A proč právě slovy Fráni Směji? Protože právě tento ročník byl zasvěcen slezskému národopisnému regionu, přesněji regionům Opavského a Těšínského Slezska a regionu Ostravska.

Vedle sebe se tak představily soubory z blízka i daleka. Ovšem nechyběly folklorní delegace Slovenska, Bulharska, Moldavska, Polska, Gruzie, Ukrajiny, Německa, Rakouska, Ruska, Srbska, Bosny-Hercegoviny a dalších zemí, přičemž se představilo deset souborů a tři cimbálové muziky. Ve společném programu, který autor pořadu pan Mirek Ekart nazval V té ostravské hospodě, se představily folklorní soubor Błędowianie z Havířova s muzikou, soubor Gorole z Mostu u Jablunkova s muzikou, soubor Odra z Ostravy, soubor Olšina z Orlové a soubor Suszanie z Horní Suché s muzikou, která reprezentovala Těšínské Slezsko.

Mezi dalšími folklorními soubory se představily Bejatka ze Štítiny, soubor Hlubina a soubor Heleny Salichové z Ostravy s muzikou. Opavské Slezsko zastoupily soubory Vrtek a Ischias z Opavy, cimbálové muziky Opavští hudci a Kubalovci z Opavy. Program slezských souborů, který byl připravován téměř rok, se podle ohlasů přítomných hostů vydařil. Řada hostů také ocenila krásu a pestrost tanců a vznešenost a důstojnost slezských krojů. Součástí plesu byl také, jak již bývá zvykem, bohatý doprovodný program.

Při příchodu hosty vítal soubor Odra slezskými klobásami, tlačenkou a tradiční slezskou miodulou. Byla také připravena bohatá tombola, vystoupení jednotlivých slezských souborů ve foyeru kulturního domu, a především volba nejsympatičtějšího páru plesu. První místo právem získali Petra a Michal Cikrytovi ze Slezského souboru Heleny Salichové z Ostravy.

Jako již tradičně byli pořadateli plesu Folklorní sdružení České republiky (FoS), Město Žďár nad Sázavou, kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Hasičský záchranný sbor České republiky a Dům kultury ve Žďáře nad Sázavou a spolu s nimi letos také FoS Těšínského Slezska, FoS Opavského Slezska a FoS Ostrava. Záštitu nad plesem letos převzali první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil a generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení