VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslava volnosti a svobody je na programu ve Štítině dnes

Štítina - Mládenecká ve Štítině se bude konat již po stošedesáté. Do cechu mládenců budou přijati další štítinští.

19.7.2010
SDÍLEJ:

Do Cechu přijímaní mládenci si projdou náročným a ne zrovna voňavým křestem.Foto: DENÍK / Anna Sotolářová

Když někdy v polovině devatenáctého století povolil tehdejší pán na Štítině volné po posvícenské pondělí, jistě netušil, že tak dal popud k jedné z nejneobvyklejších tradicí v kraji.

Není známo, kdy přesně Mládenecká ve Štítině vznikla, ale je jisté, že přežila nejen dlouhá desetiletí, ale i nepřejícnou dobu komunismu ve druhé polovině minulého století. Zabrzdit ji dokázala jen druhá světová válka. Po ní se v roce 1950 vrátili k tradici Mládenecké jejím stým ročníkem.

Režim sice podobným akcím nepřál, ale přesto se akce stala každoročním svátkem. V roce 1968 dokonce dostala několikastránkový prostor v tehdejším Mladém světě. A začala růst na velikosti i popularitě.

Letošní Mládenecká – to už bude 160 let, co se o přijetí do Cechu štítinských mládenců uchází sedmnáctiletí mladíci. Právě dnes tak získají svoji mužskou dospělost, ostatně právě na důkaz své volnosti jim je ustřižena kravata, těsnící je kolem krku. To je ale jen první krok přijetí do cechu.

„Mládenecká se koná vždy v pondělí po štítinském posvícení. V sedm ráno se sejdeme na mši svaté v místní kapli. V osm je pak nástup mládenců, zazpívá se hymna a vyvěsí prapor se stuhami. Pak se stříhají ony kravaty a na cestu se vydá průvod po Štítině,“ popsal průběh akce Jiří Zdrálek, který v současné době zastává funkci Šebesty, jakéhosi vedoucího cechu a koordinátora slavnosti.

V čele průvodu jsou ti, které ten den čeká přijetí. Cestou se ještě průvod zastaví na hřbitově, kde uctí památku zemřelých mládenců, padlých za válek, a také svého slavného rodáka, generála Heliodora Píky a pak už zamíří na hasičské cvičiště. Zde proběhne křest mládenců.

Přijímaní jsou oplácáni kopřivami a poléváni nevábnou zapáchající směsí. V ní lze identifikovat například lečo, marmeládu, hořčici, olej a další tajné ingredience, společně vytvářející sourodou hmotu.

Po křtu začíná kabaret, který je považován za jakýsi vrchol dne. Kabaret je tradičně atraktivní podívanou. Mládenci zde v pohádkách a scénkách parodují život a dění v obci, berou si na mušku nejen události, ale i těžký život ženáčů.

Noční dobu pak provází karneval – na něj mají ženy a dívky jako vstupné úsměv - a na něm noví mládenci dostanou svůj glejt, který je potvrzením členství v cechu.

Štítinská Mládenecká se připravuje už od dubna. Jak řekl Šebesta, je za ní nejen nácvik scének na kabaret, ale hlavně spousta náročné organizační práce. Vždyť do cechu mládeneckého se vstupuje jen jednou za rok.

Autor: Anna Sotolářová

19.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Helebrand

Šestice hráčů Slezského FC prodloužila smlouvy

Ilustrační foto

Muž se těžce zranil při práci v lese u Větřkovic

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

/POZVÁNKA/ Sportovní oddíl SK P.E.M.A. Opava během tohoto pátku 22. září bude na Horním náměstí v Opavě pořádat velký sportovní den.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení