VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Šopák a Petr Kozák vydali historické publikace

Opava - Dva krátce po sobě vydané tituly nastartovaly nedávno novou ediční řadu Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

13.3.2009
SDÍLEJ:

Portrét Edmunda Wilhelma Brauna pochází z ateliéru Carryho Hausera. Olej na plátně z roku 1918 je součástí uměleckohistorických sbírek Slezského zemského muzea v Opavě.Foto: Luděk Wünsch

Vydání obou umožnilo řešení výzkumného záměru Slezsko v dějinách českého státu a střední Evropy. Studie tak pod označením Supplementa navazují na loňské první číslo časopisu Acta historica Universitatis Silesianae Opaviensis věnované životnímu jubileu docenta Ústavu historických věd Rudolfa Žáčka.

První z nich se zabývá tvůrčím odkazem historika umění, památkáře, muzejníka a sběratele Edmunda Wilhelma Brauna (1870 – 1957) působícího po téměř pět desítek let v dnešním Slezském zemském muzeu. Jeho osobnost není předmětem zájmu autora Pavla Šopáka poprvé.

Vždyť už v roce 1997 spolupracoval s Marií Schenkovou při přípravě výstavy uspořádané ke 100. výročí Braunova příchodu do Opavy, ale teprve teď se mu dostalo možnosti nahradit tehdy chybějící katalog „skicou k Braunovu portrétu“.

„Jeho dokončení nadále zůstává velkým badatelským tématem, ale přesto považuji za příznačné, že resumé profesní dráhy si Braun v roce 1950, tedy v čase svých osmdesátin, napsal sám a spojil ho se Slezským zemským muzeem,“ říká Šopák. Studie obsahuje rovněž dosud nejucelenější Braunovu bibliografii.

„Vychází z údajů shromážděných Wernerem Kudlichem a Karlem Černohorským a dále z rukopisných bibliografií, jež si Braun pořídil sám. I tak ji však můžeme pokládat za kompletní jen relativně,“ dodává Šopák i s odkazem na to, že některé údaje nejsou úplné.

Zrod stavovského Hlohovska je název druhého titulu nové ediční řady. Autor Petr Kozák jím zhodnotil svou disertační práci o mocenských uskupeních v pozdně středověké stavovské společnosti a o Hlohovsku mezi zeměpanskou a zemskou politikou.

„Knihu jsem orientoval na zcela konkrétní případ Hlohovského vévodství, a to v přelomové době poznamenané rozkolísáním stávajících pořádků po násilném odchodu domácí dynastie Piastovců,“ představuje Kozák stěžejní cíl své práce. Při studiu zvoleného tématu mu byli oporou Martin Čapský a Dalibor Prix z Ústavu historických věd, ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller, nedávno zesnulý Jaroslav Bakala i školitelé z univerzit v Řezně, ve Vratislavi a v Herderově institutu v Marburgu.

„Do leckdy obtížně prostupných houštin období podzimu středověku ve Slezsku a na Moravě mě nasměroval Martin Čapský,“ potvrzuje Kozák. „Jeho zásluhou jsem se dostal k Hlohovsku, které vedle Opavska na přelomu středověku a raného novověku z hlediska vývoje stavovského systému v podstatě dohnalo náskok Čech a Moravy,“ uzavírá mladý historik.

Obě publikace, jejichž obálky ztvárnil opavský grafik Aleš Orlík, jsou k dostání v prodejně skript Filozoficko–přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

(ian)

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlavní organizátor Breda City Trail v Opavě Jan Krejčíř.

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

Hokejisté opavského Slezanu dvakrát uspěli v přípravě. Naposledy porazili polský Janów.
14

Slezan v přípravě, Chalupa bekem

Na Táborsko s Pavlem Zavadilem v sestavě

Favorit doma zaváhal. Opavští fotbalisté uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu a přišli o první místo v tabulce Fortuna národní ligy. Už dnes je čeká další zápas, a to proti Táborsku.

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Zloděj se prostříhal plotem a ukradl naftu z kombajnu

Vítkovští policisté se v těchto dnech zabývají případem odcizené nafty. Postaral se o to zatím neznámý pachatel, který v části Klokočov vstoupil do areálu místního zemědělského družstva, kam se dostal po rozpletení pletiva.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení