VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Imricha Vebera lze vidět ve Vítkově

Opava - Mladý opavský fotograf Imrich Veber vycestoval se svou výstavou za hranice Opavy. V současné době je možné jeho projekt Nejeden život zhlédnout ve Vítkově, konkrétně v Galerii Gaudeamus, do 12. února.

2.2.2010
SDÍLEJ:

Imrich Veber (na snímku uprostřed)Foto: Josef Prusek

Fotografická výstava Nejeden život na sklonku minulého roku zdobila opavský kostel sv. Václava, dnes už sídlí v Galerii Gaudeamus při Gymnáziu ve Vítkově. Desítky velkoplošných fotografií pořízených fotoaparátem Imricha Vebra ukazuje život takový, jaký je.

Takový, jaký prožívají hendikepovaní klienti v příspěvkové organizaci Marianum. I sám autor si prožil kousek tohoto života na vlastní kůži, i když z pohledu člověka, který jim s životním údělem pomáhá. Stal se dobrovolníkem a nastoupil v Marianu.

Poznal zdejší obyvatele i vše, co je trápí, co je těší nebo čím se baví. A vznikl tak i ojedinělý autentický cyklus o tomto životě. „Cílem projektu Nejeden život je dokumentace a nepřikrášlené zobrazení všedního, o to však zajímavějšího, života mentálně hendikepovaných klientů v příspěvkové organizaci Marianum, jež poskytuje sociální služby.

Ve fotografiích tak nalezneme skutečný obraz života lidí, kteří možná jen neměli tolik štěstí jako my ostatní,“ říká ke svému projektu fotograf Imrich Veber. Na vernisáži ve Vítkově se sešlo několik desítek lidí, mezi nimiž nechyběl ředitel Mariana, autor výstavy Imrich Veber, starosta města Pavel Smolka, pracovníci sociálního odboru městského úřadu Vítkov, ředitel Domova Vítkov Jiří Hrček s některými pracovníky a řada návštěvníků z města i tamější školy.

Výstava má navíc klíčový význam pro žáky. Píši o ní a je to jakási nenásilná cesta, jak si mladý člověk postupně uvědomuje hranice své lidské pýchy. Vystoupení hudebního seskupení z Mariana rovněž nenechalo nikoho chladným.

Vernisáže se nemohl zúčastnit garant projektu, známý fotograf a pedagog Jindřich Štreit, a tak jej zastoupil pedagog Gymnázia Vítkov Jaroslav Herman, jehož několik slov nejen k výstavě si můžete přečíst v tomto článku.

Nejeden svět

Od útlého dětství vždy, když jsem potkal v Opavě průvod záhadně vyhlížejících, do sebe pohroužených postaviček, vedených černě zahalenou řádovou sestrou, padla na mne zvláštní tíseň. Ti lidé jakoby vystoupili z nějakého starodávného zapomenutého Breughelova obrazu, jakoby připluli z úplně jiného času, a i když obřadně kráčeli vedle mne, vypadalo to, jakoby se pohybovali mimo mnou vnímanou realitu v nějakém jiném prostoru.

Klášterní budovy na vršku Kylešovského kopce, v nichž sídlí Marianum, z nichž tajemný zástup vycházel a v temném portálu zase mizel, působily na mne jako snový hrad, za jehož brány mi bude navždy zapovězeno vkročit. Od začátku ledna se díky sugestivním fotografiím Imricha Vebera proměnily chodby naší školy v nitro onoho zapovězeného prostoru.

Jakoby každá fotografie byla oknem do tajemstvím obestřené třinácté komnaty. Neustálým nahlížením do těchto nezvyklých obrazů ze mne padají obavy z černobílým smutkem zamřížovaných průhledů. Dokonce mám pocit, jakobych v nich spatřil barevný záblesk radosti.

Až tato výstava skončí, budou mi lidé z fotografií chybět. Určitě mi bude scházet ten zasněný muž v převleku s čepicí šerifa, pod jehož dohledem se cítím jaksi bezpečněji. Ti zvláštní lidé i z černobílých fotografií vyzařují ze sebe jakousi kouzelnou, transcendentální auru, jež na všechny dokáže příznivě působit. Budu se pak těšit na další setkávání, třeba zase na některé z vernisáží Imricha Vebera.

Jaroslav Herman
2.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení