VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouské kulturní fórum v Praze představuje Opavě baronku Suttner z rodu Kinských

Opava – Život pro mír. Takový je název výstavy zahájené 10. března na Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v nejvyšším poschodí její budovy na Masarykově ulici.

15.3.2010 1
SDÍLEJ:

Účastníky zahájení výstavy Bertha von Suttner - Život pro mír, mezi nimiž byl i ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze Florian Haug (druhý zprava), zaujal též program studentů - germanistů.Foto: Ivan Augustin

Dokumenty připomínající odkaz první nositelky Nobelovy ceny za mír mezi ženami (1905) tu budou prezentovány až do konce května. Berthu von Suttner (1849 - 1914) představuje tímto způsobem opavské veřejnosti agilní Rakouské kulturní fórum v Praze, které na vernisáži reprezentoval sám jeho ředitel Florian Haug.

Ocenil činnost Rakouské knihovny v Opavě vyvíjející veřejné aktivity už téměř 17 let. Ty se za působení nynější rakouské lektorky na Ústavu cizích jazyků Angeliky Enne stále více zviditelňují, což s povděkem kvitují nejen germanisté, ale též další zájemci, třeba účastníci setkání s německy psanými texty.

„Nápady nám určitě nechybí, ale za to hlavní považuji, aby do jejich naplňování byli aktivně zapojeni především studenti,“ říká Enne a svá slova dokládá aktivním vystoupením osmi mladých germanistů, kteří na vernisáži výstavy o B. von Suttner zdařile interpretovali myšlenky a postoje této česko- –rakouské pacifistky, publicistky a spisovatelky.

Nedá se sice zatím tvrdit, že se s výstavami na Ústavu cizích jazyků roztrhl pytel, jejich bilance je však za poslední měsíce pozoruhodná. „Při patnáctinách Rakouské knihovny v Opavě jsme na podzim 2008 začali karikaturami z amerického magazínu New Yorker na motivy Freudovy psychoanalýzy. Pak přišly na řadu fotografie Franze Goësse zachycující srpnové události roku 1968 v Československu.

Vloni jsme se ještě jednou výstavou dokumentů vrátili k rodákovi z Příbora Freudovi a nyní ho vystřídala Bertha von Suttner,“ potvrzuje vedoucí oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků Gabriela Rykalová.

Velkým příznivcem všech vzpomentých aktivit je rovněž mimořádný znalec kulturních reálií Slezska Klaus Werner, hostující profesor na Ústavu cizích jazyků. Germanista pocházející z Lipska přednášel na 15 německých univerzitách a působil i ve Vratislavi a v rumunské Cluji. Je znám též jako velký ctitel díla Josepha von Eichendorffa, básníka spjatého se Slezskem.

„Se specifickou a mnohonárodnostní kulturní problematikou Slezska jsem se seznámil už ve Vratislavi, a proto mě z tohoto pohledu lákala i Opava. Tím větší mám radost, že si je zdejší oddělení germanistiky historického sepětí české, rakouské a německé kutury ve Slezsku vědomo a snaží se ho i dnes udržovat,“ řekl Werner.

Ani idea současné výstavy věnovaná průkopnické osobnosti mírového hnutí nevyrostla na zelené louce. Díky historičce Marii Gawrecké se studenti už vloni na podzim setkali s rakouskou spisovatelkou Brigitte Hamann, která Berthu von Suttner zviditelnila monografií. Při práci na ní shromáždila obsáhlý archiv, z něhož tato výstava vznikla.

„Ta, jež svou dobu v mnohém předstihla a před první světovou válkou nosila přívlastek nejslavnější ženy, si ji zasluhuje,“ dodává Angelika Enne. Jak se zdá, přípravě dalších akcí, které nejsou určeny pouze studentům a pedagogům, ale chtějí obohatit kulturní dění celého města, nestojí nic v cestě.

„Sílící pozitivní ohlas těší, ale je též závazkem,“ uzavírá Enne.

Ivan Augustin

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení