VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škrdlík v Opavě přednese violoncellový recitál

Opava - Violoncellista Jan Škrdlík a klavíristka Petra Besa- Pospíšilová. Tito umělci zahrají opavskému publiku na čtvrtečním koncertě ve Sněmovním sále minoritského kláštera od 19 hodin.

2.4.2008
SDÍLEJ:

Jan Škrdlík. Renomovaný cellista vystoupí se svým recitálem zítra v Opavě.Foto: archiv Jana Škrdlíka

Koncertní program bude zahrnovat například díla Leoše Janáčka či Sergeje Prokofjeva. „Jan Škrdlík pochází z hudební rodiny. Studoval u předních českých violoncellistů, jako Jan Hališka, Bedřich Havlík nebo Daniel Veis, a dále pak u Luise Clareta v Barceloně. Obdržel prémii Českého hudebního fondu za propagaci českých děl v zahraničí a jiná ocenění,“ uvedl kulturní referent odboru kultury opavského magistrátu Petr Rotrekl, který koncert pod hlavičkou statutárního města Opavy pořádá.

S Janem Škrdlíkem se podle něj měli možnost seznámit posluchači na mnoha stech koncertech na třech kontinentech, ať už jako s komorním hráčem nebo sólistou. Jan Škrdlík spolupracuje rovněž s televizí a rozhlasem, a to včetně nahrávek pro violoncello a symfonický orchestr. V oblasti sólové hry také nahrál pro přední vydavatelství řadu CD se skladbami prakticky všech stylových období. Jeho CD Bachových suit bylo vybráno v roce 2003 japonskou firmou Geocities mezi deseti tituly reprezentujícími českou interpretační tvorbu.

Od roku 1997 vyučuje na brněnské konzervatoři. Svoji zahraniční pedagogickou činnost zahájil vedením vlastních interpretačních kurzů ve Španělsku v roce 2003. „Česká i zahraniční kritika hodnotí zřetelné a jisté vedení smyčce, zvukovou malebnost a tónovou plasticitu, která společně s ušlechtilým tónem vede k neopakovatelné atmosféře Škrdlíkových vystoupení a nahrávek,“ vyzdvihuje Petr Rotrekl.

Jan Škrdlík hraje na nástroj Adama Emanuela Homolky z roku 1842. Na čtvrtečním koncertě violoncellistu doprovodí na klavír Petra Besa-Pospíšilová. Tato umělkyně se začala věnovat hře na klavír u Aleny Vlasákové a od osmi let pokračovala u Ireny Havlákové a Pavla Štěpána na AMU v Praze. V letech 1982 – 1986 se stala čtyřnásobnou laureátkou mezinárodní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem. Obržela také Cenu Českého rozhlasu pro nejmladšího vítěze a vystoupila v pořadu České televize Hudba z respiria.

Po absolvování magisterského studia u Jiřího Skovajsy na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, které v roce 2001 úspěšně ukončila, pokračovala na Hochschule für Musik und Theater ve švýcarském Bernu ve třídě Bruna Canina. Koncertovala v České a Slovenské republice, ve Francii, v Německu, v Itálii, v Rakousku, ve Švýcarsku, na Kubě a na festivalech Concentus Moraviae, Hudební léto Hluboká nad Vltavou, Janáčkovy Hukvaldy, Moravský podzim a Olten Classique, Via Francigena, la Schubertiade v Martigny.

Vedle klasického koncertního repertoáru se intenzivně věnuje komorní hře a je stálou klavírní partnerkou violisty Alexandera Besy. Dále spolupracovala s houslisty Igorem Karskem, Bohuslavem Matouškem, s cellistou Janem Škrdlíkem. Na programu violoncellového recitálu diváci uslyší Pohádku pro violoncello a klavír Leoše Janáčka, Sonátu C dur pro violoncello a klavír op. 119 Sergeje Prokofjeva a po přestávce Sonáta A dur pro violoncello a klavír Césare Francka.

Koncert začíná v minoritském klášteře zítra (čtvrtek 3. dubna) v 19 hodin.

Autor: Milan Freiberg

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení