VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sólová jízda Taťjany Medvecké

Opava - V Opavském Loutkovém divadle na Husově ulici se při pondělním podvečeru odehrála nebývalá monodramatická komedie ruského autora Pavla Nilina Poprvé vdaná. Hlavní protagonistkou byla Taťjana Medvecká, členka Národního divadla v Praze, dvojnásobná držitelka ceny Thálie v kategorii Činohra, a to za rok 2000 a 2001.

18.12.2010
SDÍLEJ:

Taťjana Medvecká dává postavě Toničky duši.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Sál divadla, nastavený o desítky přidaných židlí, se takřka nadouval obrovským počtem dychtivých diváků, kteří byli poté odměněni nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Taťjana Medvecká ukázala, že si svým neobyčejným teatrálním talentem vydobyla pozici na prknech, která znamenají svět.

Prostřednictvím inscenace Poprvé vdaná vtipně a s nadhledem ženy, která pracuje a živí nejen sebe, ale i povedenou rodinu své nemanželské dcery, vypráví příběh, který ji dovedl k šťastnému manželství. V prvním dějství se věnuje postava Medvecké parodování ruských umělců, mezi které sám sebe pasuje i její nezvedený zeť.

Tito umělci si hrají na tvůrčí osobnosti kulturního dění, ovšem nesprávným způsobem. Veškeré jejich spisování končívá většinou v koši nebo v alkoholovém opojení, a prostředky na živobytí se z toho nesypou. V druhé polovině, po patnáctiminutové pauze, aktérka opouští byt, odchází od naivní dcery a vydává se za svým nastávajícím. Útočiště nachází u postaršího vlasatce, honosícího se „kouzelným úsměvem“, „jiskřivýma očima“, jen jedním uchem, protézou namísto nohy, a zejména smyslem pro pochopení.

Místo, kde se potkají, je romanticky nestandardní. Nachází se vedle skládky za hřbitovem. Co víc? Jedná se o dřevěnou chatrč s ovocnou zahradou bez vodního připojení a s malým plynovým vařičem. Ovšem, jak to bývá, když si dva padnou do oka, je to láska na celý život.

Herečka svůj sólový výstup zvládá bravurně a s lehkostí. Používá pár obyčejných rekvizit - kýbl s vodou, hadr na podlahu či smeták Je zahalená do pracovní zástěry a nosí pod ní tepláky. Soustředí se nejen na svou vlastní roli Toničky, ale dokáže se vcítit do dalších postav, o kterých ve hře hovoří, a které zároveň excelentně na jevišti paroduje.

Ať už předvádí svou dospívající dceru či opilého tělesně vyvinutého pána na večeři v restauraci, jsou tyto party zahrány tak mistrně, že se divák musí neustále smát. Po téměř dvouhodinovém a jistě vyčerpávajícím vystoupení, jež bylo vlastně jedním velkým monologem, nám v útrobách šatny poskytla známá herečka ještě chvíli ze svého vzácného času pro několik málo otázek.

Ptáme jsme se jí tedy pro začátek, jak se jí v Opavě hrálo. „Úžasné! Někde si musíte publikum získat, ale tady v Opavě to šlo samo. Jsou zde vynikající diváci. Evidentně jsou na divadlo zvyklí a chodí do něj,“ říká nám i po dvouhodinovém hereckém maratónu stále výborně naladěná Taťjana.

Další náš dotaz směřuje ke složitosti a obšírnosti postav a zda pro hru nachází inspiraci v reálném životě. „Mám určité své představy, které se snažím ztvárňovat do jednotlivých inscenací, ovšem skutečné postavy se zde včleňovat rozhodně nedají. Například jednonohého a ještě k tomu jednouchého mužského opravdu neznám. Tato hra je také navíc svým způsobem náročná už pro zapamatování různých ruských jmen. To je skutečný oříšek,“ dodává se smíchem.

Skloubit divadelní kariéru a soukromý život je zřejmě nesnadné, proto nás na závěr zajímá, jak to má paní Medvecká s letošními Vánoci. „Tak pozor (se zdviženým prstem a smíchem)! Včera jsem náhodou upekla tři druhy cukroví. Nejsem typ, co pak peče třeba dvanáct druhů. Tři a dost,“ dodala nadmíru sympatická a usměvavá dáma na závěr.

Kdo v pondělí 13. prosince navštívil toto skvělé drama, které pro Opavu přivezla umělecká agentura Ragre a s vynikajícím hereckým výkonem Taťjany Medvecké v hlavní roli, v žádném případě neprohloupil. Důkazem byli diváci namačkáni v neprodyšně zaplněném sále, kteří na závěr aplaudovali ve stoje a všichni do jednoho mířili k domovům s odpočatým úsměvem na rtech.

Václav Stárek, Tomáš Pustka

18.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Systém, který funguje už téměř rok, občas naráží na technické komplikace.

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení