VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Kravaře nabízí výlety po památkách

Kravaře /TIP NA VÝLET/ – Nad údolím řeky Opavy se rozkládá město Kravaře se svými pamětihodnostmi. Patří k nim hlavně zámek, který bývá někdy označovaný za barokní klenot Slezska.

12.8.2012
SDÍLEJ:

Zámek v KravaříchFoto: archiv

Objekt tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s vnitřním obdélníkovým nádvořím a osmihrannou kaplí, zakončenou vysokou kopulí. Tuto podobu záměk získal v letech 1721 až 1728 vrcholně barokní přestavbou. Tehdy byl ve vlastnictví Jana Rudolfa z Eichendorffu, který během jeho přestavby založil též rozsáhlý park. Jeho část je dnes využívána jako golfové hřiště.

Zámeckou kapli z roku 1662 vyzdobili významní slezští umělci – barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein. Je jedinou částí zámku, která nebyla v roce 1937 zasažena požárem. Plameny však zničily zámecké stropy i s rokokovými freskami a veškeré vnitřní vybavení a výzdobu. Po rozsáhlé rekonstrukci v osmdesátých letech byly zámecké prostory využívané v rámci expozice Ostravská operace.

Od roku 1997 je v nich stálá barokní a etnografická expozice, která přibližuje zámecký život Eichendorffů i život prostých lidí na Hlučínsku. Dominující stavbou, která stojí za pozornost, je kostel sv. Bartoloměje. Nejstarší částí je bílá renesanční věž z první třetiny 16. století. Ukrývá kamennou křtitelnici a dva cenné zvony ze 17. století, které nechal ulít vlastník kravařského panství Jakub Eichendorff.

Novogotickou chrámová loď i s farou, bývalým klášterem Sester Božího srdce a ohradní zdí se vstupními branami postavil místní stavitel Josef Seyfried. Kostel byl vysvěcen v roce 1896 a blízko východní brány stojí barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1730. K historickým památkám, které návštěvníka města na první pohled zaujmou, patří též kaple svatého Floriána a svatého Michala.

Kapli svatého Floriána najdou turisté na Opavské ulici v řadové zástavbě. Má čtvercový půdorys, průčelí zdobí dva antické sloupky s hlavami andílků a ve štítovém výklenku je soška svatého Floriána s letopočtem 1772. Kaple svatého Michala stojí v městské části Dvořisko. Má zvlněný štít, zaoblené nároží a nezvykle vysokou šestistrannou sanktusovou věžičku, zakončenou cibulkou a křížem. Nad portálkem je v plastické pásce nápis „Svatý Michaeli, oroduj za nás" a letopočet 1822.

Kromě architektonických skvostů má město i svou přírodní zajímavost. Přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky představuje nejzachovalejší mokřadní oblast Hlučínska. Turisté ji najdou jihovýchodně od města Kravaře směrem na Dolní Benešov. Tvoří ji rozsáhlé mokřadní a rašelinné louky, slepá ramena a tůně v nivě řeky Opavy, kde se vyskytují ohrožené druhy mokřadních rostlin a živočichů.

Milovníci ušlechtilých koní se mohou z Kravař vypravit do nedalekých Štěpánkovic a navštívit tam proslulý hřebčín Albertovec.

Autor: Jitka Hrušková

12.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení