VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolegové Vojtěcha Bartka uspořádali již druhé vzpomínkové setkání

Opava - Již druhé vzpomínkové setkání na fotografa a bývalého tajemníka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Vojtěcha Bartka se před několika dny konalo v Klubu Art Obecního domu. Uspořádali ho kolegové této svérázné a nezapomenutelné osobnosti. Garantem setkání byl děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) Zdeněk Stuchlík.

17.5.2014
SDÍLEJ:

Vojtěch BartekFoto: archiv Slezské univerzity

Připomeňme, že Vojtěch Bartek havaroval 8. března 2013 u Velké Polomi na hlavní silnici spojující Ostravu s Opavou. Posléze svým těžkým zraněním v nemocnici podlehl. „Bude nám moc chybět," napsali tehdy do našich novin ve své vzpomínce děkan Zdeněk Stuchlík a vedoucí Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Vladimír Birgus.

O tom, že tato slova nebyla pouhou frází a že Vojtěch Bartek mnoha lidem skutečně chybí, svědčí fakt, že fakulta chce ze vzpomínkových setkání vytvořit tradici. V Klubu Art se tak sešli nejen vedoucí představitelé fakulty a univerzity, ale také zástupci opavské radnice. Přijeli i kolegové z Polska, s nimiž Vojtěch Bartek intenzivně spolupracoval.

V komorní atmosféře si mohli prohlédnout výstavu jeho fotografií, jejímž kurátorem je děkan FPF SU Zdeněk Stuchlík, o němž je mimochodem známo, že Vojtěchu Bartkovi v jeho nelehkém životě pomáhal.

Vojtěch Bartek byl skutečně nepřehlédnutelný, a to nejen svým zjevem, vitalitou, ale také mluvou, názory, postřehy, komentáři i skutky. Pod tím vším se však dal tušit smutek a trápení.

V rozhovoru z roku 2008 naší redakci řekl následující: „Bojím se hlavně nemoci a na mysli nemám zrovna chřipku. Z doby, kdy jsem pracoval v dolech, jsem si jednu nemoc přinesl a není ani trochu příjemná. Bohužel dobře vím, o čem mluvím. Když se mi vrací, nutí mne přemýšlet o spoustě věcí, o kterých by člověk přemýšlet vůbec neměl. Kdyby tak u mojí smrtelné postele stál alespoň jeden člověk, který by řekl, že ten Bartek nežil zbytečně."

Toto přání se Vojtěchu Bartkovi zcela jistě splnilo.

Kdo byl Vojtěch Bartek?

Vojtěch Bartek (19. října 1942 - 9. března 2013) se narodil ve Frýdku a vyučil se na hornickém učilišti. Patřil k prvním absolventům Institutu výtvarné fotografie SČF a navštěvoval i kurzy Ústavu pro kulturně-výchovnou činnost v Praze, zaměřené na lektory a porotce v oblasti výtvarného umění a fotografie.

V letech 1981 až 1990 působil na opavském okresním kulturním středisku jako odborný pracovník pro fotografii. V období let 1981 až 1992 byl hlavním organizátorem a komisařem národních i mezinárodních přehlídek audiovizuální tvorby Diafon Opava a místopředsedou Mezinárodního koordinačního výboru diaporamy.

Vojtěch Bartek byl mnoho let tajemníkem ITF, podílel se na organizování fotografických projektů Lidé Hlučínska 90. let 20. století, Zlín a jeho lidé a Opava na prahu nového tisíciletí stejně jako na přípravě desítek výstav v Domě umění a Slezském zemském muzeu v Opavě a ostravské galerii Opera i mnoha expozic pro zahraniční festivaly, muzea a galerie. A hlavně ochotně a nezištně pomáhal studentům.

Nesmí se zapomenout ani na jeho externí pedagogické působení na několika středních školách či na oboru Multimediální techniky v Ústavu fyziky FPF SU. Když otevíral v ostravské galerii G expozici Můj svět k nedávným sedmdesátinám, nikdo netušil, že to bohužel byla už poslední výstava v jeho životě.

Autor: Zuzana Urbánková

17.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení