VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava dvou spřátelených výtvarnic zaplnila prostor Galerie U Jakoba

OPAVA - Galerie na Dolním náměstí nabízí od 23. července výstavu obrazů, malby a objektů výtvarnic Karoliny Mitasové a Heleny Giras Kozákové.

28.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Obě autorky, které pojí dlouholeté přátelství, uskutečnily svou první společnou výstavu roku 1984 ve foyer pražského Divadla v Řeznické ulici. Další se uskutečnila v londýnské galerii Zebra Two a následovaly další. Nyní si kombinaci abstraktních obrazů osmačtyřicetileté Karoliny Mitasové a keramických objektů osmapadesátileté Heleny Giras Kozákové, tvořící harmonický celek s vzájemně se doplňujícími kontrasty, mohou do 9. srpna prohlédnout také Opavané.

Karolina Mitasová se narodila v Praze a vystudovala architekturu, která do jejího myšlení vnesla smysl pro harmonii, řád a kompozici. Stala se jí výchozím bodem na cestě ke spontánnímu uměleckému projevu, který v jejím případě představuje volná malba. Právě malbě se kromě propagační grafiky nebo návrhů při spolupráci s architekty věnuje naplno. Vystavuje v republice i v zahraničí a účastní se společných projektů.

Hlavním výrazovým prostředkem jejích děl je barva a stěžejní téma představuje imaginární svět se svými pocity, ztracenými i nalezenými iluzemi i splněnými a nesplněnými přáními. Při tvorbě spojuje abstraktní formu s nespoutanou imaginací. V malířském výrazu se neustále pokouší zkřížit komponenty chaosu a řádu, které bývají přítomné v každé naplno prožité chvíli. Každý obraz Karoliny Mitasové, která jako svou malířskou signaturu používá domácky znějící přezdívku KAIDA, je novým příběhem, ožívajícím pomocí barev a symbolů. V dílech posledního roku se objevuje figurativní motiv jako důsledek vývoje a změn autorčina projevu.

Helena Giras Kozáková se narodila v Praze, ale žije a tvoří v Londýně. Do Velké Británie odjela roku 1968 na roční studium angličtiny a vrátila se tam znovu v roce 1976 ke studiu keramiky. O tři roky později byla přijata na velmi prestižní londýnskou uměleckou školu Camberwell University of Art. Během studia se seznámila s různými technikami a osvojila si vlastní výtvarný názor. Po vzoru svého otce se také nechala inspirovat kubismem a na keramických předmětech si hraje se světlem i stínem. Tvary přitom zdůrazňuje plochami barevných lazur a různými vzory. V dekoraci keramických objektů převládá polychromatická úprava.

Výtvarnice používá zejména lineární geometrické formy s tendencí k abstrakci. Originalita její současné tvorby vychází z důrazného prosazování polygonálních forem a hravost kombinací s prvky kubismu tuto výtvarnou orientaci vyhraňuje. Tvorba Jeleny Giras Kozákové se v posledních letech inspiruje nahodilostí starého japonského způsobu „Paku“, které spočívá v dramatickém kontrastu ohně a vody. Své dlouholeté zkušenosti předává už čtrnáctým rokem žákům jednoho londýnského institutu umění.

28.7.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení