VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ITA vystavuje v minoritském klášteře

OPAVA -V gotické síni minoritského kláštera můžete v současné době zhlédnout výstavu Zdeňky Pavlíčkové a Rostislava Herrmanna, členů výtvarné skupiny ITA, a jejich hosta Jiřího Grossmanna.

15.6.2007
SDÍLEJ:

Skupina ITA. Dva její členové – Zdeňka Pavlíčková (na fotografii první zleva) a Rostislav Herrmann (první zprava) vystavují společně se svým hostem Jiřím Grossmannem.Foto: DENÍK/Jiří Sovadina

Výstava nazvaná ITA i tak potrvá do konce června. Zdeňka Pavlíčková představuje své oblíbené tužky – k vidění je několik nápaditých cyklů, například dvojice Těžkosti všedního dne, doplněné o Radosti všedního dne nebo čtveřice Velmi, velmi křehké vztahy, odrážející každodenní křehké vztahy v jejím osobním životě.

„Vystavené věci jsou mým jakýmsi deníkem, záznamem toho, co prožívám, s kým se setkávám… Pro mě má kresba terapeutické účinky. Tužka mi vyhovuje, protože jejím prostřednictvím, prostřednictvím různých šedí je možné vystihnout nuance, jemné rozdíly, intenzity prožitků každodennosti. Problém je ale věci pojmenovat a odhadnout, jak moc se člověk může otevřít a říct, o čem vlastně kreslí,“ prozrazuje Zdeňka Pavlíčková.

Rostislav Herrmann vystavuje několik rudek, ilustrací k připravované básnické sbírce Miroslava Černého Kámen Kondora, ale také několik ukázek ze své abstraktní tvorby (obrazy Rodina, Oběť). Oproti minulé autorově výstavě Ostrovy a moře je nyní k vidění více realistických věcí, které ale Rostislav Herrmann dává do kontrastu se svými abstraktními díly. „V mých dílech je vždycky nějaké hledání hodnot a smyslu, snaha najít souznění, poctivost… Životmá přitom více rovin. Proto se snažím vedle abstraktních a duchovních námětů stavět věci prostě lidské. Na této výstavě jsem tedy naznačil i rovinu sexuality,“ vysvětluje Rostislav Herrmann.

Výstavu doplňují plastiky Jiřího Grossmanna, například soubor Tři grácie. „Jiřího Grossmanna znám asi dvacet let. Nedávno jsem navštívila jeho ateliér, kde jsem viděla namodralou plastiku Menhir. Okamžitě jsem ho pozvala ke společné výstavě a sama jsem začala menhiry (špičky, rohy …či jak ještě by se daly tyto objekty nazvat) kreslit. Vzniklo patnáct kreseb Menhirů na třech A1 a on udělal pro společnou výstavu několik skupin, řad, alejí, měst … menhirů“ objasňuje Zdeňka Pavlíčková.

Skupina vznikla před třemi lety a kromě Pavlíčkové a Herrmanna k jejím členům patřil také Dušan Urbaník, stálým hostem byl Dušan Chládek „Jak už to v životě bývá, všechno je úplně jinak. Během minulého roku došlo k názorovým střetům mezi členy skupiny, ze čtyř zakládajících členů jsme zůstali jen my dva. Název ITA i tak znamená, že nekončíme, ale pokračujeme dál. Jsme přátelé už velmi dlouho a chceme hledat to kladné,“ říká Zdeňka Pavlíčková. „Na začátku jsme byli my dva se Zdeňkou a tak to i skončilo. Nechceme negovat, chceme společně táhnout za jeden provaz, oba chceme tvořit a spolu vystavovat – na tom to stálo od začátku a stojí dál. Je jasné a přirozené, že mámekaždý svůj názor, ale jde o to, abychom spolu lidsky vyšli,“ uzavírá Rostislav Herrmann.

15.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení